Pointe-Noire Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kongo Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci şehri olan Pointe-Noire, liman kenti olma özelliği taşımaktadır. Pointe-Noire aynı zamanda ülkenin benzer isimle anılan 12 idari bölgesinden biridir. Atlas Okyanusu’nun kıyısında kurulan şehir, doğal güzelliklere sahiptir. Günümüzde hala bakir bir tabiat sunmasıyla turistleri kendine çekmektedir. Havayolu ulaşımı bulunan şehirde başkent Brazzaville’ye hem karayolu hem de demiryolu ile geçmek mümkündür.

1484 yılında ilk olarak Portekizliler’in bölgeye gelmesi ve burada gördükleri siyah kayalıklar sebebiyle şehir ‘’siyah nokta’’ ismiyle adlandırılmıştır. Fransa’nın sömürgesi sebebiyle şehir zamanla Fransızca karşılığı olarak Pointe-Noire ismini almıştır. Kongo Cumhuriyeti, 15 Ağustos 1960 tarihinde bağımsızlığını kazanmıştır. 

Pointe-Noire Nerededir?

Pointe-Noire, Kongo Cumhuriyet’in en güneybatı bölgesinde yer almaktadır. Atlas Okyanusu’nun kıyısında kurulu olan şehir, Cabinda bölgesinin ise kuzeyinde bulunmaktadır.

Pointe-Noire'a Nasıl Gidilir?

Kongo Cumhuriyeti’ne ve Pointe-Noire Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Türk Hava Yolları’nın Temmuz 2019’dan itibaren Gabon’un Libreville şehrinden aktarmalı olarak Pointe-Noire uçuşlar başlayacaktır. Temmuz 2019 tarihinden önce seyahat planlıyorsanız İstanbul’dan Paris, Kazablanka, Addis Ababa veya Afrika’daki diğer bazı merkezlerden tek aktarmalı olarak Pointe-Noire’a ulaşabilirsiniz.

Pointe-Noire’da Gezilecek Yerler 

Kongo Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri olan Pointe-Noire’da bölgenin yerel kültürünü ve tarihini keşfetmek için müzelere gidebilirsiniz. Şehrin Atlas Okyanusu’na kıyısı olmasından dolayı plajı mevcuttur. Sahilde yüzebilir ya da güneşin tadını çıkabilirsiniz. Doğal güzelliklerini keşfetmek isterseniz Gorges De Diosso’da yürüyüşlere çıkabilirsiniz. 

Pointe-Noire’da Ne Yenilir?

Pointe-Noire’da bölgeye özgü olan alabalık, karides ve istiridye mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdir. Deniz mahsüllerinin yanı sıra tavuklu yemekler de yöresel mutfakta oldukça önemli bir yer kaplar. Sömürgeden dolayı Fransız mutfağından etkiler de görülmektedir. Yemeklerde baharat kullanımı oldukça boldur.

Şehirde kahvaltı seçenekleri için Le Cercle, Cauleur Equateur La Terrasse, La Brasserie de la Mer, Malonda Lodge Restaurant ve La Citronnelle gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Öğle ve akşam yemekleri için ise L’Arbalete, Chez Denise Le Piano Bar, La Pyramide, Le Derrick, Jaipur, La Voile Blanche, Restaurant Burgundy, Restaurant Ristorante Italia, Chez Wou ve Sushi Bar Congo’da lezzetli tatları deneyimleyebilirsiniz.

Her damak tadına uygun restoran bulanan Pointe-Noire’da, eğer vejetaryansanız tercihinizi Mukiwa Beach Club’tan yana kullanabilirsiniz.

Pointe-Noire’da Konuşulan Diller

Resmi dil Fransızca’dır ve Lingola, Monokutuba gibi bazı yerel diller halk tarafından gündelik hayatta hala konuşulmaktadır.

Pointe-Noire Para Birimi

Para birimi Orta Afrika Frankı’dır.

Pointe-Noire’da Dini İnanış

Nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyanlık ve Animizm inancına sahipken %2’lik bir kısım Müslümandır.

Pointe-Noire İklimi

Pointe-Noire’da tropikal iklim yaşanmaktadır. Yıl boyunca en fazla yağış Mart ayında iken aynı şekilde en sıcak havanın olduğu dönem de yine Mart ayında görülmektedir. Yılın en kurak geçtiği dönem ise 0 mm yağış ile Haziran ayıdır.

Önemli Günler

Kongo Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü, 15 Ağustos (1960)

Pointe-Noire Vize İşlemleri

Diplomatik pasaportu olmayan bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Vizeler Kongo Cumhuriyeti’nin Ankara’daki Büyükelçiliğinden alınmaktadır.

Pointe-Noire ile İlgili

Pointe-Noire Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 27oC
  • May 26oC
  • Haz 23oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa