Puerto Natales

PUERTO NATALES HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

İsmini Latincedeki “natalis” (kuş) kelimesinden almış olan Puerto Natales, hiç şüphesiz Şili’de görülmesi gereken yerlerin en başında bulunur. Puerto Natales’in ise en çok görülmesi gereken yerlerinin başında Torres del Paine yer almaktadır. Bunun dışında, liman gezilebilir veya bir tekneye atlayıp göller keşfedilebilir, Perito Moreno ile Milodon Mağarası ziyaret edilebilir, güney Patagonya’ya motorlu macera turları düzenlenebilir ve Tierra del Fuego görülebilir.

Puerto Natales Nerede?

Puerto Natales, Şili Patagonyası’nda bulunan Ultima Esperanza’nın başkentidir. Bir taraftan Señoret Kanalı’nın kıyısında yer alırken diğer taraftan And Dağları’na bakmaktadır. Puerto Natales’in bulunduğu konumdan ayrıca, Riesco Sıradağları, Paine Massif ve Güney Buz Alanı Buzulları da görülebilmektedir.

1911 yılında kurulmuş olan Puerto Natales’e ilk yerleşenler, Avrupa’dan gelen göçmenler ile Chiloé Adası’ndan gelen Şili vatandaşlarıydı. Şehirde hala görülebilen adalıların bu etkisi “chilote” olarak adlandırılmaktadır. Yemeklerden mimariye pek çok alanda karakteristik özellikleri fark edilebilmektedir. Nüfusu yaklaşık olarak 15.500 kişi olan Puerto Natales’te günümüzde daha çok turizm, hayvan yetiştiriciliği ve elle balıkçılık şehrin önemli geçim kaynaklarını oluşturmaktadır.

Puerto Natales’te yazın bile en yüksek sıcaklıklar ancak 20° C civarlarına kadar çıkabilmektedir. Kışın ise sıcaklıkların sıfırın altına düşmesiyle dondurucu soğuklar görülebilmektedir. Bölgede meydana gelen rüzgarlar çoğunlukla sıcaklıkların 6-7°C düşmesine neden olmaktadır.

 

Puerto Natales’e Nasıl Gidilir?

Puerto Natales’e hava yoluyla ulaşım Puerto Montt Havaalanı (PMC) üzerinden sağlanabilmektedir. 2 aktarma ile tamamlanacak yolculuk 24 saat kadar sürmektedir. Puerto Montt’a geldikten sonra buradan kalkan feribotlar eşsiz Patagonya manzarasıyla birlikte sizi Puerto Natales’e getirecektir. Ancak bu feribot seferlerinin haftada sadece bir kez düzenlediğini unutmamak gerekir.

Diğer bir alternatif ise, bir aktarma yaparak yaklaşık 20 saatte ulaşabileceğiniz Santiago Arturo Merino Benitez Havaalanı’dır (SCL). Santiago’dan Puerto Natales’e geçmek için ilk olarak Punta Arenas’a gelmeniz gerekmektedir. Buradan sonra yolculuğa otobüsle devam edebilirsiniz. Puerto Arenas ile Puerto Natales’in arası yaklaşık 3 saat sürmektedir ve otobüsler günde birkaç kez karşılıklı seferler yapmaktadır.

ArjantinAl Calafate’den Puerto Natales’e her gün otobüs seferi düzenlenmektedir. Sefer süresi yaklaşık olarak 6 saattir. Ayrıca, Rio Gallegos’tan da arabayla 5 saat süren bir yolculuk sonrasında ulaşmak mümkündür. 

Puerto Natales’te Görülmesi Gereken Yerler

Puerta Natales’te görülmesi gereken pek çok yer vardır. Torres del Paine: Señoret ve De las Montañas kanalları, Sofía, Diana ve Dorotea Lagünleri, Balmaceda ve Toro Gölleri, Dorotea ve Pratt Dağları, Almirante Montt Körfezi, De los Cisnes ve Guanaco Adaları, Bories ve Consuelo Limanları, Cristal Dock, Waterfront Avenue, Del Kirke Geçidi, Antonio Veras Yarımadası, Serrano Buzulları, Balmaceda Dağı, Bernardo O'Higgins Milli Parkı, Pío XI Buzulu, Güney Buzulları ve Milodon Mağarası Milli Anıtı bunlardan bazılarıdır.
Kışın, Puerto Natales’ten pek çok kişinin çalıştığı Río Turbio şehrine gidilebilir. Burası sınırın diğer tarafında Arjantin’de bulunmaktadır. Río Turbio’da kayak aktiviteleri yapışabilmektedir.

Museo Salesiano Alberto de Agostini Padre Rossa Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Puerto Natales Salesiano Okulu’na ait olan bu müzede Patagonya’nın bitki ve hayvan türleri görülebilmektedir.

Şili dünyaca ünlü Torres del Paine Milli Parkı’na ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin en çok ziyaret edilen noktası olan Torres del Paine, her biri eşsiz dev kaya bloklarından oluşmaktadır. Torres del Paine, Torre Central (Orta – 2800 metre), Torre Sur (Güney – 2850 metre) ve Torre Norte (Kuzey – 2248 metre) olmak üzere 3 ana kayadan oluşumunun toplu adı olarak ortaya çıkmıştır. Bölgenin doğasını ve muhteşem manzarayı görmeden, yani Torres del Paine’yi ziyaret etmeden Şili’den dönmemek gerekir.

Puerto Natales’in 24 km kuzeybatısında bulunan Cerro Benítez yakınlarındaki Milodon Mağarası, ismini zamanında bölgede yaşamış olan ve kocaman bir ayıyı andıran tembel hayvanın atası olan milodondan almaktadır. Yaklaşık 10.000 yıl önce yaşadığı düşünülen bu canlı türünün bölgede çok sayıda fosiline rastlanmıştır. Mağaranın girişinde de buna istinaden, dev bir gerek boyutlu milodon ziyaretçileri karşılamaktadır.

Eğer Puerto Natales’e biraz da dışarıdan bakmak isterseniz, katamaranla denize açılabilirsiniz. Denizde gezinirken, pek çok şelale ve denizaslanı, martı, Şili skuası, tepeli akbaba, tepeli karabatak gibi yöreye özgü hayvanları da görebilirsiniz. Ayrıca, kısa bir kıyı gezisiyle Balmaceda ile Serrano Buzullarını da görme şansı elde edebilirsiniz.

Puerto Natales’te en çok keyif alarak yapılacak aktivitelerden biri de kuş gözlemciliğidir. Bunun için kıyıdan biraz uzaklaşmanız gerekmektedir. Eylül ayından nisan ayına kadar düzenli yapılan seferlerle ziyaretçiler bu farklı aktiviteye katılabilmektedir. Şehir merkezinin arkasında Dorotea Dağı ile oluşturduğu uyumlu panoramik görüntüsü de gezintinizi keyifli hale getirecektir. Tekne kıyıdan uzaklaştıkça fiyortlara doğru yol alacaktır. Ördekler, martılar, siyah boyunlu kuğular, karabataklar buralarda karşınıza çıkabilir, etrafa güzel bakınmak gerek.

Puerto Natales ile İlgili

Puerto Natales Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa