Regensburg’a Gezilecek Yerler

#!!#gorse#!!#http://9227-presscdn-0-11.pagely.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2015/...

İkinci Dünya Savaşı sırasında en iyi korunan şehirlerden biri olan Regensburg'un en dikkat çekici yerleri Regensburg Katedral, Stone Bridge (Taş Köprü) ve Müzesi, İskoç Manastırı, Walhalla, The Hall of Liberation (Kurtuluş Salonu), The Old Cornmarket ve Old Town Hall şeklinde sıralanabilir. Birbirinden güzel kapıları, kafeleri, evleri ve kulelerinden dolayı zaman zaman İtalyan şehirlerine de benzetilmektedir. Goethe'nin yaşadığı ev ise görülmesi gerekenler arasındadır.

Regensburg Katedrali

tumblr_inline_mf7ognn02z1qf661u.jpg

Stone Bridge'in yanında, Domplatz'dadır. 13. yüzyıl katedrali olan Regensburg Katedrali 105 metre yüksekliğindeki iki kulesi, 1395-1400 yıllarından kalma muhteşem Batı cephesiyle, Bavyara bölgesindeki en güzel Gotik kilisedir. Ferah ve güzel iç mekanında bulunan 14. yüzyıldan kalmış vitraylar ve 1280'den kalan batısındaki iki köprüdeki “Müjde” figürleriyle göz alıcı bir katedraldir.

The Stone Bridge and Museum

1.1244865660.regensburg-old-stone-bridge.jpg

12. yüzyıl mimarisine ait 310 metre uzunluğundaki Stone Bridge (Steinerne Brücke) 900 yılı aşkın süredir Tuna Nehri’nin üzerindedir ve Regensburg'un en güzel manzaralarına tanıklık etmektedir.

Müzede ise köprünün ayakta kalan son üç kulesini, köprü hakkındaki pek çok bilgiye ışık tutan belgeleri ve 17. yüzyıl saat kulesini görülmektedir.

Old Town

Sl_Haidplatz.jpg

Regensburg'un kalbi Old Town, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yer almaktadır ve şehrin en eski bölgesidir. Doğal güzelliğinin yanı sıra 2. yüzyıldan kalma Roma Kulesi’ni, Bavyara düklerinin rezidansı Herzogshof'u, Old Chapel (Eski Şapel)'i, Regensburg Tarihi Müzesi'ni, gök bilimci Johannes Kepler'in vefat ettiği evi, 14-18. yüzyıla dayanan muhteşem mimariye sahip tarihi evleri ile büyüleyicidir.