St.Maarten

St. Maarten Hakkında Bilinmesi Gerekenler

St. Maarten, Karayip Denizi’nde bulunan Leeward Adaları’nın bir parçasıdır. Kuzey Fransa tarafı olan St. Martin ve güney Hollanda tarafı St. Maarten arasında bölünmüş iki ayrı ülkeden oluşan ada oldukça ilginç bir yapıya sahiptir. Yoğun ve hareketli tatil beldelerinin yanı sıra tenha koylara da ev sahipliği yapan St. Maarten aynı zamanda füzyon mutfağı, canlı gece hayatı ve gümrük vergisiz mücevher ve likör satan mağazaları ile de bilinmektedir.

2009’daki nüfus sayımına göre, Hollanda bölümünün 40.917; Fransa bölümünün 36.824 olmak üzere adanın toplam nüfusu 77.741 olarak sayılmıştır.

Adanın başlıca şehirleri Hollanda tarafındaki Philipsburg ve Fransa tarafındaki Marigot’tur. Adanın en büyük yerleşim yeri Hollanda bölümündeki Aşağı Prens Mahallesi; en yüksek noktasıysa Fransa bölümündeki 424 metre yükseklikteki Pic Paradis’tir. Her iki tarafta da yüksekliği fazla olan dağlar bulunmaktadır. Adada hiç nehir yoktur ama çok sayıda su bulunmayan boğaz mevcuttur.
 

Adanın Hollanda tarafı olan St. Maarten, Fransız tarafı St. Martin’den tamamen farklıdır. Turist dostu gece hayatı, başkent Philipsburg’daki gümrüksüz mağazalar, kumarhaneler, birçok alışveriş merkezi sayesinde bazen aşırı gelişmiş bir tatil yöresi hissi uyandırsa da kuytularında saklı güzel kumsalları, sakinliği ve turkuaz rengi deniziyle huzur arayışında olanlara da hitap etmektedir. Yani St. Maarten’de ister hareketli ister sessiz, nasıl bir tatil hayaliniz varsa ona göre alternatifler sizi beklemektedir.

İki Şehrin Hikâyesi kitabının gerçek tezahürü gibi olan St. Martin ve St. Maarten Adası sakinleri sahip oldukları bu ikili miras ile gurur duymaktadır. Kültürel olarak birbirinden çok farklı bu ikiye bölünmüş adanın St. Maarten tarafında kılık kıyafet açısından biraz daha resmi ve dikkatli olmanız tavsiye edilmektedir. Her ne kadar tropikal bir ada olsa ve iklim her daim sıcak seyretse de kılık kıyafet konusunda gün içerisindeki rahatlık akşam saatlerinde kendini biraz daha özenli bir hale bırakmaktadır.

Adanın her iki tarafında da rahat Karayip ambiyansıyla birlikte Avrupa kültürüne dokunan detaylar dikkat çeker. Su sporları, dalış, şnorkel, yelken ve rüzgâr sörfünün oldukça popüler olduğu adada tropikal iklim etkisi görülmektedir. Philipsburg’un Front Street’teki dükkânları veya Fransız kasabası Marigot’nun sokaklarını dolaşırken bu kültürel birlikteliği yoğun şekilde hissedersiniz. Oldukça cazip bir gece hayatına ve kumarhane kültürüne sahip St. Maarten’de bulunan anıtsal heykeller ve yeşil alanlar da oldukça ilgi çekicidir.

St. Martin Nerededir?

St. Martin, Güney Amerika’da yer alan Karayipler’in –diğer adıyla Batı Hint Adaları’nın- kuzeydoğusunda; Porto Riko’nunsa 300 kilometre doğusunda yer almaktadır. Ada, Karayip Denizi’nde Porto Riko ve Guadeloupe ortasında, Fransa’nın Amerika Birleşik Devletleri kıyılarına en yakın bölgesinde yer almaktadır. Adanın konumu, Kuzey Yarıkürede, Antiller Takımadaları’nın kalbinde, Yengeç Dönencesi ile Ekvator arasındadır.

St. Martin’e Nasıl Gidilir?

Hollanda bölümünde bulunan Princess Juliana Uluslararası Havaalanı, St. Martin’in en büyük havalimanı olmasının yanı sıra Karayipler’in en işleklerindendir. Çok ufak olan pisti genişletilmiş ve Aralık 2006’da hizmete açılmıştır. Havalimanında, dünyanın dört bir yanından havayolu şirketlerinin uçuşları bulunmaktadır.

St. Martin’e bir diğer ulaşım şekliyse cruise gemileridir. Geçtiğimiz yıl 1,3 milyon kişi gemilerle Philipsburg Limanı’na inmişlerdir. Philipsburg 6-8 geminin demirleyebileceği büyük bir limana sahiptir. 

St. Martin’e Ne Zaman Gidilir?

St. Martin, iklim açısından yıl boyunca elverişli hava şartlarına sahiptir. Mayıs–haziran ve kasım-aralık ayları arası ise yağışın az, otel fiyatlarının ise düşük olduğu dönemlerdir. Yaz mevsimi ve sonbaharın erken dönemleri kasırga olma ihtimali bulunduğundan dolayı bu dönemler adayı ziyaret için uygun şartlara sahip olmayabilir.

St. Martin’de yıl boyunca birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir.

Dünya Tenis Deneği listesinde yer alan Uluslararası Kadın Tenis Turnuvasıocak ayında bir hafta süreyle gerçekleştirilmektedir. Turnuvada tekli ve çiftli müsabakalar düzenlenmektedir.

Ocaktan nisana kadar süren Grand-Case’te Salı Geceleri adlı etkinlik ise Karayipler’in mutfak başkenti olarak bilinen Eski Balıkçı Köyü’nde, St. Martin’in en büyük sanat ve el sanatları pazarının çevresinde gerçekleştirilmektedir. Yerel müziğin, el sanatlarının ve yerel sanatların görülebileceği üç aylık festival her salı akşam 6.30 ile 10.00 arasında takip edilebilir.

Uluslararası tanınmış DJ ve elektronik müzik sanatçılarının en iyilerinin sahne aldığı SXM Festivali, St. Maarten’de düzenlenmektedir. Festival, samimi atmosferiyle müziğin ve Karayip dansının izlenebileceği dikkat çekici bir etkinliktir.

Hollanda Tarafı Karnavalı ise nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirilen, muhteşem konser ve renkli geçit törenlerinin gerçekleştiği bir kutlamadır.

Karayipler’deki spor etkinliklerinin başında gelen ve atletizm açısından odak noktası olan Uluslararası St. Martin Karşılaşmalarımayıs ayında gerçekleşen bir spor etkinliğidir. Yarışmalar medya tarafından da büyük ilgi görmektedir.

St. Maarten’de Ne Yenir?

Anguilla mutfağı diye anılan özgün bir mutfağın etkisi altında olan St Maarten kendine has bir yeme içme kültürüne sahiptir.  Çok kültürlü bir mutfağa sahip olan St. Maarten yerli Karayipler, Afrika, İspanyol, Fransız ve İngiliz mutfaklarının birleşiminden oluşan bir alışkanlığa sahiptir. Deniz mahsullerinin oldukça yaygın kullanıldığı St. Maarten mutfağında bol miktarda karides, yengeç, dikenli ıstakoz ve orfoz tüketilmektedir. Tuz ve antep fıstığının ise pek çok yemeğin içinde kullanıldığı kentte balık çorbası ve güveçte hazırlanan karışık deniz mahsulü yemekleri hayli popülerdir.
Nişastanın temel besinlerden biri olduğu mutfak kültüründe pirinç ve yamlar, tatlı patatesler, ekmek ağacından hazırlanan yerel tatlar çokça kullanılmaktadır. Bezelye ve callalloo gibi yerel tatların ön planda olduğu St. Maarten sokaklarında karşınıza çokça çıkacak tropikal meyveler de mutlaka tadına bakılması gereken lezzetlerdendir. Koni biçiminde hazırlanan yerel tatlıları fritters; hindistancevizi, meyve ve şeker kullanılarak hazırlanan bir çeşit lokmadır. Ayrıca likör ve romun çokça üretilip tüketildiği St. Maarten’de hemen her yemeğin yanında ikram edilen romları mutlaka deneyin.

St. Maarten’de Görülmesi Gereken Yerler

Orient Körfezi: St. Maarten’in güneyinde bulunan bu körfez, bembeyaz kumları, turkuaz denizi ve gün batımı manzarası kadar bir parti alanı olması ile de ünlüdür. Özellikle yaz sezonunun başlamasıyla beraber hareketlenen körfezde her daim müzik ve dans eden bir kalabalık vardır.

Cupecoy Kumsalı: Adanın güneydoğusunda bulunan bu kumsal sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin ilk tercih ettiği noktadır. Günün hangi saatinde olursa olsun dingin bir atmosfere sahip olan bu kumsal için ada yerlileri gün batımı manzarasının en güzel izlendiği nokta demektedirler ve çok da haklıdırlar.

Loterie Çiftliği: Biraz zahmetli bir yolculuğun ardından varabileceğiniz Loterie Çiftliği’ne bir gününüzü mutlaka ayırın. Özellikle doğa sporlarından hoşlananlar için ideal nokta olan bu çiftlik tırmanış ve dağ bisikleti gibi adrenalini yüksek pek çok aktiviteye olanak sağlamaktadır. Pek çok yürüyüş, tırmanış ve bisiklet parkurunun bulunduğu çiftliğin benzersiz doğası içinde daha sakin zamanlar geçirmek isteyenler içinse meditasyon kampları düzenlenmekte olup meditasyon alanları da vardır. Devasa bir ormanın içine kurulmuş bu çiftliğin içinde bulunan kafelerde soluklanabilir ya da çimlerinde uzanıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Front Caddesi: Bu cadde St Maarten’in en meşhur alışveriş lokasyonudur. Mücevherattan elektronik aletlere, adaya özgü el işi ürünlerden takılara pek çok dükkân ve seyyar satıcının bulunduğu cadde bu haliyle oldukça turistiktir. Cadde ile ilgili bir diğer önemli özellik ise burada rahatça pazarlık yapabileceğinizdir. Zira satıcılar fiyat kırma konusunda oldukça bonkördür.

St.Maarten ile İlgili

St.Maarten Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa