Yeni Delhi Nerededir?

Hindistan bir Güney Asya ülkesidir. Doğusunda Bengal Körfezi, batısında Umman Denizi, güneyinde Hint Okyanusu bulunmaktadır. Yeni Delhi ise Başkenti olduğu Hindistan’ın kuzey bölgesinde yer almaktadır.

Yeni Delhi Para Birimi

Yeni Delhi’nin para birimi Hindistan Rupisi (INR)’dir. Banknotlar 5,10,20,50,100,500,1000 şeklindedir. 1 Rupi 0.045 TL, 100 Rupi ise 4.53 TL'e denk gelmektedir.

Yeni Delhi Saat Farkı

Türkiye (GMT+2) ile Yeni Delhi (GMT+5.30) arasında 3 saat 30 dakika zaman farkı vardır. Türkiye’de saat 16.00 iken Yeni Delhi’de 19.30’dur.

Yeni Delhi Konsolosluk Bilgileri

T.C Yeni Delhi Büyükelçiliği

 • Adres: 50-N, Nyaya Marg, Chanakyapuri New Delhi- 110021, India
 • Telefon: (00 91 11) 2688 9053 – 2688 9054 – 2410 1921 – 2687 2709

Yeni Delhi Vize İşlemleri

Hindistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir ve tüm pasaport tipleri için vize şartı geçerlidir. Yeni Delhi’ye gitmeden önce vizenin alınması gerekmektedir çünkü havaalanında vize verilmemektedir.

Yeni Delhi'ye Ne Zaman Gidilir?

Yeni Delhi’de subtropikal iklim yaşanmaktadır. Yaz mevsimi çok uzun ve sıcak geçmekte, sıcaklıklar 40 dereceye kadar çıkmaktadır. Temmuz ve ağustos aylarında da muson yağmurları görülmektedir.


india.blogs.nytimes.com
Kış mevsimi ise kurak geçmektedir. Yeni Delhi’ye aralık ve mart aylarında gidilmesi uygundur.

Yeni Delhi'ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Indira Gandhi Havaalanına direkt uçuşlar vardır. İstanbul ile Yeni Delhi arası 6 saat sürmektedir.

Yeni Delhi'de Nerede Kalmalı?

Güney Asya’nın en büyük ülkelerinden biri olan Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, hem ülkesi için, hem de bölge için oldukça önemli bir şehirdir. Yeni Delhi, Hintlilerin şehir hayatına yakından tanık olabileceğiniz, oldukça kozmopolit bir şehirdir. Delhi, dünyanın bilinen en eski şehirlerinden biri olmasına rağmen, Yeni Delhi halini İngilizlerin bölgeye gelmesi ile yeniden inşa edilerek almıştır. Bu sebeple şehirde dolaşırken hem yerel kültürü, hem de 20. yüzyıldan itibaren bölgeye gelen İngiliz kültüründen parçalar bulabilirsiniz. Bu büyük şehirde konaklamak için çok da uzaklaşmamak adına genelde şehir merkezindeki tesisler tercih edilir. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Yeni Delhi otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Yeni Delhi Otelleri

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, ülkeye hava yoluyla gelenlerin ilk durağı ve ülkenin en bilinen şehridir. Kalabalığıyla ünlü, kozmopolit bir şehir olan Delhi, sadece ülkenin değil, Güneydoğu Asya’nın da önemli şehirlerinden biridir. Hindistan’ın eğlence, kültür-sanat, moda ve ticaret merkezidir.  

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Yeni Delhi otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Yeni Delhi Şehir İçi Ulaşım


dailytravelphotos.com
 
Şehir trafiği karışık ve fazla olsa da Yeni Delhi’de ulaşım için birçok farklı alternatif mevcuttur. Rikşalar, oto-rikşalar, taksiler, metro ve otobüs ile dilediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Rikşa, oto-rikşa ve taksiye binmeden önce pazarlık yapılmalıdır, aksi halde yolculuk pahalıya patlayabilir.
Devamını Oku

Yeni Delhi Gezilecek Yerler

Swaminarayan Akshardham


akshardham.com
  Etkileyici mimarisi ile göze çarpan yapı, şehirdeki önemli Hindu tapınaklarından biridir. 2005’te inşası tamamlanmış olan bu tapınak, sahip olduğu bahçesi ve havuzuyla da Hintlilerin ibadet etmek için en çok tercih ettiği dini yapıdır. İçeride fotoğraf çekilmesine izin verilmemektedir. Tapınağa giriş ücretsizdir.
Ziyaret saatleri: Salı-Pazar: 09.30-06.30 (Pazartesi günleri kapalıdır.)
 • Ulaşım
Kızıl Kale (Red Fort)

turretur.se
  Hindistan tarihinde çok önemli bir yere sahip olan bu yapı 1648’de Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. 15 Ağustos 1947 yılında bağımsızlıklarını aldıklarında ilk Hindistan bayrağını bu kaleye dikmişlerdir. Hindistan’ın ilk başkanı da konuşmasını burada yapmıştır. Her yıl 15 Ağustos'ta başbakanlar buraya gelip konuşma yapmaktadır. Görkemli kale aynı zamanda dünyanın en gösterişli saraylarındandır.  Halk arasındaki ismi “Lal Qila”dır. Jama Masjid’le hemen hemen karşı karşıya bulunan kalenin girişinde ise hediyelik eşya satan birçok dükkan bulunmaktadır.

Jama Masjid

saach.tv
  Hindistan’ın en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Jama Masjid, Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından 1644’te inşa edilmiştir. Üç büyük kapısı, dört kulesi, 40 metre yüksekliğinde de iki minaresi vardır. Namaz saatleri dışında turistlere açık olan bu camiye giriş ücreti alınmamaktadır.
 • Ulaşım
Metro ile Chawri Bazaar istasyonunda inilerek kolayca ulaşım sağlanabilir.

Kutub Minar

famousplacesinworld.com
  Yeni Delhi’nin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Son Hindu krallığının yenilgisinden hemen sonra Aibak tarafından 1193’de inşa edilmiştir. 73 metre yüksekliğindedir. Minarenin dibinde olan Quwwat-ül-İslam Camii, Hindistan'da inşa edilen ilk cami olarak bilinir.
Ziyaret saatleri: Her gün
Giriş ücretleri: Yerli halk: 10 rupi / Turistler: 250 rupi
 • Ulaşım
Metro hattının Qutb Minar istasyonundan yürüyerek 7 dakikada ulaşılabilir.

Raj Ghat

virtualtourist.com
  1948 yılında öldürülen Mahatma Gandhi’nin temsili mezarının bulunduğu yerdir. Külleri burada yakılmış ve Ganj Nehri'ne dökülmüştür. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği mezara metro ile ulaşım zor olduğundan otobüs tercih edilmektedir.
 • Ulaşım
92 numaralı Delhi Secretariat otobüsüne binip, Raj Ghat durağında inildiğinde ulaşmak mümkündür.

Hümayun Türbesi

historvius.comHümayun Türbesi, Moğol tarihinin ilk eseri olması dolayısıyla önemli bir yere sahiptir. Yapı 1993 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir. Hindistan’da yapılan ilk bahçeli türbedir. 1565 yılında yapımına başlanan türbe 1972 yılında tamamlanmıştır. İçerisinde Babür İmparatorluğu’nun ikinci hükümdarı olan Hümayun’un mezarı bulunmaktadır.
Giriş ücreti: 250 rupi
 • Ulaşım
Metro ile Mandi House istasyonundan sonra oto-rikşalarla devam ederek türbeye ulaşabilirsiniz. Otobüs tercih ederseniz 409 numaralı Old Delhi otobüse binip Hazrat Nizamuddin durağında inmeniz ve 418A veya 429CL numaralı otobüslere binmeniz gerekmektedir.

Hint Kapısı

mhwc2016.com
  Yeni Delhi merkezinde bulunan yapı, 42 metre yüksekliğindedir ve zaferi temsil eder. Üzerinde Birinci Dünya Savaşı'nda ölen 70 bin Hint askerinin isimleri kazılıdır. 1921 yılında temelleri atılmıştır.
 • Ulaşım
Metro ile Khan istasyonunda inip her iki dakikada bir kalkan 450LnkSTL numaralı otobüse binerek ulaşmak mümkündür.

Jain Tapınağı

joesworldwatertour.wordpress.com
  16.yy eseri olan tapınak Jain dini ibadethanesidir. Tapınak içinde fotoğraf ve video çekmek yasaktır.
Ziyaret saatleri: Her gün: 6.30-08.00

Lotus Temple (Bahai Tapınağı)

hdwallpapersdownloadz.com
Etkileyici bir mimariye sahip olan yapı, 1986’da lotus çiçeği şeklinde inşa edilmiştir. Bu şekilde inşa edilmesinin sebebi ise Bahai tapınaklarının bulundukları yerin özelliğini mimarisinde yansıtmasıdır. Yüksekliği 70 metre olan bu tapınağın yapımında beyaz mermer kullanılmıştır. Tapınak içerisinde konuşmak kesinlikle yasaktır. Tapınağa giriş ücretsizdir.
Ziyaret saatleri: Kış: 05.30-09.00 / Yaz: 07.00-09.00
 • Ulaşım
Metro ile Kalkaji Mandir istasyonunda inerek tapınağa ulaşılabilir.

Iskcon (Hare Krishna) Tapınağı

centers.iskcondesiretree.com
  Hare Krishna inancına sahip olanların mutlaka görmesi gereken bir tapınaktır. Her akşam burada “aarti” denilen dini tören yapılır. Girişi ücretsiz olan Iskcon Tapınağı, Lotus Tapınağına yürüme mesafesindedir.
 • Ulaşım
Metro ile ulaşım Nehru Place istasyonunda inerek sağlanabilir.
  Gandhi Müzesi

indianwanderers.wordpress.com
Bu müzede Mahatma Gandhi’nin kişisel eşyaları yer almaktadır. Raj Ghat’ın karşısında bulunan müze pazartesi günleri hariç diğer günler 05.30-10.00 arası açıktır.
Resmi websitesi: gandhimuseum.org

Yeni Delhi gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Hint Mutfağı


khastandoori.co.uk
 
Geniş bir yemek yelpazesi olan Hint mutfağı, bol baharatları yemekleri ile dikkat çeker. Baharatlarla yapılan çeşitli soslar da bir o kadar ünlüdür. Kırmızı et (kuzu, koyun, keçi), bakliyat ve baharatlar, Yeni Delhi’de tüketilen başlıca besinlerdir.
Devamını Oku

Yeni Delhi'de Alışveriş


hmmlife.com
  Yeni Delhi’de alışveriş yapabileceğiniz birçok yer vardır. Eğer uygun fiyatlı ürünler arıyorsanız Dilli Haat’a gidebilirsiniz. Burası çeşitli standların bulunduğu, etnik ürünler, hediyelik eşya arayanların uğrak adresidir. Sabah 10.00- akşam 10.00 arası açık olan Dilli Haat’a giriş 20 rupidir. Sarı metro hattının INA istasyonunda inerek buraya ulaşabilirsiniz. Bunu dışında Connaught Place, Janpath, Chandni Chowk’ta da alışveriş yapabilirsiniz. Alınabilecek hediyelik eşyalar; geleneksel ipek-kaşmir yapımı tekstil ürünleri, antikalar, el yapımı ürünler, çanak, çömlek, baharat, çay.

Yeni Delhi Festivaller


waterandmegacities.org
 • Diwali (Işık) Festivali: 13 Kasım
 • Dussehra Festivali: 6 Ekim
 • Holi Festivali: 17 Mart
 • Uluslararası Mango Festivali: 3 Temmuz
 • Delhi’de bu festivallerin dışında Hindu Festivalleri denilen dini kutlamalar da vardır. 12 ay boyunca olan bu dini festivaller, Ay’ın konumuna göre yapılır.

Yeni Delhi Resmi Tatiller

 • Yeni yıl – 1 Ocak
 • Cumhuriyet Günü – 26 Ocak
 • Holi – 6 Mart
 • Mahavir Jayanti – 2 Nisan
 • Good Friday – 3 Nisan
 • Buddha Purnima – 4 Mayıs
 • Kurban Bayramı – 25 Eylül
 • Mahatma Gandhi'nin Doğum Günü – 1 Ekim
 • Dussehra – 22 Ekim
 • Cumhuriyet Bayramı -28/29 Ekim
 • Diwali – 11 Kasım
 • Guru Nanak'ın Doğumgünü – 25 Kasım
 • Hz. Muhammed'in Doğumgünü – 24 Aralık
 • Noel – 25 Aralık

Yeni Delhi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14.3oC
  • Şub 17oC
  • Mar 22.5oC
  • Nis 28.8oC
  • May 33oC
  • Haz 33.9oC
  • Tem 31.1oC
  • Agu 29.9oC
  • Eyl 29.4oC
  • Eki 26.2oC
  • Kas 20.4oC
  • Ara 15.6oC

Kısa Kısa

Ülke: Hindistan
Nüfus: 322.853
Resmi Dil: Hintçe / İngilizce
Para Birimi: Hindistan Rupisi (INR)
İklim: Subtropikal İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün
Big Mac Index: $ 1.89 (Türkiye $ 3.87)
UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Bölgeler: Kızıl Kale / Kutub Minar / Hümayun Türbesi