Yeni Delhi Gezilecek Yerler

Swaminarayan Akshardham


akshardham.com
  Etkileyici mimarisi ile göze çarpan yapı, şehirdeki önemli Hindu tapınaklarından biridir. 2005’te inşası tamamlanmış olan bu tapınak, sahip olduğu bahçesi ve havuzuyla da Hintlilerin ibadet etmek için en çok tercih ettiği dini yapıdır. İçeride fotoğraf çekilmesine izin verilmemektedir. Tapınağa giriş ücretsizdir.
Ziyaret saatleri: Salı-Pazar: 09.30-06.30 (Pazartesi günleri kapalıdır.)
  • Ulaşım
Kızıl Kale (Red Fort)

turretur.se
 Hindistan tarihinde çok önemli bir yere sahip olan bu yapı 1648’de Şah Cihan tarafından yaptırılmıştır. 15 Ağustos 1947 yılında bağımsızlıklarını aldıklarında ilk Hindistan bayrağını bu kaleye dikmişlerdir. Hindistan’ın ilk başkanı da konuşmasını burada yapmıştır. Her yıl 15 Ağustos'ta başbakanlar buraya gelip konuşma yapmaktadır. Görkemli kale aynı zamanda dünyanın en gösterişli saraylarındandır.  Halk arasındaki ismi “Lal Qila”dır. Jama Masjid’le hemen hemen karşı karşıya bulunan kalenin girişinde ise hediyelik eşya satan birçok dükkan bulunmaktadır.

Jama Masjid

saach.tv
 Hindistan’ın en büyük camisi olma özelliğini taşıyan Jama Masjid, Babür İmparatoru Şah Cihan tarafından 1644’te inşa edilmiştir. Üç büyük kapısı, dört kulesi, 40 metre yüksekliğinde de iki minaresi vardır. Namaz saatleri dışında turistlere açık olan bu camiye giriş ücreti alınmamaktadır.
  • Ulaşım
Metro ile Chawri Bazaar istasyonunda inilerek kolayca ulaşım sağlanabilir.

Kutub Minar

famousplacesinworld.com
 Yeni Delhi’nin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Son Hindu krallığının yenilgisinden hemen sonra Aibak tarafından 1193’de inşa edilmiştir. 73 metre yüksekliğindedir. Minarenin dibinde olan Quwwat-ül-İslam Camii, Hindistan'da inşa edilen ilk cami olarak bilinir.
Ziyaret saatleri: Her gün
Giriş ücretleri: Yerli halk: 10 rupi / Turistler: 250 rupi
  • Ulaşım
Metro hattının Qutb Minar istasyonundan yürüyerek 7 dakikada ulaşılabilir.

Raj Ghat

virtualtourist.com
  1948 yılında öldürülen Mahatma Gandhi’nin temsili mezarının bulunduğu yerdir. Külleri burada yakılmış ve Ganj Nehri'ne dökülmüştür. Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği mezara metro ile ulaşım zor olduğundan otobüs tercih edilmektedir.
  • Ulaşım
92 numaralı Delhi Secretariat otobüsüne binip, Raj Ghat durağında inildiğinde ulaşmak mümkündür.

Hümayun Türbesi

historvius.comHümayun Türbesi, Moğol tarihinin ilk eseri olması dolayısıyla önemli bir yere sahiptir. Yapı 1993 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmiştir. Hindistan’da yapılan ilk bahçeli türbedir. 1565 yılında yapımına başlanan türbe 1972 yılında tamamlanmıştır. İçerisinde Babür İmparatorluğu’nun ikinci hükümdarı olan Hümayun’un mezarı bulunmaktadır.
Giriş ücreti: 250 rupi
  • Ulaşım
Metro ile Mandi House istasyonundan sonra oto-rikşalarla devam ederek türbeye ulaşabilirsiniz. Otobüs tercih ederseniz 409 numaralı Old Delhi otobüse binip Hazrat Nizamuddin durağında inmeniz ve 418A veya 429CL numaralı otobüslere binmeniz gerekmektedir.

Hint Kapısı

mhwc2016.com
 Yeni Delhi merkezinde bulunan yapı, 42 metre yüksekliğindedir ve zaferi temsil eder. Üzerinde Birinci Dünya Savaşı'nda ölen 70 bin Hint askerinin isimleri kazılıdır. 1921 yılında temelleri atılmıştır.
  • Ulaşım
Metro ile Khan istasyonunda inip her iki dakikada bir kalkan 450LnkSTL numaralı otobüse binerek ulaşmak mümkündür.

Jain Tapınağı

joesworldwatertour.wordpress.com
  16.yy eseri olan tapınak Jain dini ibadethanesidir. Tapınak içinde fotoğraf ve video çekmek yasaktır.
Ziyaret saatleri: Her gün: 6.30-08.00

Lotus Temple (Bahai Tapınağı)

hdwallpapersdownloadz.com
Etkileyici bir mimariye sahip olan yapı, 1986’da lotus çiçeği şeklinde inşa edilmiştir. Bu şekilde inşa edilmesinin sebebi ise Bahai tapınaklarının bulundukları yerin özelliğini mimarisinde yansıtmasıdır. Yüksekliği 70 metre olan bu tapınağın yapımında beyaz mermer kullanılmıştır. Tapınak içerisinde konuşmak kesinlikle yasaktır. Tapınağa giriş ücretsizdir.
Ziyaret saatleri: Kış: 05.30-09.00 / Yaz: 07.00-09.00
  • Ulaşım
Metro ile Kalkaji Mandir istasyonunda inerek tapınağa ulaşılabilir.

Iskcon (Hare Krishna) Tapınağı

centers.iskcondesiretree.com
 Hare Krishna inancına sahip olanların mutlaka görmesi gereken bir tapınaktır. Her akşam burada “aarti” denilen dini tören yapılır. Girişi ücretsiz olan Iskcon Tapınağı, Lotus Tapınağına yürüme mesafesindedir.
  • Ulaşım
Metro ile ulaşım Nehru Place istasyonunda inerek sağlanabilir.
 Gandhi Müzesi

indianwanderers.wordpress.com
Bu müzede Mahatma Gandhi’nin kişisel eşyaları yer almaktadır. Raj Ghat’ın karşısında bulunan müze pazartesi günleri hariç diğer günler 05.30-10.00 arası açıktır.
Resmi websitesi: gandhimuseum.org

Yeni Delhi gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.