Google+

Arama formu

YENİ DELHİ’DEN MANZARALAR

Bu yazı Gezimanya üyesi GÖKÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Evet uzun bir uçuş sonrası Yeni Delhi’deyiz. Hindistan’ın başkenti olan Yeni Delhi çok kalabalık ve gürültülü bir şehir. Uzun uçuş sonrası hissettiğim yorgunluğa, durmak bilmeyen korna sesleri daha da bir yorgunluk kattı aslında ama tabii tatilde yorgunluk olmaz diyerek hemen kendimi toparladım. Otelimiz konsoloslukların da yer aldığı Connaught Place bölgesinde. Otele valizlerimizi bıraktığımız gibi, hiç vakit kaybetmeden başlıyoruz tura.

İlk durağımız Agra’da daha büyüğünü göreceğimiz Red Ford yani Kızıl Kale. Biz kalenin içine girmedik nasıl olsa Agra’dakine gideceğiz diye. İsabet de oldu. Çünkü agra’daki hem daha büyük ve bakımlı hem de önünden nehir geçiyor. Burayı dışından fotoğrafladıktan sonra Eski Çarşı bölümüne gitmek üzere yola çıkıyoruz.

Yeni Delhi

Hindistan’da çok farklı inançtaki insanlar beraber yaşıyorlar. Çoğunlukla kılık kıyafetlerine göre insanların dinlerini tahmin edebiliyorsunuz. Örneğin sikh dinine bağlı insanlar, kavuğa benzer şekilde bir bez parçası bağlıyorlar başlarına, saçlarını kestirmiyorlar. Jainizm dinine mensup olanlar genellikle beyaz ve krem renkler ağırlıkta giyinip, çoğunlukla çıplak ayak geziyorlar. Hindular iki kaşlarının arasına tika sürüyorlar.

Delhi başkent olmasına rağmen, bazı bölgeler dışında tam bir harabe şehir gibi. En lüks kısmı ise Connaught Place ve çevresi. İnsanların çoğu çadırdan bozma alanlarda ya da sokaklarda yaşıyorlar. Tuvalet olarak adlandırdıkları yer ise, herhangi bir duvar dibi. Siz de doğal olarak trafikte ilerlerken arkasını dönmüş, duvara karşı doğal ihtiyaçlarını gideren insanlara sıklıkla rastlayabiliyorsunuz.

Trafikte ilerlerken inekler de sizinle beraber geliyor. İnek, inanışlarına göre kutsal bir hayvan sayıldığından dolayı, ilk geçiş hakkı ona ait. Zaten karışık olan trafiğin daha da karışmasına neden oluyor bu durum. Trafikte ineğe olan saygılarını, birbirlerine karşı maalesef gösteremiyorlar.

Yeni Delhi-1

Yeni Delhi şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Nina Kochhar's Homestay, Private Rooms with International Airport View, Aashianaa Gracious Living güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Hotel The Oakland, Tatvamasi Homestay, Bungalow 99. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz J's Inn, The Mystic Soul Hostel, Haveli Hauz Khas gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Amigos India, Vohra Hostel, Bunkin Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yeni Delhi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Trafik karman çorman, aracın burnunu yola sokabilen ilk geçiş hakkına sahip oluyor. Bir de en çok korna çalana hürmet göstererek yol veriyorlar… Hatta bazı araçların arkasında bizdeki “Hostes Aranıyor”un muadili şeklinde “please horn” şeklinde stickerlar var… Trafikte korna çalmak bu kadar önemli yani.Her yer de bir asker uğurlama töreni var sanki…

Hindistan’ın en güzel tarafı, bu kadar farklı dinlerin bir arada olmasına rağmen, birbirlerine karşı çok saygılı olmaları. Aynı cadde üzerinde hatta yan yana bir Hindu tapınağı, bir sikh tapınağı ve camiyi görebiliyorsunuz.

Trafikte ilerlerken rehberimiz evsiz insanları ve yaşama koşullarını gösteriyor bize. Yaşama koşulları derken, herhangi bir açık alanda üzerinde sadece bir battaniye ile uyuyan insanlardan bahsediyorum.

Yeni Delhi-2

Ve en kötüsü de bu insanların sayıca yadsınamayacak kadar çok olması. Sadece bir çadırda yaşayanlar bile şanslı sayılıyor burada.


GÖKÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim. HASAL’den 2000 yılında mezun olduktan sonra babamın yolunu izleyerek İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine girmeye hak kazandım ve Cerrahpaşa’lı olmanın ayrıcalığını yaşadım. 2008 yılında girdiğim TUS sınavı...