Google+

Arama formu

YENİ DELHİ – ESKİ ÇARŞI

Yeni Delhi’nin eski çarşısını ziyarete gidiyoruz. Arabadan inip, çarşıya doğru yürüyüşe başlıyoruz. Çevredeki arabaların tümü çok eski, kiminin farları kırılmış, kiminin tamponu yok, kimininse kaportası tamamen çizik içinde. Eski Çarşı dedim, ama buyrası çarşıdan ziyade bir pazarı andırıyor, satılan malların çoğu yerlerde.

Bu cadde üzerinde bir doktor muayenehanesine rastlıyoruz. muayenehane dediğim şey, önü tamamen açık, en fazla 10 metrekare alandan oluşmuş, içeride oturmak için 2 adet sandalyesi olan ve doktorun hastalarını ayakta muayene ettiği bir yer.

Yeni Delhi

Dişçiler ise daha ilginç… Aşağı yukarı aynı ebatlarda bir dükkan. Örneğin takma dişe ihtiyacınız var, dükkana girip, mevcut takma dişlerin bulunduğu büyük bir fanus içinden ağzınıza uyanı alıp takıyorsunuz. Elbise gibi yani…

İlerledikçe acaba daha neler göreceğiz diye heyecan içindeyim. Çarşının içi oldukça gürültülü, arada tek tük geçen araçların olmazsa olmaz kornaları, ve insan seslerinin arasında yol almaya çalışıyoruz.

Yeni Delhi-1

Buradaki en önemli ulaşım aracı bisiklet. Bisikletin arkasına 2 kişinin ancak oturabileceği bir koltuk monte ediyorlar ve taksi haline geliyor. Sokaklar oldukça dar olduğundan özellikle çarşı içinde bu bisikletler çok kullanılıyor.

Yeni Delhi şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Nina Kochhar's Homestay, Megha Home Stay, Private Rooms with International Airport View güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Bungalow 99, Tatvamasi Homestay, GG Bed And Breakfast. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz J's Inn, The Mystic Soul Hostel, Haveli Hauz Khas gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Vohra Hostel, The Hosteller Saket Delhi, Hotel Malik Continental tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yeni Delhi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yeni Delhi-2

Genelde insanların ayakkabıları bile yok, en lüksü bir kaç yerinden parçalanmış sandaletler. Rehberimizin ayağına bakıyorum, kendine en az 4 numara büyük bir ayakkabısı var, ayaklarını sürüyerek gidiyor bu nedenle. Çok üzücü bir durum olsa da, yine de onun adına mutlu oluyorum, ayakkabısı var sonuçta.

Yolda ilerlerken en çok dikkatimizi çeken şeylerden biri de berberler oluyor. Berber dediğime bakmayın, herhangi bir ağaca, elektrik direğine bir adet ayna asmak, karşısına bir tabure koymak ya da eline bir makas alıp bağdaş kurmak berber olmak için yeterli koşulları sağlıyor. Suratı köpüklenen insanlar sokakta traşlarını oluyorlar.

Yeni Delhi-3

Bisikletten bozma taksimize ikişer ikişer biniyoruz. Seyahat sonrası kamera görüntülerini tekrar izlediğimde gözüme çarpan şey taksiyi süren kişinin bakışları oluyor. Öndeki bisiklette olan babam arkasını dönerek, bizi çekmeye çalışıyor. Bisiklet tepesindeki taksi şoförümüz de kadraja giriyor. En fazla 18-19 yaşlarında bir çocuk, ama kameraya bakışı… sanki “neden beni çekiyorsunuz?”, “Gösterme tüm dünyaya nerede ve ne koşullarda yaşadığımızı” der gibi. Genç olduğundan sanırım, henüz kabullenmemiş buradaki hayatı ve isyan ediyor sessizce… “Burada doğmayı ben seçmedim” diyor, bakışlarında biraz hüzün biraz nefret var sanki.

Yolumuza devam ederken az önce gördüğümüz berberlerin bir değişik versiyonuna rastlıyoruz. Gidiş geliş olarak ayrılmış bir yolun ortasındaki barikatlara adam asmış aynayı, karşısında bağdaş kurup oturan adamı traş ediyor.

Yeni Delhi-4

Hindistan garip bir yer ve gerçekten sürprizlerle dolu.


GÖKÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim. HASAL’den 2000 yılında mezun olduktan sonra babamın yolunu izleyerek İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine girmeye hak kazandım ve Cerrahpaşa’lı olmanın ayrıcalığını yaşadım. 2008 yılında girdiğim TUS sınavı...