Google+

YENİ DELHİ’NİN EN YÜKSEK ANITI QUTUB MİNAR

716610 Kas 2011Gezi Notu
GÖKÇE YILMAZGÖKÇE YILMAZGold Yazar10 Kas 201171661 Yorum

Yeni Delhi’nin en yüksek anıtı olan Qutub Minar, aynı zamanda Hindistan’daki en yüksek ikinci anıt. En yüksek anıt ise zafer kulesi olarak anılan Fateh Burj. Fateh Burj, Punjab bölgesindeki Chappar Chirikasabasında yer alıyor. Dünya’daki diğer yüksek anıtlar arasında ise en göze çarpanlar, Pekin’deki Great Pagoda ve İtalya’daki Pisa Kulesi.

Qutub Minar’ın yerden yüksekliği 72,5 metre. Buranın inşaatına 1192 senesinde Kutub-üd-din Aibak tarafından başlanmış ancak Iltutmish tarafından tamamlanmış. Kutub-üd-din Aibak ise Delhi’ye hükmeden ilk Müslüman lider. Bu minarenin yapımında Afganistan’daki Minaret of Jam’dan etkilenmişler.

Yeni Delhi

Ancak buraya gelen ilk Müslüman lider tüm dinlere saygı gösterdiğinden minarenin yapımında hem islami hem de hindu figürleri bir arada kullanmış. Kırmızı ve beyaz mermerden yapılmış olan minarenin mimareisnde ilk bakışta göze çarpan dış tarafında bir yuvarlak hat bir üçgen hat kullanılması. Rehberimizin söylediğine göre yuvarlak hat, Müslümanların dua ederken ellerini açmalarını, üçgen hat ise Hinduların dua ederken ellerini kavuşturmalarını simgeliyormuş. Bunun yanında yapının duvarları üzerinde hem Arapça hem de Nagari karakterleri ile yazılmış dualar yer alıyor. Bazı bölümlerinde arapça dualar var, bazı bölümlerinde Hinduizm sembolleri var. Tüm bu özellikler de, bu minareyi ilk Indo-Islamic eserler arasına sokuyor.

Yeni Delhi-1

Eğer bu minarenin yani anıtın tepesine çıkmak isterseniz tam tamına 378 basamak tırmanmanız gerekiyor. Tepeden ise çok net Yeni Delhi manzarası varmış. Ancak biz gittiğimiz dönemde renovasyon çalışması olduğundan en tepesine kadar çıkamadık.

Bu anıtın hemen ardından Hindistan’daki ilk cami de Kutub-üd-din Aibak tarafından burada inşa ettirilmiş. 1193 senesinde yapımına başlanan cami Quwwat-ul-Islam Mosque olarak biliniyor ve anıtın kuzeydoğusunda yer alıyor.

Yeni Delhi şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Kastor International, Solo Victoria Hotel, Olive Service Apartments - Kailash Colony GK-1. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Tourist Home, The Royal Residency Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hotel Cabana @ Pahar Ganj, Hotel Swati, Cartel Palace tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yeni Delhi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yeni Delhi-2

Ancak anıtın neden bu kadar yüksek olduğu tarihçiler arasında halen bir tartışma konusu. Bir kısmı bu anıtın minare olarak inşa ettirildiğini söylüyor. Ancak bazıları, bu yükseklikten imamın sesinin duyulamayacağını öne sürerek, buraya gelen ilk Müslüman liderlerin, bu anıtı bir zafer anıtı olarak yaptırdığını, hatta üzerinde hem Hindu hem İslami unsurları koruyarak, halka hoşgörü mesajı verdiklerini savunuyorlar.

Bu yapının bahçesi aynı zamanda mezarlık olarak kullanılmış. Mezarların üstlerindeki figürlere göre erkek ya da kadın mezarı olduğunu anlayabiliyorsunuz. Mezarın üstünde ufak bir kubbe olması erkek mezarı olduğunu gösterirken, üstü düz ve kabartılı ise kadın mezarı olduğuna işaret ediyor.

Yeni Delhi-3

Buradan sonra devlet destekli bir halı üretim mağazasına gidiyoruz. Devlet destekli olduğundan, seçtiğiniz halı ücretsiz olarak bulunduğunuz ülkeye postalanıyor. Önce tabii ki halı yapımı ile ilgili küçük bir anlatım yapıyorlar.

Halının sadece bir sırasını örmek yaklaşık 2 saat sürüyor, tabii bu süre işlenen motife ve kullanılan renk çeşitliliğine göre değişiyor. Gösteri sonrası boy boy ipek halıları gösteriyorlar. En küçük boy halılar yaklaşık 400 dolardan başlıyor. Pahalı gibi görünse de sonuçta malzeme ipek ve işçilik gerçekten çok güzel.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(1)

Yorumlar

Mustafa Bayin kullanıcısının resmi

Mustafa Bayin

GÖNDERİ ZAMANI 19 Şub 2015
Yazınız çok güzel. Teşekkür ederim. Sadece bir konuyu düzeltme ihtiyacı hissettiğim için yazıyorum. Qutub Minar Türk müslüman hükümdar Kutubittin Aybek tarafından eski bir Hindu Tapınağının üzerine yaptırılmış olup, önceki Hindu tapınağının taşlarının kullanılmasından dolayı Minare ve kompleksin diğer yapılarında Hindu motiflerine rastlamak mümkündür. Ayrıca minare yapım tekniği tıpkı piramitlerde olduğu gibi geniş bir tabandan başlanıp gittikçe darlaşarak yükselir. Hindu dua şeklini temsil etmemektedir. Sadece bir mimari tekniktir. Teşekkür ederim.