Google+

Arama formu

MAHATMA GANDİ ANITI - YENİ DELHİ

Şüphesiz ki, Mahatma Gandi Anıtı, Yeni Delhi’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Biz de bu nedenle Mahatma Gandi’nin öldükten sonra yakıldığı yere gidiyoruz. Burada kendisi için çok sade bi mozole yapmışlar. Mozole çok geniş ve bakımlı bir park alanının içerisinde duruyor. Burası ülkenin geri kalanından apayrı bir yer sanki. Yerler tertemiz. Bu mozolenin bulunduğu alanı kutsal bir mekan olarak kabul ediyorlar. Çünkü Mahatma Gandi de Hintliler için kutsal bir şahsiyet.

Yeni Delhi

1869 – 1948 seneleri arasında yaşamış olan Mahatma Gandi’nin asıl adı Mohandas Karamsand Gandi. Kendisi aslen Hintli bir avukat olan Gandi, üst kastta bulunan zengin bir Hint ailesinde doğmuş. Hukuk eğitimini ise İngiltere’de almış. Öğrenimini tamamladıktan sonra, Hindistan’ın Bombay kentine gelerek bir avukatlık bürosu açmış. Bundan kısa bir süre sonra bir iş için Güney Afrika’ya çağrılmış ve ilk olarak burada ırk ayrımlarının kurbanı olan Hintlilerin savunmasını üstlenmiş. 1915 senesinde Hindistan’a döndüğünde, halen Hindistan İngilizler’in yönetimi altında olduğundan, İngilizler’e karşı sürdürülen bağımsızlık mücadelesinin başına geçmiş. Bu mücadelesi esnasında defalarca hapse girip çıkmış, uzun süreli açlık grevleri yapmış. Ardından da serbest bırakılmış. Gandi’nin mücadelesi, tüm ulusu da yüreklendirmiş. 15 Ağustos 1947'de, Hindistan'ın bağımsızlığının ilanıyla sonuçlanan görüşmelere katılmış. Ancak bağımsızlığın ilanından birkaç ay sonra, bir Brahman tarafından suikasta kurban gitmiş.

Hayatı boyunca şiddetten uzak durmayı ilke edinen Gandi, hayatını Hindistan'ı İngiliz işgalinden kurtarmaya adamış olan bir lider. Aynı zamanda da kendisi üst kast sisteminden gelmesine rağmen Kast sistemine karşı çıkan ilk kişi. Bu nedenle Hint toplumu kendisine “Yüce Ruh” anlamına gelen Mahatma adını vermiştir. Tüm dünyaca da Mahatma Gandi olarak bilinmektedir.

Ölümü sonrası külleri, çok büyük bir kalabalığın katıldığı tören ile kutsal Ganj Nehri'ne serpilmiş. Anısına da burada sade bir mozole inşa edilmiş.

Gandinin yakıldığı bölüme girerken, ayakkabılar çıkartılıyor. Mozalenin başında yanan bir ateş var. Bu ateş devamlı yanıyormuş ve barışı simgeliyormuş.

Yeni Delhi-1

Yeni Delhi şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Nina Kochhar's Homestay, Megha Home Stay, Private Rooms with International Airport View güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Bungalow 99, Tatvamasi Homestay, GG Bed And Breakfast. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz J's Inn, The Mystic Soul Hostel, Haveli Hauz Khas gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Vohra Hostel, The Hosteller Saket Delhi, Hotel Malik Continental tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Yeni Delhi aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mahatma Gandi’nin en önemli görüşlerinden biri “Hayatta senin olanla yetin. Yeterli olana şükret, iyilik yap, iyilik bul”

Biz burayı ziyaret ettiğimiz sırada bir çok öğrenci de Mahatma Gandi'nin anıtını ziyaret etmeye gelmişti. Belli ki, öğrencilere daha küçük yaşlarda uluslarının kurtarıcısını ve onun verdiği mücadeleyi anlatıp, Gandi'ye olan bağlılıklarını güçlendiriyorlar.

Yeni Delhi-2


GÖKÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

GÖKÇE YILMAZ

 1982 yılında İstanbul’da doğdum. İlk ve orta öğretimini Sinop’ta gördükten sonra, lise eğitimi için İstanbul’a yerleştim. HASAL’den 2000 yılında mezun olduktan sonra babamın yolunu izleyerek İstanbul üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesine girmeye hak kazandım ve Cerrahpaşa’lı olmanın ayrıcalığını yaşadım. 2008 yılında girdiğim TUS sınavı...