Christchurch Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleriyle öne çıkan Christchurch şehrinde görülecek yerler az sayıda olsa da iyi ki görmüşüm diyeceginiz türden.

Christchurch’te görülmesi gereken diğer yerler

Willowbank Wildlife Reserve, Port Hills, Tranzalpine

The International Antarctic Centre

Uluslararası Antarktika Merkezi olarak ismini Türkçeleştirebileceğimiz bu merkez, Christchurch şehrinin Harewood isimli banliyö kasabasında yer alır. Christchurch Uluslararası Havalimanı’na çok yakın bir konumu vardır. Merkez, şehrin başlıca turist çekim noktalarından biridir. Yeni Zelanda, Birleşik Devletler ve İtalyan Antarktika Programları’na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca merkezin içinde idari bürolar, depolar, Amerika-Yeni Zelanda ortaklığında işletilen bir giyim dükkanı, bir postane, bir seyahat acentası, Antarktika Yolcu Terminali (Antarctic Passenger Terminal) ve Ziyaretçi Merkezi (Visitor Centre) ya da şimdiki adıyla Antarktika Cazibe Merkezi (Antarctic Attraction) bulunmaktadır.

İşte bu saydıklarımız içinden sonuncusu, merkezin namını büyük oranda kendisine borçlu olduğu bölümdür. Antarktika Cazibe Merkezi (Antarctic Attraction), Antarktika üzerine sergiler açan, bir kafesi ve barı bulunan bir merkezdir. Merkez, tüm tesisin üzerine yayıldığı arazi etrafında Hagglund Ride adı verilen bir gezi düzenlemektedir.

Bu gezi daha ziyade çocuklara yöneliktir ve amacı Hagglund adı verilen ve özellikle Antarktika’da kullanılmakta olan taşıtın nasıl çalıştığını öğretmeyi hedeflemektedir. Merkezde yer alan diğer etkinlikler arasında Antarktika kar fırtınası odası, bir görsel-işitsel sergi ve Yeni Zelanda Penguen Tecrübesi (NZ Penguin Encounter) adlı bölüm vardır.

Bu son bölümde çocukları penguenler beklemektedir. Burada bulunan penguenler çeşitli sebeplerden dolayı doğada hayatta kalma yetilerini yitirmiş ve burada korunma altına alınmış penguenlerden hatta bunlardan bir tanesi, yani Morgan isimli olanı, yüzmeyi reddetmektedir ve bu özelliğiyle pek çok kez haberlere konu olmuştur.

90551-4995-14.jpg

Canterbury Müzesi

Christchurch şehir merkezinde yer alan Canterbury Müzesi şehrin Kültür Bölgesi (Cultural Precinct) adı verilen kısmında yer alır. 1867 yılında Julius von Haast tarafından kurulan müzenin koleksiyonu büyük oranda, müzenin de ilk direktörü olma görevini üstlenen Haast’ın bağışladığı şahsi koleksiyonuna dayanır. Müze, Yeni Zelanda tarihi eser tescil kurumu tarafından birinci derece tarihi eser (Historic Place - Category I) olarak tescil edilmiştir.

Binanın mimarisi Gotik Dirilişi tarzındadır. Benjamin Mountfort tarafından mimari tasarımı yapılan binanın müze olatak açılmasının ikinci yılında yapılan tek katlı bir yan bina müze kompleksine dahil olmuştur. Bu ikinci bina Viktorya dönemi gotiği tarzındadır.

Müze sonraki yıllarda büyümeye ve genişlemeye devam etmiştir. 1876 yılında ikinci bir ek bina yapılmıştır. 1882 yılında binaların orta avlusu kapatılmıştır. 1958 yılında müzeye bağlı bulunan Christ's College adlı üniversite binasına yeni bir kanat eklenmiş, 1977 yılında ise aynı binaya ikinci bir kanat eklenmiştir. 1990’ların ortasında güçlendirilmesi yapılan binaya 4 katlı bir yan yapı eklenmiştir 1995 yılında.

Christchurch Botanik Bahçesi

Christchurch Botanik Bahçesi (Christchurch Botanic Gardens) şehrin önemli turistik cazibe merkezlerinden biridir. Tarihi şehir bölgesinde yer alan botanik bahçesi 1863 yılında yapılmıştır. Bahçenin kuruluş hikayesi de bir hayli enteresandır. 1863 yılında evlenen İngiltere prensi Prens Albert ve Danimarka Prensesi Alexandra’nın evliliğini onurlandırmak amacıyla şu anda botanik bahçesinin yayıldığı alana bir İngiliz meşesi dikilir. Zaman içerisinde bu ağacın etrafında yapılan çiçeklendirme ve ağaçlandırma çalışmaları burayı zenginleştirir ve burası kendiliğinden bir botanik bahçesine dönüşür ve koruma altına alınır.

Şu anda botanik bahçesi 21 hektarın üzerinde bir alana yayılmaktadır. Hagley Parkı’na bitişiktir. Bahçede, Yeni Zelanda’ya endemik pek çok yerel ve egzotik bitki bulunmaktadır. Bunlara ek olarak bir kuş izleme noktası yapılmıştır. Burada yaşamakta olan ciddi sayıda bir orman güvercini popülasyonu vardır.

Bahçe içinde bulunan Rock Garden, yıl boyu çiçeklerini muhafaza eden türleri barındırmaktayken sadece erika ve kalluna çiçeklerine adanmış Erica Garden isimli bir bölüm de vardır. Bahçenin en dikkat çekici bölümü ise Rhododendron ve lilyumlara ve bunların türlerine adanmış bölümdür. Bir diğer dikkat çekici bölüm ise nilüferlerin bulunduğu

Water Garden isimli bölümdür.

a3c98-christchurch-botanic-gardens_l.jpg

Orana Vahşi Yaşam Rezervi (Orana Wildlife Park)

Orana Vahşi Yaşam Rezervi, Yeni Zelanda ülkesinin tek kafessiz hayvanat bahçesidir. Christchurch şehrinin dış kısımlarında yer alır. 1976 yılında kurulan vahşi yaşam koruma alanının sahibi Orana Wildlife Trust isimli bir sivil toplum kuruluşudur. 70 farklı hayvan türünden 400’ün üzerinde birey muhafaza eden vahşi yaşam koruma alanı 80 hektardan daha geniş bir alana yayılmaktadır.

Vahşi yaşam koruma alanının en büyük özelliklerinden biri içinde yaşayan canlıların bazılarıyla bir hayli yakın temasta bulunmanıza izin veren yapısıdır. Mesela zürafaları ellerinizle besleyebilir ya da beslenme saatinde kafesli bir kamyonet içinde olmak kaydıyla aslanların yaşadığı kısmı gezebilirsiniz.

Bakıcıları kafesin içinden aslanlara yemeklerini fırlatırken heyecanlanan dev kedicikler zaman zaman kamyonete koşturup üstüne atlamaktadırlar. Hatta üstünüzü kapatan kafesin üstüne bile tırmanabilmektedirler. Bu da size bu muazzam canlılarla eşi benzeri görülmemiş bir yakın temasın kapısını aralayacak nadide bir andır. Vahşi yaşam koruma alanını gezebilmek için ziyaretçilerin 140 cm’den uzun olmaları gerekmektedir.

2015 yılında Orana Vahşi Yaşam Rezervi, tüm Yeni Zelanda’nın yegane goril popülasyonuna sahip yeri olmuştur. Biri türü yok olma tehlikesi altında olan gümüş sırt gorili olmak üzere üç adet goril vahşi yaşam koruma alanında koruma altına alınmıştır.

Orana_Wildlife_Park_feeding_lions1-e1363568176980-600x329.jpg