Google+

Arama formu

Christchurch

Yeni Zelanda’nın güneyinde yer alan Christchurch’te ılıman okyanus...
Devamı oku
Christchurch’te uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır. Çin,...
Devamı oku
Christchurch’te 5 yıldızlı lüks otellerden hostellere kadar farklı...
Devamı oku
Düz bir şehir olan Christchurch’te hem yerel halk hem de turistler...
Devamı oku
Doğal güzellikleriyle öne çıkan Christchurch şehrinde görülecek yerler...
Devamı oku
İklimi ve verimli toprakları sayesinde bir tarım ülkesi olan Yeni...
Devamı oku
Christchurch’te gece hayatı anlayışı oldukça hareketli, canlı ve...
Devamı oku
Christchurch şehir merkezindeki mağazalar pazartesi ve perşembe günleri...
Devamı oku
The Great Kiwi Bira Festivali (Ocak) Multikültür Festivali (Şubat)...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Waitangi Günü (6-8 Şubat) Kutsal Cuma Paskalya...
Devamı oku
Christchurch, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en büyük şehridir....
Devamı oku
Acil yardım: 111 Yangın: 111 Polis: 111
Devamı oku
Christchurch, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en büyük şehridir. Adanın...
Devamı oku
Yeni Zelanda sınırları içerisinde yer alan Christchurch şehrinin para...
Devamı oku
Yeni Zelanda sınırları içerisinde yer alan Christchurch’ün resmi dili...
Devamı oku
Yeni Zelanda (GMT +12) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı...
Devamı oku
WELLINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 15-17 Murphy Street, Level 12,...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yeni Zelanda’ya girmek için vize...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 NZD = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 17.2℃
Şub 16.8℃
Mar 14.9℃
Nis 11.9℃
May 9℃
Haz 6.4℃
Tem 5.8℃
Ağu 7.2℃
Eyl 9.4℃
Eki 11.4℃
Kas 13.5℃
Ara 15.8℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 389,700 / Dil: İngilizce ve Maori / Para Yeni Zelanda Doları (NZD) / İklim: Ilıman Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Christchurch Bilinmesi Gerekenler

Large-Christchurch.jpg

Christchurch, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en büyük şehridir. Adanın ortadoğu sahilinde, Banks bölgesinde yer alır.

Önemli ve ilgi çeken bir turizm merkezi olan şehir, hem görünüşüyle hem de atmosferiyle İngiliz kentlerini de andırmaktadır. Yemyeşil doğası, parkları ve bahçeleri ile “Garden City” olarak da anılmaktadır. Şehir merkezinin ortasından geçen Avon Nehri’nin güzelliği de bu durumu destekleyici niteliktedir.

Yeni Zelanda’nın güneyinde yer alan Christchurch’te ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Okyanusun etkisiyle yaz ayları da serin geçer. Ocak ayında sıcaklık ortalaması 22.5 derece, Temmuz ayında ise 11.3 derecedir. Burada mevsimlerin Türkiye’ye göre ters şekilde olduğunu unutmamak gerekir. Şehir, kayak merkezlerine 1 saat uzaklıkta bulunduğundan hem kış sporları hem de yaz tatili için tercih edilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0CmgMHx_68Y

Christchurch Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleriyle öne çıkan Christchurch şehrinde görülecek yerler az sayıda olsa da iyi ki görmüşüm diyeceginiz türden.

Christchurch’te görülmesi gereken diğer yerler

Willowbank Wildlife Reserve, Port Hills, Tranzalpine

The International Antarctic Centre

Uluslararası Antarktika Merkezi olarak ismini Türkçeleştirebileceğimiz bu merkez, Christchurch şehrinin Harewood isimli banliyö kasabasında yer alır. Christchurch Uluslararası Havalimanı’na çok yakın bir konumu vardır. Merkez, şehrin başlıca turist çekim noktalarından biridir. Yeni Zelanda, Birleşik Devletler ve İtalyan Antarktika Programları’na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca merkezin içinde idari bürolar, depolar, Amerika-Yeni Zelanda ortaklığında işletilen bir giyim dükkanı, bir postane, bir seyahat acentası, Antarktika Yolcu Terminali (Antarctic Passenger Terminal) ve Ziyaretçi Merkezi (Visitor Centre) ya da şimdiki adıyla Antarktika Cazibe Merkezi (Antarctic Attraction) bulunmaktadır.

İşte bu saydıklarımız içinden sonuncusu, merkezin namını büyük oranda kendisine borçlu olduğu bölümdür. Antarktika Cazibe Merkezi (Antarctic Attraction), Antarktika üzerine sergiler açan, bir kafesi ve barı bulunan bir merkezdir. Merkez, tüm tesisin üzerine yayıldığı arazi etrafında Hagglund Ride adı verilen bir gezi düzenlemektedir.

Bu gezi daha ziyade çocuklara yöneliktir ve amacı Hagglund adı verilen ve özellikle Antarktika’da kullanılmakta olan taşıtın nasıl çalıştığını öğretmeyi hedeflemektedir. Merkezde yer alan diğer etkinlikler arasında Antarktika kar fırtınası odası, bir görsel-işitsel sergi ve Yeni Zelanda Penguen Tecrübesi (NZ Penguin Encounter) adlı bölüm vardır.

Bu son bölümde çocukları penguenler beklemektedir. Burada bulunan penguenler çeşitli sebeplerden dolayı doğada hayatta kalma yetilerini yitirmiş ve burada korunma altına alınmış penguenlerden hatta bunlardan bir tanesi, yani Morgan isimli olanı, yüzmeyi reddetmektedir ve bu özelliğiyle pek çok kez haberlere konu olmuştur.

The International Antarctic Centre

Christ hurch şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Private Modern double room/toilet near the beach, Hidden Gem, Lovely home güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Seaside/Golf B n B, Sea view big garden near city, BOND ESTATE LUXURY ACCOMMODATION. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Star Struck Luxury - Inner City Townhouse, Cloud 9 - Inner City Townhouse, Snug In the City Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz CabbageTree Villa ~ VanParking for VanPackers, Kiwi House Hostel, Point Break Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Christchurch aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Canterbury Müzesi

Christchurch şehir merkezinde yer alan Canterbury Müzesi şehrin Kültür Bölgesi (Cultural Precinct) adı verilen kısmında yer alır. 1867 yılında Julius von Haast tarafından kurulan müzenin koleksiyonu büyük oranda, müzenin de ilk direktörü olma görevini üstlenen Haast’ın bağışladığı şahsi koleksiyonuna dayanır. Müze, Yeni Zelanda tarihi eser tescil kurumu tarafından birinci derece tarihi eser (Historic Place - Category I) olarak tescil edilmiştir.

Binanın mimarisi Gotik Dirilişi tarzındadır. Benjamin Mountfort tarafından mimari tasarımı yapılan binanın müze olatak açılmasının ikinci yılında yapılan tek katlı bir yan bina müze kompleksine dahil olmuştur. Bu ikinci bina Viktorya dönemi gotiği tarzındadır.

Müze sonraki yıllarda büyümeye ve genişlemeye devam etmiştir. 1876 yılında ikinci bir ek bina yapılmıştır. 1882 yılında binaların orta avlusu kapatılmıştır. 1958 yılında müzeye bağlı bulunan Christ's College adlı üniversite binasına yeni bir kanat eklenmiş, 1977 yılında ise aynı binaya ikinci bir kanat eklenmiştir. 1990’ların ortasında güçlendirilmesi yapılan binaya 4 katlı bir yan yapı eklenmiştir 1995 yılında.

Canterbury Müzesi

Christchurch Botanik Bahçesi

Christchurch Botanik Bahçesi (Christchurch Botanic Gardens) şehrin önemli turistik cazibe merkezlerinden biridir. Tarihi şehir bölgesinde yer alan botanik bahçesi 1863 yılında yapılmıştır. Bahçenin kuruluş hikayesi de bir hayli enteresandır. 1863 yılında evlenen İngiltere prensi Prens Albert ve Danimarka Prensesi Alexandra’nın evliliğini onurlandırmak amacıyla şu anda botanik bahçesinin yayıldığı alana bir İngiliz meşesi dikilir. Zaman içerisinde bu ağacın etrafında yapılan çiçeklendirme ve ağaçlandırma çalışmaları burayı zenginleştirir ve burası kendiliğinden bir botanik bahçesine dönüşür ve koruma altına alınır.

Şu anda botanik bahçesi 21 hektarın üzerinde bir alana yayılmaktadır. Hagley Parkı’na bitişiktir. Bahçede, Yeni Zelanda’ya endemik pek çok yerel ve egzotik bitki bulunmaktadır. Bunlara ek olarak bir kuş izleme noktası yapılmıştır. Burada yaşamakta olan ciddi sayıda bir orman güvercini popülasyonu vardır.

Bahçe içinde bulunan Rock Garden, yıl boyu çiçeklerini muhafaza eden türleri barındırmaktayken sadece erika ve kalluna çiçeklerine adanmış Erica Garden isimli bir bölüm de vardır. Bahçenin en dikkat çekici bölümü ise Rhododendron ve lilyumlara ve bunların türlerine adanmış bölümdür. Bir diğer dikkat çekici bölüm ise nilüferlerin bulunduğu

Water Garden isimli bölümdür.

Christchurch Botanik Bahçesi

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Christchurch Nerededir?

Christchurch, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en büyük şehridir. Adanın ortadoğu sahilinde, Banks bölgesinde yer alır.

Christchurch’e Ne Zaman Gidilir?

Yeni Zelanda’nın güneyinde yer alan Christchurch’te ılıman okyanus iklimi hakimdir. Okyanusun etkisiyle yaz ayları da serin geçer. Ocak ayında sıcaklık ortalaması 22.5 derece, Temmuz ayında ise 11.3 derecedir. Burada mevsimlerin Türkiye’ye göre ters şekilde olduğunu unutmamak gerekir. Şehir, hem kış sporları hem de yaz tatili için tercih edilmektedir.

Christchurch’e Nasıl Gidilir?

Christchurch’te uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır. Çin, Avusturalya, Fiji, Singapur, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden seferler düzenlenmektedir. Havalimanından otobüsle yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine ulaşım mümkündür. Türkiye’den kente ulaşım sağlamak için öncelikle Wellington’a uçmalısınız. Direkt seferlerlerin düzenlendiği Wellington’dan Christchurch’e havayolu veya deniz yolu ile ulaşabilirsiniz.

Christchurch şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Christchurch’te Nerede Kalmalı?

Christchurch’te 5 yıldızlı lüks otellerden hostellere kadar farklı zevklere ve bütçelere hitap eden oteller bulunmaktadır. Pek çoğu şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

Christchurch pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Christchurch Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Christchurch Otelleri
En Uygun Fiyatlı Christchurch Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Christchurch Otelleri
Christchurch Ev Kiralama

 Christchurch Şehir İçi Ulaşım

matai-cycleway-6.jpg

Düz bir şehir olan Christchurch’te hem yerel halk hem de turistler daha çok bisikletle gezmektedir. Devlet de bunu teşvik etmek adına neredeyse her yere bisiklet yolları yapmıştır. Tek yapmanız gereken “tek yön” sokaklara, bir de otobüs ve taksiler için ayrılan şeritlere dikkat etmenizdir.

Şehirde çok yaygın bir ulaşım ağına sahip otobüs hattı da mevcuttur. Sadece bazı bölgelerde haftasonları otobüs kalkış saatlerinin arası uzamaktadır. Şehir merkezinde kısa hatlı bir tramvay da mevcuttur.

Christchurch Mutfağı

İklimi ve verimli toprakları sayesinde bir tarım ülkesi olan Yeni Zelanda’da hayvancılık da oldukça gelişmiştir. Geniş çayır ve otlak alanları sayesinde koyun ve sığır yetiştiriciliğinde dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Tam da bu sebepten ötürü Yeni Zelandalılar dünyada en fazla et tüketen ülkeler arasında yer alır. Klasik et ürünlerinin yanı sıra geyik eti de tüketilir.

Çevresi tamamen okyanusla çevrili olan ülkede balıkçılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Snapper, Grouper ve John Dory gibi çok çeşitli balıklar bulunurken, mevsimlik ringa balığı, istiridye ve karavide yoğun olarak tüketilir.

Yeni Zelandalılar, genellikle et ya da balık ile sebze türlerini öğünlerinde dengeli olarak tüketir. Akşam yemeği genellikle ana öğün olarak düşünülür. Yerel olarak üretilen ve “kumara” denilen tatlı patatesi çok severler. Yeni Zelanda, Brie, camembert, blue de bresse ve montagne blue gibi Fransız tipi peynirlerde de üne sahiptir.

Yeni Zelanda’ya özgü, artık millileşmiş geleneksel tatlısı “pavlova”, altı beze kaplı yuvarlak kekin meyveler ve krema ile kaplanmasıyla hazırlanır. Bu tatlı türü, Yeni Zelanda ve Avustralya ile bir çekişme konusudur. Her iki ülke de bu sevilen tatlıyı ilk kez kendilerinin bulduğunu iddia etmektedir.

Yeni Zelanda, mutfağında yerli ve yabancı kültürlere ait çok çeşitli yemek çeşitliliği de vardır. Özellikle İngiliz mutfağı ile büyük benzerlikler görülür. Restoran menülerinde kuzu eti, biftek ve domuz eti olmazsa olmazlardır. Bunlar pay çeşitlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Cips şeklinde tüketilen kumara ve ilk kez 1. Dünya Savaşı döneminde yenmeye başlanan sert Anzak bisküvileri de ülkede çok yaygındır.

Maorilerin yemek kültürü ise biraz daha farklılık gösterir. “Kaimona” adını verdikleri en ünlü yöresel yemeklerini karavide, istiridye, yeşil midye ve kıyıya yakın gezen balıklarla hazırlarlar.

Dünyada şarap üretimi yapılan en güneydeki ülke unvanını elinde bulunduran Yeni Zelanda, 1970'lerden itibaren yapılan bilinçli yatırımlarla ve ileri teknoloji sayesinde üretilen kaliteli kitle şaraplarıyla da ünlüdür. Merlot, Chardonnay, Pinot Gris and Noir ve Sauvignon Blanc gibi üretimler mevcuttur. Ülkede şarap kadar biranın da hatırı sayılır bir konumu vardır. Yerel üretim biralardan mutlaka denenmeli.

Popüler restoranlar

Pescatore, Saint Germain, Curator's House, Harlequin Public House, Fiddlesticks Restaurant and Bar, Dux Dine.

Bahşiş

Yeni Zelanda’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Christchurch Gece Hayatı

Christchurch’te gece hayatı anlayışı oldukça hareketli, canlı ve renklidir. Pek çok noktasında keyfinize göre bir bar ya da gece kulübü bulmanız mümkündür. Özellikle Victoria Street, bu konuda çok fazla seçenek sunuyor. Carlton, The Bog Irish Bar, Mashina Lounge ve King of Snake bar tercih edenler için ideal. Yine bu sokaktaki CRUZ ise popüler bir gecekulübü. Akşam 8’den sabaha karşı 4.30’a kadar açık. Özellikle 70 ve 80’ler temalı partileri çok meşhur. Burası dışında Asaph Street, Moorhouse Avenue ya da Cathedral Square’de de mekanlar bulmanız mümkün.

Christchurch Festivaller

The Great Kiwi Bira Festivali (Ocak)

Multikültür Festivali (Şubat)

Nostalji Festivali (Mart)

Linwood Gençlik Festivali (Mart)

Live in Lincoln Selwyn Sounds Festivali (Mart)

Sanat Festivali (Eylül)

Manderley Ev ve Bahçe Festivali (Kasım)

New Brighton Bahar Müzik Festivali (Kasım)

Yürüyüş Festivali (Kasım)

Christchurch’te Alışveriş

Christchurch şehir merkezindeki mağazalar pazartesi ve perşembe günleri arasında 17.30, cuma günleri 21.00’e kadar açıktır. Şehrin ana caddesi sayılan Colombo Street’te farklı ürün alternatiflerini görebileceğiniz pek çok mağaza bulunmaktadır. New Regent Street’te ise daha çok butikler yer almaktadır. Eğer tercihiniz alışveriş merkezi ise şehrin en büyük alışveriş merkezi Westfield Riccarton’dur. The Palms ve Merivale Mall da ilginizi çekebilir.

Şehirde özellikle haftasonlarında pek çok açık pazar da kurulmaktadır. Özellikle yerel ve el yapımı ürünler için Riccarton House’da kurulan Christchurch Farmers' Market’e gitmek gerekir. Pazar günleri açılan Artisan Market de ikinci seçeneğiniz olabilir.

Christchurch Saat Farkı

Yeni Zelanda (GMT +12) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı vardır. Christchurch’te saat 18.00 iken Türkiye’de 09.00’dur.

Christchurch Para Birimi

Yeni Zelanda sınırları içerisinde yer alan Christchurch şehrinin para birimi Yeni Zelanda Doları’dır(NZD). 1 TL yaklaşık 0,45 NZD’dir.

Christchurch Resmi Dili

Yeni Zelanda sınırları içerisinde yer alan Christchurch’ün resmi dili İngilizce ve Maori dilidir. Ülkede ayrıca Fransızca, Hintçe, Mandarin dili ve Samoan dili de konuşulmaktadır.

Christchurch Türkiye Dış Temsilciliği

WELLINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 15-17 Murphy Street, Level 12, Thorndon, 6011, Wellington, New Zealand

Telefon: 00 64-4 472 12 90-92

Faks: 00 64-4 472 12 77

E-posta: embassy.wellington@mfa.gov.tr

Website: http://wellington.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Yeni Zelanda, Samoa, Fiji, Tonga, Tuvalu, Cook Adaları

Christchurch Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Waitangi Günü (6-8 Şubat)

Kutsal Cuma

Paskalya

Anzak Günü (25 Nisan)

Kraliçenin Doğumgünü (6 Haziran)

İşçi Bayramı (24 Ekim)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Christchurch İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 111

Yangın: 111

Polis: 111

Christchurch Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yeni Zelanda’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Vize başvurularını Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği’nden yapabilirsiniz.

Yeni Zelanda Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.