Christchurch Bilinmesi Gerekenler

Large-Christchurch.jpg

Christchurch, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en büyük şehridir. Adanın ortadoğu sahilinde, Banks bölgesinde yer alır.

Önemli ve ilgi çeken bir turizm merkezi olan şehir, hem görünüşüyle hem de atmosferiyle İngiliz kentlerini de andırmaktadır. Yemyeşil doğası, parkları ve bahçeleri ile “Garden City” olarak da anılmaktadır. Şehir merkezinin ortasından geçen Avon Nehri’nin güzelliği de bu durumu destekleyici niteliktedir.

Yeni Zelanda’nın güneyinde yer alan Christchurch’te ılıman okyanus iklimi hâkimdir. Okyanusun etkisiyle yaz ayları da serin geçer. Ocak ayında sıcaklık ortalaması 22.5 derece, Temmuz ayında ise 11.3 derecedir. Burada mevsimlerin Türkiye’ye göre ters şekilde olduğunu unutmamak gerekir. Şehir, kayak merkezlerine 1 saat uzaklıkta bulunduğundan hem kış sporları hem de yaz tatili için tercih edilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=0CmgMHx_68Y

Christchurch ile İlgili

Christchurch Nerededir?

Christchurch, Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın en büyük şehridir. Adanın ortadoğu sahilinde, Banks bölgesinde yer alır.

Christchurch’e Nasıl Gidilir?

Christchurch’te uluslararası bir havalimanı bulunmaktadır. Çin, Avusturalya, Fiji, Singapur, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden seferler düzenlenmektedir. Havalimanından otobüsle yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine ulaşım mümkündür. Türkiye’den kente ulaşım sağlamak için öncelikle Wellington’a uçmalısınız. Direkt seferlerlerin düzenlendiği Wellington’dan Christchurch’e havayolu veya deniz yolu ile ulaşabilirsiniz.

Christchurch’e Ne Zaman Gidilir?

Yeni Zelanda’nın güneyinde yer alan Christchurch’te ılıman okyanus iklimi hakimdir. Okyanusun etkisiyle yaz ayları da serin geçer. Ocak ayında sıcaklık ortalaması 22.5 derece, Temmuz ayında ise 11.3 derecedir. Burada mevsimlerin Türkiye’ye göre ters şekilde olduğunu unutmamak gerekir. Şehir, hem kış sporları hem de yaz tatili için tercih edilmektedir.

Christchurch’te Nerede Kalmalı?

Christchurch’te 5 yıldızlı lüks otellerden hostellere kadar farklı zevklere ve bütçelere hitap eden oteller bulunmaktadır. Pek çoğu şehir merkezine yürüme mesafesindedir.

 Christchurch Şehir İçi Ulaşım

matai-cycleway-6.jpg

Düz bir şehir olan Christchurch’te hem yerel halk hem de turistler daha çok bisikletle gezmektedir. Devlet de bunu teşvik etmek adına neredeyse her yere bisiklet yolları yapmıştır. Tek yapmanız gereken “tek yön” sokaklara, bir de otobüs ve taksiler için ayrılan şeritlere dikkat etmenizdir.

Şehirde çok yaygın bir ulaşım ağına sahip otobüs hattı da mevcuttur. Sadece bazı bölgelerde haftasonları otobüs kalkış saatlerinin arası uzamaktadır. Şehir merkezinde kısa hatlı bir tramvay da mevcuttur.

Christchurch Mutfağı

İklimi ve verimli toprakları sayesinde bir tarım ülkesi olan Yeni Zelanda’da hayvancılık da oldukça gelişmiştir. Geniş çayır ve otlak alanları sayesinde koyun ve sığır yetiştiriciliğinde dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Tam da bu sebepten ötürü Yeni Zelandalılar dünyada en fazla et tüketen ülkeler arasında yer alır. Klasik et ürünlerinin yanı sıra geyik eti de tüketilir.

Çevresi tamamen okyanusla çevrili olan ülkede balıkçılık da önemli bir gelir kaynağıdır. Snapper, Grouper ve John Dory gibi çok çeşitli balıklar bulunurken, mevsimlikringa balığı, istiridye ve karavide yoğun olarak tüketilir.

Yeni Zelandalılar, genellikle et ya da balık ile sebze türlerini öğünlerinde dengeli olarak tüketir. Akşam yemeği genellikle ana öğün olarak düşünülür. Yerel olarak üretilen ve “kumara” denilen tatlı patatesi çok severler. Yeni Zelanda, Brie, camembert, blue de bresse ve montagne blue gibi Fransız tipi peynirlerde de üne sahiptir.

Yeni Zelanda’ya özgü, artık millileşmiş geleneksel tatlısı “pavlova”, altı beze kaplı yuvarlak kekin meyveler ve krema ile kaplanmasıyla hazırlanır. Bu tatlı türü, Yeni Zelanda ve Avustralya ile bir çekişme konusudur. Her iki ülke de bu sevilen tatlıyı ilk kez kendilerinin bulduğunu iddia etmektedir.

Yeni Zelanda, mutfağında yerli ve yabancı kültürlere ait çok çeşitli yemek çeşitliliği de vardır. Özellikle İngiliz mutfağı ile büyük benzerlikler görülür. Restoran menülerinde kuzu eti, biftek ve domuz eti olmazsa olmazlardır. Bunlar pay çeşitlerinde de sıkça kullanılmaktadır. Cips şeklinde tüketilen kumara ve ilk kez 1. Dünya Savaşı döneminde yenmeye başlanan sert Anzak bisküvileri de ülkede çok yaygındır.

Maorilerin yemek kültürü ise biraz daha farklılık gösterir. “Kaimona” adını verdikleri en ünlü yöresel yemeklerini karavide, istiridye, yeşil midye ve kıyıya yakın gezen balıklarla hazırlarlar.

Dünyada şarap üretimi yapılan en güneydeki ülke unvanını elinde bulunduran Yeni Zelanda, 1970'lerden itibaren yapılan bilinçli yatırımlarla ve ileri teknoloji sayesinde üretilen kaliteli kitle şaraplarıyla da ünlüdür. Merlot, Chardonnay, Pinot Gris and Noir ve Sauvignon Blanc gibi üretimler mevcuttur. Ülkede şarap kadar biranın da hatırı sayılır bir konumu vardır. Yerel üretim biralardan mutlaka denenmeli.

Popüler restoranlar

Pescatore, Saint Germain, Curator's House, Harlequin Public House, Fiddlesticks Restaurant and Bar, Dux Dine.

Bahşiş

Yeni Zelanda’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.

Christchurch’te Alışveriş

Christchurch şehir merkezindeki mağazalar pazartesi ve perşembe günleri arasında 17.30, cuma günleri 21.00’e kadar açıktır. Şehrin ana caddesi sayılan Colombo Street’te farklı ürün alternatiflerini görebileceğiniz pek çok mağaza bulunmaktadır. New Regent Street’te ise daha çok butikler yer almaktadır. Eğer tercihiniz alışveriş merkezi ise şehrin en büyük alışveriş merkezi Westfield Riccarton’dur. The Palms ve Merivale Mall da ilginizi çekebilir.

Şehirde özellikle haftasonlarında pek çok açık pazar da kurulmaktadır. Özellikle yerel ve el yapımı ürünler için Riccarton House’da kurulan Christchurch Farmers' Market’e gitmek gerekir. Pazar günleri açılan Artisan Market de ikinci seçeneğiniz olabilir.

Christchurch Gece Hayatı

Christchurch’te gece hayatı anlayışı oldukça hareketli, canlı ve renklidir. Pek çok noktasında keyfinize göre bir bar ya da gece kulübü bulmanız mümkündür. Özellikle Victoria Street, bu konuda çok fazla seçenek sunuyor. Carlton, The Bog Irish Bar, Mashina Lounge ve King of Snake bar tercih edenler için ideal. Yine bu sokaktaki CRUZ ise popüler bir gecekulübü. Akşam 8’den sabaha karşı 4.30’a kadar açık. Özellikle 70 ve 80’ler temalı partileri çok meşhur. Burası dışında Asaph Street, Moorhouse Avenue ya da Cathedral Square’de de mekanlar bulmanız mümkün.

Christchurch Festivaller

The Great Kiwi Bira Festivali (Ocak)

Multikültür Festivali (Şubat)

Nostalji Festivali (Mart)

Linwood Gençlik Festivali (Mart)

Live in Lincoln Selwyn Sounds Festivali (Mart)

Sanat Festivali (Eylül)

Manderley Ev ve Bahçe Festivali (Kasım)

New Brighton Bahar Müzik Festivali (Kasım)

Yürüyüş Festivali (Kasım)

Christchurch Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Waitangi Günü (6-8 Şubat)

Kutsal Cuma

Paskalya

Anzak Günü (25 Nisan)

Kraliçenin Doğumgünü (6 Haziran)

İşçi Bayramı (24 Ekim)

Noel (24-25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Christchurch İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 111

Yangın: 111

Polis: 111

Christchurch Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yeni Zelanda’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Vize başvurularını Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği’nden yapabilirsiniz.

Christchurch Türkiye Dış Temsilciliği

WELLINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 15-17 Murphy Street, Level 12, Thorndon, 6011, Wellington, New Zealand

Telefon: 00 64-4 472 12 90-92

Faks: 00 64-4 472 12 77

E-posta:[email protected]

Website:http://wellington.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Yeni Zelanda, Samoa, Fiji, Tonga, Tuvalu, Cook Adaları

Christchurch Para Birimi

Yeni Zelanda sınırları içerisinde yer alan Christchurch şehrinin para birimi Yeni Zelanda Doları’dır(NZD). 1 TL yaklaşık 0,45 NZD’dir.

Christchurch Resmi Dili

Yeni Zelanda sınırları içerisinde yer alan Christchurch’ün resmi dili İngilizce ve Maori dilidir. Ülkede ayrıca Fransızca, Hintçe, Mandarin dili ve Samoan dili de konuşulmaktadır.

Christchurch Saat Farkı

Yeni Zelanda (GMT +12) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı vardır. Christchurch’te saat 18.00 iken Türkiye’de 09.00’dur.

Christchurch Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17.2oC
  • Şub 16.8oC
  • Mar 14.9oC
  • Nis 11.9oC
  • May 9oC
  • Haz 6.4oC
  • Tem 5.8oC
  • Agu 7.2oC
  • Eyl 9.4oC
  • Eki 11.4oC
  • Kas 13.5oC
  • Ara 15.8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 389,700 / Dil: İngilizce ve Maori / Para Yeni Zelanda Doları (NZD) / İklim: Ilıman Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün