Google+

CENNETEN BİR KÖŞE: GİETHOORN

1198327 Tem 2016Gezi Notu
munzevigezginmunzevigezginGezgin27 Tem 2016119830 Yorum

Gezdiğin yerler arasında seni en çok büyüleyen yerler hangileri oldu diye sorsalar şüphesiz Giethoorn’u bu sıralamada ilk üçe koyarım. Böyle güzel, böyle etkileyici bir yerin varlığından haberi bile olmayan ben, çıktığım bir macera sonucunda Giethoorn ile tanışıyorum.

 Giethoorn

Giethoorn’a gitmeden önce tabii ki ben de ufak bir araştırmaya giriştim; fakat burasıyla ilgili pek fazla bilgiye ulaşamadım, yalnız resimleri beni cezbetti diyebilirim.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Amsterdam Central Station’dan iki buçuk saate yakın bir tren yolculuğu ile Steenwijk’e; oradan da otobüsle yapacağınız 15-20 dakikalık bir yolculuktan sonra Gieethorn'a varıyorsunuz.

Giethoorn güzelliğini ve doğallığını kaybetmemiş olması ile dikkat çekiyor burada yaşayanlar ulaşımı daha çok kanallardaki tekneyle sağlıyorlar. Tabii ki gelen binlerce turisti de düşünecek olursak kanal trafiği epeyce yoğun; ya da isterseniz bisikletle gezebilirsiniz. Çünkü bu köyde Amsterdam'daki gibi kanalları köprülerle birbirine bağlayarak ulaşımı kolay hale getirilmiş. Tekne, bisiklet ya da tabana kuvvet :)
 
Biz Giethoorn’a vardığımızda ilk yaptığımız şey tekne kiralamak oldu. Altı kişi teknemizde ufak bir tatile çıkmış gibiydik. Teknenin dümeni sizde ‘kendi geminizin kaptanı olmanız’ deyimini burada gerçekleştiriyoruz :) Elinize alıyorsunuz haritaları ve haritadaki güzergâh boyunca ilerliyorsunuz. Tabii ki bizde haritaları aldık ve usul usul bu güzelliklerde ilerlerken kaybolduk :)

Kısıtlı bir zaman ayırarak geldiğimiz bu köyde tekneyle kaybolmak ise paha biçilemez bir duyguydu benim için. Düşünsenize herkes bir panik halinde diğer rotamıza geç kalacağız diye, bense elimde fotoğraf makinem böylesi doğa harikasının tadını çıkarıyorum. Ne de olsa her zaman böyle yerleri görme fırsatı geçmiyor elimize. Ufak tefek ama bir o kadar da şirin evleri, orda yaşayan insanların kendine özgü dekorları ve buram buram gelen waffle kokuları sizi burada yaşamaya imrendirmekten öteye geçebilir.

Giethoorn-1
 Fotoğraflarımız kendi mamulümüzdür efendim :) 


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Giethoorn için yaz aylarını öneriyorlar. Temmuz ve ağustos ayları nefis bir manzarayla karşılaşmanızı sağlıyor. Biz temmuz ayında gittik güneş hafif hafif sırtımıza vururken ufaktan bir esinti de içimizi ferahlatmaya yetti. Tabii ki hazırlıklıydık; termosumuzda kahvemiz, taşınabilir müzik kutumuz ve fotoğraf makinemiz bu manzarayla harmanlanınca değmeyin keyfimize. Ayrıca yaz aylarında Giethoorn’da çeşitli festivaller de yapılıyor ama biz ne yazık ki bu festivalleri göremedik.

Giethoorn-2
 
Giethoorn’a gelip de müze aramamak imkansız. Beklentilerinizi karşılayacak ufak müzeler bulunuyor bölgede.

Olde Maat Uus Giethoorn: Buradaki insanların geçim kaynağının tarım ve çiftçilik olduğunu düşürsek gayet güzel ve bilgi verici bir müze. Geçmiş yüzyıllardaki günlük yaşamı ve kullanılan araç gereçleri anlatan, tarih kokan bir müze.

Histomobil Giethoorn: Eski arabalara merakınız varsa mutlaka gidip görmelisiniz. Ayrıca müzede çeşitli motorsikletler de bulunuyor.

Museum de Oude Aarde: Çeşitli taşların ve minerallarin sergilediği Eski Dünya Müzesi'ni de burada bulmanız mümkün.

Bu arada kışın da buraların ayrı bir güzel olacağını düşünüyorum. Her ne mevsimde Hollanda'da olursanız olun buraya uğramadan dönmeyin derim ben. Çünkü cennetten bir köşeyi ömrünüzde kaç kere görebilirsiniz ki?

http://bbargee.blogspot.com.tr/

Giethoorn şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Amsterdam: Leidse Meydanı'ndaki 1 Saatlik Canal Cruise (12.48 €), A'DAM Manzara ve Hızlı Keukenhof Günlük Gezisi (45 €), Ultimate Uçuş Deneyimi: Bu Holland olduğu (16.5 €), Amsterdam: Half Day Trip Zaanse Schans w / A'DAM Manzara (39.95 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar