Masal Köyü Giethoorn

Masallar Şehri veya Masallar Diyarı derler ya... O yerlerden birisindeydim. Hatta dünyada huzur yerleri başlığında bir liste hazırlansa listeyi zorlayacak bir yer Giethoorn. Burası kimilerine göre Kuzey'in Venedik’i, kimilerine göre ise Hobbitler Köyü.

Bu köy Amsterdam’ın 150 kilometre kadar kuzeyinde. Giethoorn Park’ın kendine göre kuralları var. Mesela motorlu taşıt ile girmek yasak. Bir yere kadar gidebiliyorsun ve sonrasında park ediyorsun aracını. Köy içindeki ulaşım kanallarla ve birkaç yıldır bisikletle yapılıyor sadece.

Büyüklü küçüklü 180 civarında köprü var. Bu köprülerin her biri bir evin gidiş yolu aslında. Acaba böyle bir evde yaşasam nasıl olurdu diye düşünüyor insan. İnce tuğlaları, sazdan çatıları ve kendine has kapı pencereleriyle önünden geçen herkesi birkaç dakika kendine bağlıyor.

Dar sokaklarda doğa içinde kayboluyorsun burada. Bu köyde yapabileceğin tek aktivite huzura ermek desem yanlış bir şey demiş olmam herhalde. Ağaç gölgelerinde yatabilir, banklarda karşı kıyıda olan mimari harikası evleri izleyebilirsin.

Yetmedi mi? Saati 6,5 Euro’dan bot kiralayabilirsin. Harikalar diyarında gezerken bu köyü ve birbirinden farklı bu evleri daha farklı bir açısından hayranlıkla izleyebilirsin.

Giethoorn'a Nasıl Gidilir?

Amsterdam’dan Groningen güzergahı üzerinde 3 saatlik bir tren yolculuğu veya 2 saatlik araç seyahati ile ulaşabilirsiniz. Tren ile gidecekseniz Amsterdam Center Station’dan Groningen trenlerine binerek 2 saat sonrasında Zwolle tren istasyonunda inmeniz gerekiyor. Sonrasında buradan Giethoorn otobüslerine binebilirsiniz.

Bu seyahat 40 Euro gibi bir rakama denk geliyor. Araç ile gidiyorsanız ise Giethoorn içinde 2 bölge var bunlardan biri Giethoorn Noord, diğeri ise Hobbit Köyü olarak bilinen Giethoorn Park.

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir