Google+

Arama formu

Giethoorn

Ambulans: 112 Polis: 112 İtfaiye: 112
Devamı oku
Yeni Yıl – 1 Ocak Paskalya – Nisan Kral’ın Günü – 27 Nisan Kurtuluş Günü...
Devamı oku
Giethoorn'da değişik atmosferleri ile büyüleyen festivaller özellikle yaz...
Devamı oku
Giethoorn’da alışveriş yapılabilecek pek fazla nokta bulunmamaktadır. Köy...
Devamı oku
Giethoorn’da gece hayatı ve eğlence kültürü bulunmamaktadır. Ancak köye...
Devamı oku
Hollanda mutfağı genel anlamda çok çeşitli bir mutfak değildir. Ülke...
Devamı oku
“Kuzeyin Venedik’i” ve “Masal Diyarı” olarak anılan Giethoorn, huzur dolu...
Devamı oku
Giethoorn’da ulaşım botlar ve bisikletler ile sağlanır. Köyün büyük bir...
Devamı oku
Giethoorn’da iki, üç, dört yıldızlı otel, apart otel ve dağ evi gibi...
Devamı oku
Giethoorn’a gitmek için direkt uçuşlar ile Amsterdam’a, oradan tren ile...
Devamı oku
Giethoorn’da ılıman okyanusal iklim etkilidir. Yüksek mikatarda yağış...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Deventer Başkonsolosluğu Adres: Keizerstraat 8 7411 HG...
Devamı oku
Giethoorn (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır...
Devamı oku
Giethoorn’un resmi dili Flemenkçedir.
Devamı oku
Giethoorn’da Euro (EUR) kullanılır.
Devamı oku
Giethoorn; Hollanda’nın kuzeydoğusunda, Overijssel bölgesinde, Steenwijk...
Devamı oku
  Giethoorn, Hollanda’nın Overijssel bölgesinde yer alan,...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Ülke: Hollanda / Nüfus: 2.620 / Resmi Dil: Flemenkçe / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / Big Mac Index: $ 4.00 (Türkiye $ 3.87)

Giethoorn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Giethoorn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Giethoorn, Hollanda’nın Overijssel bölgesinde yer alan, Steenwijkerland belediyesine bağlı bir köydür. Kanalları ve huzurlu atmosferiyle “Kuzeyin Venedik’i”, “Masal Diyarı” olarak anılan Giethoorn, tahmini olarak 1230 yılında Akdeniz çevresinden gelen sığınmacılar tarafından kurulmuştur. Köye yerleşen bu ilk insanlar, tufan sırasında ölen yabani keçilerin boynuzları bulmuşlar ve bölgeye keçi boynuzu anlamına gelen “Giethoorn” ismini vermişlerdir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Giethoorn Nerededir?

Giethoorn; Hollanda’nın kuzeydoğusunda, Overijssel bölgesinde, Steenwijk kentinin yaklaşık 7 kilometre güneybatısında konumlanır.

Giethoorn Gezilecek Yerler

Giethoorn Gezilecek Yerler

Kuzeyin Venedik’i” ve “Masal Diyarı” olarak anılan Giethoorn, huzur dolu atmosferi ile belki de sadece masallarda duyduğumuz o bambaşka evrenin kapılarını açıyor. Motorlu taşıtlardan uzak tertemiz doğası, köprüleri, kanalları, kendine özgü mimari harikası şirin köy evleriyle Giethoorn, dünyanın en huzurlu yerleri listesinde ilk sırada bulunuyor.

Giethoorn'a Ne Zaman Gidilir?

Giethoorn’da ılıman okyanusal iklim etkilidir. Yüksek mikatarda yağış alan Giethoorn’da yağışlar genel olarak yağmur şeklindedir. En çok yağış temmuz ayında görülür. 20 – 21 derece ortalama sıcaklıkla en sıcak ay temmuz, 0 – 1 derece ile en soğuk ay ocaktır. İklim koşulları göz önünde bulundurularak Giethoorn’a gitmek için en uygun zaman mayıs, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Aynı zamanda festival zamanlarını da kontrol ederek bu tarihlerde Giethoorn'a gitmek isterseniz festivaller başlığımızı kontrol edebilirsiniz.

Giethoorn'a Nasıl Gidilir?

Giethoorn’a gitmek için direkt uçuşlar ile Amsterdam’a, oradan tren ile Overijssel bölgesinin Steenwijk kentine ulaşmalısınız. Steenwijk’ten hareket eden 70 numaralı otobüslerle Giethoorn’a gidebilirsiniz. Steenwijk ile Giethoorn arası yaklaşık 7 kilometredir ve yolculuk süresi 20 dakikadır.

Giethoorn şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Giethoorn'da Nerede Kalınır?

Giethoorn’da iki, üç, dört yıldızlı otel, apart otel ve dağ evi gibi yaklaşık 20 farklı konaklama tesisi yer almaktadır. Otellerin hizmet kalitesi Avrupa’nın pek çok yerinde olduğu gibi son derece iyidir. Otel, apart otel ve dağ evi fiyatları yaz ve kış sezonuna bağlı olarak 80 – 150 Euro arasında değişir. Konaklama tesisleri dönemsel olarak çeşitli indirimler düzenler. Online rezervasyon yapmadan önce kampanya ve indirimleri takip edebilirsiniz.

Giethoorn'da Ulaşım

Giethoorn'da Ulaşım


Giethoorn’da ulaşım botlar ve bisikletler ile sağlanır. Köyün büyük bir bölümü araç trafiğine kapalıdır. Bu nedenle arabayla etrafı keşfetmek imkânsızdır. Bisiklet ile ulaşım sağlamak Giethoorn’u keşfetmenin en keyifli yoludur. Köyün merkezinde biisklet kiralayabileceğiniz birkaç nokta bulunmaktadır. Köyde ayrıca turistlere yönelik bisiklet turları da düzenlenmektedir. 

Giethoorn Mutfağı

Giethoorn Mutfağı

Hollanda mutfağı genel anlamda çok çeşitli bir mutfak değildir. Ülke mutfağında en çok kullanılan malzemeler et, balık, deniz ürünleri, bezelye gibi çeşitli kış sebzeleri, patates ve peynir çeşitleridir. Yemeklerin içinde kullanılan et kızartılarak hazırlanır. Sebzeler ise çoğunlukla haşlanır ve ana yemeğin yanında garnitür olarak sunulur. 

Giethoorn Gece Hayatı

Giethoorn’da gece hayatı ve eğlence kültürü bulunmamaktadır. Ancak köye ortalama 7 – 15 kilometre uzaklıkta bulunan Wanneperveen, Steenwijk, Meppel ve Zwolle bölgelerinde pek çok bar ve pub tarzı mekân yer almaktadır. Dilerseniz siz de günübirlik olarak bu bölgeleri ziyaret edebilirsiniz ya da şehrin sessizliğinde sakin bir gece geçirebilirsiniz. 

Giethoorn'da Alışveriş

Giethoorn’da alışveriş yapılabilecek pek fazla nokta bulunmamaktadır. Köy merkezinde yer alan hediyelik ve hatıralık eşya dükkânlarından Giethoorn’a özgü ürünler satın alabilirsiniz. “Eendrachtsplein”de konumlanan süpermarket “Spar ter Schure” de ihtiyacınız olan pek çok ürünü bulabilirsiniz. Giethoorn’a 10 kilometre uzaklıktaki Steenwijk ve 15 kilometre uzaklıktaki Meppel kentleri de alışveriş için iyi birer seçenektir.

Giethoorn Festivaller

Giethoorn'da değişik atmosferleri ile büyüleyen festivaller özellikle yaz aylarında gerçekleşmektedir. Bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz. Festivallere katılmayı düşünüyorsanız gitmeden önce tarihlerini kontrol etmenizi öneririz. 

 • Muziek In Giethoorn (müzik festivali): Temmuz – Ağustos
 • Gondelvaart Dwarsgracht: Temmuz
 • Gondelvaart Giethoorn: Ağustos
 • De Slag op’t Wiede: Eylül

Giethoorn Para Birimi

Giethoorn’da Euro (EUR) kullanılır.

Giethoorn Saat Farkı

Giethoorn (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında bir saat fark bulunmaktadır. Giethoorn Türkiye’den bir saat geridedir. Yani, Türkiye’de saat 14.00 iken Giethoorn’da 13.00’dur.

Giethoorn Resmi Dili

Giethoorn’un resmi dili Flemenkçedir.

Giethoorn Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Deventer Başkonsolosluğu

 • Adres: Keizerstraat 8 7411 HG, DEVENTER
 • Telefon: 0570 688 650
 • Resmi websitesi: deventer.bk.mfa.gov.tr

Giethoorn Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan Hollanda seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir. 

Giethoorn Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Nisan
 • Kral’ın Günü – 27 Nisan
 • Kurtuluş Günü – 5 Mayıs
 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi – 14 Mayıs
 • Whit Sunday – Mayıs
 • Whit Monday – Mayıs
 • Noel – 25 Aralık

Giethoorn Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 112
 • Polis: 112
 • İtfaiye: 112