Hem Eğlence Hem Dinlence, Turgutreis

Bodrum yarımadasının Ege denizine açılan kapısı Turgutreis…Marinası ve birbirinden güzel turistik tesisleri ile ilçe olabilecek kapasiteye sahip bir belde. Muhteşem doğası ve kumsalları ile alışveriş, eğlence, yeme-içme tutkunları için ideal bir tatil yöresi.

2003 yılında açılan D-Marin ise beldenin çehresini değiştirdi. Açılan yeni otel ve restoranlar sayesinde turizm kapasitesi arttırıldı.

Uluslararası gümrük hüviyetinde olan Turgutreis’ten Yunan adalarına gitmek de çok kolay. Özellikle D-Marin’den Kos ve Kalimnos adalarına yapılan seferlere turistlerin ilgisi büyük. Kos’a 15 dakikada ulaşmak mümkün.

Turgutreis, 1583’te Sultan Süleyman’ın Rodos şövalyelerine karşı kazandığı zaferden sonra Osmanlı toprağı olmuş. Büyük denizcimiz Turgutreis’in adını taşıyan bu beldemizde mutlaka her zevke hitap eden bir eğlence, dinlence bulabilirsiniz. Mesela buradan gün batımını bütün ihtişamıyla seyredebilirsiniz.

Marinada soluklanabilir, balıkçılarında yemek yiyebilir, yerel pazarından çeşitli otlar ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Turgutreis’in Cumartesi günleri kurulan pazarı meşhur. Bu pazarda köylülerin kendi ürettikleri taptaze sebze ve meyveleri tatmalısınız.

Gümüşlük ve Karaincir arasına dağılmış irili ufaklı koyların her biri ayrı bir güzellikte. Bu plajlardan en yakını ise Günbatımı Plajı. Turgutreis’in 3 deniz mili açığındaki Çatal adası ise teknelerin en popüler uğrak yerlerinden biri.

Turgutreis’e 5 km mesafedeki Fener koyu sörfçülerin buluşma noktası. Çünkü Turgutreis önceden tahmin edilemeyen güçlü rüzgarları ile rüzgar sörfçüleri için bir cennet.

Diğer önemli koyları ise Akyarlar meteoroloji ve Akçabuk koyu. Turgutreis’e yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Karaincir’deki ince kumlu 500 metrelik sahil ise iki tarafı tepelerle çevrili olduğundan oldukça sakin ve rüzgarsız.

Turgutreis’in bir diğer özelliği ise antik çağlarda batmış olan bir çok geminin kalıntılarının bu sahillerde olması. Hatta ilk sualtı arkeolojik kazıları bu bölgede yapılarak Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi açılmıştır.