Google+

HEM EĞLENCE HEM DİNLENCE, TURGUTREİS

977908 Eyl 2012Gezi Notu
SEYHAN YÜCEYATAKSEYHAN YÜCEYATAKSilver Yazar08 Eyl 201297780 Yorum

Bodrum yarımadasının Ege denizine açılan kapısı Turgutreis…Marinası ve birbirinden güzel turistik tesisleri ile ilçe olabilecek kapasiteye sahip bir belde. Muhteşem doğası ve kumsalları ile alışveriş, eğlence, yeme-içme tutkunları için ideal bir tatil yöresi.

2003 yılında açılan D-Marin ise beldenin çehresini değiştirdi. Açılan yeni otel ve restoranlar sayesinde turizm kapasitesi arttırıldı.

Turgutreis

Uluslararası gümrük hüviyetinde olan Turgutreis’ten Yunan adalarına gitmek de çok kolay. Özellikle D-Marin’den Kos ve Kalimnos adalarına yapılan seferlere turistlerin ilgisi büyük. Kos’a 15 dakikada ulaşmak mümkün.

Turgutreis, 1583’te Sultan Süleyman’ın Rodos şövalyelerine karşı kazandığı zaferden sonra Osmanlı toprağı olmuş. Büyük denizcimiz Turgutreis’in adını taşıyan bu beldemizde mutlaka her zevke hitap eden bir eğlence, dinlence bulabilirsiniz. Mesela buradan gün batımını bütün ihtişamıyla seyredebilirsiniz.

Turgutreis şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Eco Farm Hotel, Villa Gunes, Apart Turgutreis. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sunset Beach Apartments, Avta Tatil Koyu gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Sundance Residence C10, Villa Jules, Villa Balkan tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Turgutreis aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Turgutreis-1

Marinada soluklanabilir, balıkçılarında yemek yiyebilir, yerel pazarından çeşitli otlar ve hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Turgutreis’in Cumartesi günleri kurulan pazarı meşhur. Bu pazarda köylülerin kendi ürettikleri taptaze sebze ve meyveleri tatmalısınız.

Gümüşlük ve Karaincir arasına dağılmış irili ufaklı koyların her biri ayrı bir güzellikte. Bu plajlardan en yakını ise Günbatımı Plajı. Turgutreis’in 3 deniz mili açığındaki Çatal adası ise teknelerin en popüler uğrak yerlerinden biri.

Turgutreis’e 5 km mesafedeki Fener koyu sörfçülerin buluşma noktası. Çünkü Turgutreis önceden tahmin edilemeyen güçlü rüzgarları ile rüzgar sörfçüleri için bir cennet.

Turgutreis-2

Diğer önemli koyları ise Akyarlar meteoroloji ve Akçabuk koyu. Turgutreis’e yaklaşık 10 kilometre mesafedeki Karaincir’deki ince kumlu 500 metrelik sahil ise iki tarafı tepelerle çevrili olduğundan oldukça sakin ve rüzgarsız.

Turgutreis’in bir diğer özelliği ise antik çağlarda batmış olan bir çok geminin kalıntılarının bu sahillerde olması. Hatta ilk sualtı arkeolojik kazıları bu bölgede yapılarak Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi açılmıştır.
 

Turgutreis şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Bodrum Pazar ziyaret ve Cooking Class (85 €), Bodrum 5 Günlük Paket Tur (268 €), Meryemana Evi, Artemis Tapınağı Efes Tam Gün Turu (43.2 €), Kuşadası'nda 3 Saatlik At Binişi (42 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
Etiketler: 
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar