Penang, Güneydoğu Asya’nın gelişiminde yüzyıllardır önem taşımış bir şehir. Sayısız kültür ve geleneğin bir arada yaşadığı şehir moderniteyle çok uyumlu bir birliktelik içinde. Malacca şeridindeki konumuyla bugün dahi çok büyük önem arz eden dünyaca öneme sahip.

Tarih içinde Çin’den İran’a oradan Afrika’ya tüccarlar bu yol üzerinden sayısız baharat türü, kumaş, ağaç, fil dişi, pırlanta ve diğer ürünün taşımacılığını bu yol üzerinden gerçekleştirmiş. Bunların bir çoğu bu yolu kullanarak yoluna devam etse de bazıları buraya yerleşerek buradaki çok kültürlü ortamın oluşmasına katkıda bulunmuş.

Bugün Penang şehri, Malezya’nın çok kültürlü kimliğinin bir parçası olmanın yanı sıra aynı zamanda ülkenin en önemli ticari başkentlerinden.

Bunda burada yer alan gelişmiş taşımacılık ve iletişim alt yapısının da katkısı bulunuyor.

Penang bölgesi, Seberang Perai adı verilen ana kara ve Penang adası olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Penang adası, George Town adı verilen başkente de ev sahipliği yapmakta. Bu bölge, kara yolu, vapur ve uçak seferlerinin de yardımıyla turistlerin çoklukla ziyaret ettikleri yerlerden. 

Ancak bu canlı ve modern şehir tanımı size yanıltmasın. Penang aynı zamanda tarihi sokaklarıyla ünlü bir yer. Burada katılacağınız gezintilerle George Town kentinin bilinmeyen tarihi yönünü tanıma imkanı bulacaksınız. Şehrin enerjisinden yorulduğunuzdaysa sizi çok sayıda plaj, değişik canlı türü, masmavi bir deniz ve büyük ormanlar bekliyor olacak.

Bu zenginliğe buradaki çok zengin mutfak kültürünü eklediğinizde aradığınızın çoğu şeyin bir arada olduğunu görürsünüz. Mutfak kültürünün Hint, Çin, Malezya ve Tayland mutfaklarının bir karışımı olduğunu söylersek sanırım burada deneyeceğiniz lezzetlerin ne kadar zengin olduklarını anlayabilirsiniz.