Google+

Arama formu

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Lisans eğitimim Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme, yüksek lisansım ise Boğaziçi Üniversitesi MIS bölümü. Lisans eğitimimi bitirdikten sonra SAP danışmanı olarak çalışmaya başladım. Her gün farklı firmalara gidip uzun saatler çalışıyordum ve kendime de zaman ayıramıyordum pek fazla. Ne olduysa o zaman oldu; iş amaçlı İstanbul dışındaki ilk seyahatim, işteki 4. ayımda Almanya-Metzingen’de bir traktör firmasına oldu. Tabii neye uğradığımı şaşırdım; ilk uçak tecrübesi, korku, heyecan derken keşif gezilerine merakımın olduğunu o zamanlarda keşfettim. Bu kana bulaştı mı, sanırım bir virüs gibi tüm vücudu sarıyor : ) Sonrasında diğer işimde Uzakdoğu’daki ülkelere (Tayland, Singapur, Phuket vb.) ve Avrupa’ya seyahatlerim oldu. Şimdilerde ise iş için değil ama kendim keşfetmek amaçlı seyahatlere çıkıyorum.

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek. Seyahatlerimi, iş dışında fırsat buldukça yılda en az 2 kez yurt içi ve yurt dışına planlamaya çalışıyorum. Tabii ki bu yıldan yıla farklılık gösterebilir. Seyahatin; tutku ve heyecan arayan, coşkulu, meraklı, heyecanlı maceraseverler için bir ilaç olduğunu düşünüyorum. Bu ilacı alamadığınızda kalbiniz sıkışabilir, aldığınızda da daha da alasınız gelecektir; bağımlılık yaratabilir, o yüzden dikkat edin dozuna! : )

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”

Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz?
İtalya, Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Kıbrıs, Singapur, Tayland, Dubai.

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Tayland Phuket’ten sürat motorlarıyla Phi Phi Adaları’na gitmek çok eğlenceliydi : ) “The Beach” filminin çekildiği sahil, Monkey Adası, şnorkel kullanmak anılarıma çok güzel kazındı ve normalde gittiği yere tekrar gitmemeyi prensip edinmiş bir kişi olarak 2. kez gitmek istediğim yerler arasındadır burası...

Gezdiğiniz ülkeler arasında tekrar gitmek istediğiniz bir ülke var mı?
Tayland Phi Phi Adaları’nı ve İtalya’da Toskana vadisinde gezdiğimiz şehirleri tekrar görmek istiyorum (Lucca, San Gimignano, Siena).

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-1

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-2

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Aslında rota, eşimle modumuza göre değişiyor. Örneğin mevsimlerden yazsa ve yurt içinde keşfetmeli tatil istiyorsak -ki genelde öyle oluyor- hem denizi olan kafa dinlemelik hem de tarihi ve görülebilecek güzel yerleri, koyları olan ve daha önce gitmediğimiz yerleri tercih ediyoruz. Kazdağları’nın köylerini keşfettik bu yıl, milli parkı gördük ve yolumuza devam ederek deniz tatili de yapalım dedik, Cunda’ya gittik. Cunda’da denize de girdik, tarihi yerlerini de gördük, Rum köylerini gezdik.  Yurt dışında da aynı şekilde belirliyoruz, ama yurt dışında olayın içine pasaport ve vize konusu girdiği için rota belirlerken olabildiğince detaylı gezebileceğimiz ve daha uzun kalabileceğimiz bir plan yapıyoruz. Örneğin, İtalya’yı kuzeyden güneye oldukça uzun ve detaylı bir tatil planı yaparak gezdik; internette bol bol araştırdık, ona göre de gezmeye değer şehirleri çıkartarak tren biletlerimizi aldık.

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-3

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-4

Seyahat öncesi nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?
Gideceğimiz yerin iklimine, coğrafyasına, kültürüne göre yanımıza alacağımız eşyalara (bunlara kıyafetler, ek gereksinim duyacağım şeyler dâhil) karar veriyoruz. Bir de tabii ki ne kadar kalacağımız da önemli. Aynı zamanda turla mı gidiyoruz, kendimiz mi gidiyoruz bu da önemli bir gösterge. Deniz kıyısı bir yerse yine ona göre çeşitli önem mahiyetinde eşyalar alıyoruz.

En son nereye gittiniz? 
Yurt içinde Assos, Kaz dağları, Cunda yaptık; yurt dışında ise İtalya.

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-5

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-6

Sırada neresi var?
Yurt dışında İspanya, Güney Fransa var diye düşünüyorum ama her şey olabilir; dediğim gibi modumuz buna karar veriyor.

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blog ya da web siteniz var mı?
Evet: http://carpediemofme.blogspot.com.tr/
 
Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde bu durumu nasıl belirliyorsunuz, yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
İnternette birçok blog, websitesi, gezi yazıları, forumlar yer alıyor bu konularla ilgili ve gün geçtikçe de sayıları bir haylı artmaya başladı. Ben gezi hikâyelerimi nasıl paylaşıyorsam, diğer gezi tutkunları da paylaşıyor yazılarını ve birbirimize çok şey kattığımız bir vaha gibi internet. Buralardan öğreniyorum; nerede ne yenir konularını. Avrupa’da pek de sorun olmuyor yemek mevzusu bizim için. Ama yıllar önce Uzakdoğu’ya gittiğimde, yemek konusu problemliydi. Adamlar bildiğin böcek yiyor. Her şey çok kötü kokuyor. Ne yaparsın? Mecbur İtalyan restoranına gidiyorsun. Ayrıca dip not olarak; sosyal medyayı da çok etkin kullanıyorum, foursquare de bize gezilerimizde ya da kaybolduğumuzda çok yardımcı oluyor! Restoran bulmanın kolay yöntemlerinden birisi de bu.

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-7

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs. 
Açıkçası yurt dışı seyahatlerinde daha çok oda-kahvaltı tarzındaki düşük yıldızlı otelleri tercih ediyoruz daha uygun olur diye. Bir de merkeze, metroya yakın olursa tadından yenmiyor : ) Bundan sonraki seyahatlerimizde Airbnb’yi kullanmayı düşünüyorum.

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Yeni şeyler görmek ve keşfetmek amaçlı gittiğim için, bu tarz düşünerek ayrılmadım hiçbir yerden. Belki beklentimin altında, hayalimden daha farklı bir yer olduğunu düşünmüş olabilirim bu kötü olduğu anlamına gelmez.

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Kesinlikle İsviçre’de Zürih! Çünkü yaşam standartları çok çok yüksek. Alman ekolünün hüküm sürdüğü, her şeyin düzene oturmuş olmasından dolayı büyülendiğim bir şehir.

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-8

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-9

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-10

Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Amerika kıtasını kuzeyden güneye gezmek isterdim. Bir de Uzakdoğu’da da gezilecek yerler var; Filipinler, Malezya gibi. Bu ülkelerin özellikle tropik adalarını keşfetmeden ölmek istemem.

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-11

Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeliler?
Gezmek, söyleşinin başında da söylediğim gibi kendini keşfetmemiş olanlar için altta duran bir tutku. Bu tutkuyu bir kere fişeklerseniz, gerisi gelecektir. Bunun için biraz cesaret lazım, zaten bir kere o cesaret geldi mi sizi kimse tutamaz. Alışkanlık değil, bağımlılık yapıyor kendisi. Ama bünyeye iyi geldiği kesin : )

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-12

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-13

Gülnur Dereli Gürbüz: “Seyahat benim için; özgürlük, keşfetmek, öğrenmek ve yeni fotoğraflar çekmek demek”-14