Google+

Arama formu

Move and Travel: "Seyahat anlayışımız, ne çok aşırı pahalı ne de günlüğü 20 Euro olan otellerde kalmak..."

1- Gezmeyi seven bir çift olarak gezi ve önerilerinizi anlatacağınız bir blog oluşturma fikri ilk nasıl çıktı?

Çift olarak gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi çok seviyoruz. Bu nedenle tüm tatillerimizi değerlendirerek yılda 3-4 yurt dışı gezisi yapıyorduk. Gezmeden önce çok detaylı bir çalışma da yaptığımız için "neden bu bilgileri herkesle paylaşmıyorum, bir gün blog yazmalıyım" derdim ama kurumsal hayatın içindeyken buna bir türlü fırsat bulamamıştım. Çalıştığım yerden ayrıldıktan sonra bir gün bir anda gelen ilhamla  "artık gezi web sitesi yapmalıyım, neyi bekliyorum" dedim ve oturdum bilgisayar başına... Seyahat ederken enteresan gördüğümüz olayları, o şehrin tarihi ile birlikte anlatmak istiyoruz. Bu sayede tatile giden insanların sadece kafa dinlemek veya yeni yerler görmesini değil, o şehri bizim gibi yaşamalarını istiyoruz. Çünkü şehirler, özellikle Avrupa gibi tarihi kalabalık şehirler ancak ona sorduğunuz sorulara cevap veriyorlar.

Move and Travel:

2- Bloğunuzda "Orta Gelirli Bir Çiftin Seyahatleri" sloganı ile yola çıkmışsınız bunu biraz daha açar mısınız?

Seyahat anlayışımız, ne çok aşırı pahalı ne de günlüğü 20 Euro olan otellerde kalmak. Ortalama fiyatta bir otelde kalmak, günlük harcamalarımızı orta seviyelerde tutmak, çok önceden alınan uçaklarla ulaşımı uyguna getirmek... Yeri geldiğinde marketten sandviç malzemeleri alıp sahil kenarında kendi yemeğimizi kendimiz yapıyoruz, yeri geldiğinde de şehrin ünlü restoranında akşam yemeğimizi yiyoruz, bunların yanında olmazsa olmaz bazı konfor alanlarımızı sağlayarak tatilimizi geçirmeye çalışıyoruz. Tüm bunların ışığında harcamaları optimumda tutmak, bize "Orta Gelirli Bir Çiftin Seyahatleri" sloganını anımsattı.

3- Rotalarınızı neye göre seçiyorsunuz, önceliğiniz maliyet mi?

Şimdiye kadar önceliğimiz maliyet olmadı. Birbirimizle ya da arkadaşlarımızla "acaba bu şehre gitsek mi?" diye başlayan bir cümleden sonra nereye gideceğimize spontan bir şekilde karar veriyoruz. Sonrasında hazırlıklar başlıyor. Seçimde en büyük etken, gitmediğimiz yerlere öncelik vermemiz ve gideceğimiz yerde bizi etkileyecek hikayelerin olması. Bir diğer büyük etken ise gittiğimiz süre ve lokasyonda birden fazla şehir gezip gezemeyeceğimiz...

Move and Travel:

4- Seyahate çıkmadan önce nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?

Önceliğimiz tabi ki ucuz uçak bileti bulmak. Çok derin bir konaklama çalışması yapıyoruz. Kalacağımız yere karar verirken, şehrin merkezinde ve önemli noktalara yürüme mesafesinde olması (Google Map'ı çok kullanıyoruz), daha önce konaklayanların yorumu ve puanı, odaların temiz olması ve fiyat fayda dengesi karar aşamasında öncelikli nedenler. Gideceğimiz yerlerde neler yapılır, gezilecek yerler nereler, bunları mutlaka okuyup kendimize saat saat günlük bir program çıkartıyoruz. Restoran önerilerini mutlaka okuyoruz, genelde lokal insanların gittiği restoranları tercih ediyoruz. Bu nedenle yabancı kaynakları mutlaka tarıyoruz. Önceden baktığımız restoranları Foursquare ve Tripadvisor'dan kontrol ediyoruz ve bu uygulamaların önerilerine göre seçim yapıyoruz. Havaalanında ve şehir merkezinde mutlaka bir Turist info bulup, bilgilerimizi teyit ettiriyoruz. Çünkü bazı günler grev veya tatil gününe denk gelip kapıda kalmak mümkün olabiliyor. Eğer müzeye gitmeye karar veriyorsak mutlaka internetten biletlerini almış oluyoruz. Yurt dışında artık internetten alınan biletlere hızlı geçiş imkanı verildiğinden, hem size şehirde daha fazla zaman yaratıyor hem de bekleme yorgunluğundan kurtarıyor.

5- Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz? Sizi en çok etkileyen yer hangisiydi?

13 ülke, 46 şehir gezdim. Fransa'daki Eze ve St. Paul kasabaları çok etkileyici, ancak bir şehri hem yerel hem de turistik açıdan ele alıp, "en çok nerede yaşamak isterdin" diye sorsalar sanırım Barselona derdim. Barselona'nın yaşamın içine entegre edilmiş ve şehir halkının hizmetine sunulmuş birçok aktivitesi, şehrin farklı yönlerini yaşamak isteyenler için büyük bir avantaj. Üstelik İspanyol halkı da Akdeniz coğrafyası nedeniyle bize çok benziyor.

Move and Travel:

6- Gittiğiniz ülkelerin en çok hangi özelliği ilginizi çekiyor? Kültürel yanı mı, sanat ya da doğal güzelliklerini mi görmekten keyif alıyorsunuz?

Hepsi. Kesinlikle hepsini yaşamak lazım. Biz hep lokal insanların yaşadığı gibi yaşamaya çalışıyoruz. Çoğu zaman ev kiralıyoruz ve şehrin içinde, komşuları olan bir apartmanda kalıyoruz. Bu durumda sokak arasındaki bir markette hayatınızda hiç görmediğiniz bir makarna sosu ya da lezzetli bir meyve bulabilirsiniz.

Move and Travel:

7- Bloğunuzda herkesin gitmek isteyeceği lokal yerleri seçmişsiniz. Bunun özel bir nedeni var mı?

Evet var. Şehri şehir yapan içinde yaşayanları. Şehir halkının şehirden ne beklediğidir. Bu şehirler, insanların ihtiyacına cevap verirler. Ve ne yazık ki bu ihtiyaçlar da turistik o bilgisayar arka fonlarına resim diye koyduğunuz yerlerde değiller. Tarihi, kültürü ve sanatı incelemek kuşkusuz çok önemli, zaten bu lokasyonları seçmenizin de en büyük nedeni, sizi çeken bu turistik yerler. Ancak biz turistik lokasyonları gezdikten sonra, yemeğinizi ara sokaklarda yemenizi öneriyoruz.

8- Bloğunuzda sunduğunuz öneri ve ipuçlarını kişisel deneyimlerinizden alıyormuşsunuz. Seyahatiniz sırasında başınıza ilginç bir olay geldi mi?

Tabi ki!. Hepsi tecrübeyle sabit. Özellikle sandaletle dolaştığım Paris gezisini unutamıyorum. Bunun yanı sıra 2 ay geçirdiğim Brighton'a 1 valiz dolusu kısa kol T-Shirt ile gitmiştim. Tabi ki, ikinci valizi kazak ve montla doldurarak İngiltere'den döndüm.

Move and Travel:

9- Yeni başlayanlar için seyahatlerinde işlerine yarayacak birkaç ipucu verebilir misiniz?

Günümüzde artık İnternet her şeye cevap veriyor. 2-3 günlerini ayırarak kendilerine, ilgi alanlarına göre program yaratabilirler. Özellikle her günlerini saat saat olmasa bile günlük planlamalarını öneririm. Bu planların içine, binilecek otobüs veya yetişilecek feribot saati varsa mutlaka yazsınlar. Her seferinde tablet veya cep telefonu çıkarmaktansa ufak bir kağıt ile tüm gün rahatça dolaşabilirler. Aynı şekilde ücretsiz ve offline çalışan bir çok harita programı var. Önceden bu haritalar üzerinde gitmek istedikleri lokasyonları işaretlerlerse çok rahat edeceklerdir. Son olarak müze biletlerini mutlaka internetten almalarını öneririm.

Move and Travel:

10- Yazılarınızı bloğunuz dışında nerelerde paylaşıyorsunuz?

Aktif olarak Web sitesi, Facebook ve Instagram kullanıyorum. Çok yakın zamanda arşivdeki videoları hazırlayıp, Youtube kanalı da açacağım. Websitemize ulaşmak için: http://moveandtravel.com/