Özlem Onur Kurtuluş: “Hafta sonu çocuklarla gezmek, evde kalmaktan daha kolay”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
cocuklarlahaftasonu.com'un kurucusu, 10 ve 6 yaşlarında iki çocuk annesiyim. 16 yıllık kurumsal çalışma hayatından sonra birkaç yıldır aklımda olan çocuk etkinlik rehberi fikrini hayata geçirdim. cocuklarlahaftasonu.com çocuklarla gidilebilecek atölyeler, sinema, tiyatro gibi etkinlikler, müzeler, parklar, vb. hakkında anne-babaların aradığı tüm bilgileri en güncel haliyle sunan ve ayrıca gezi yazıları da içeren bir site. Yoğun bir tempoda çalıştığım kurumsal çalışma dönemim boyunca her hafta sonu yaklaşırken, genellikle de Cuma akşamı yumurta kapıya dayanınca, eşimle birbirimize “Çocuklarla hafta sonu ne yapsak, nereye gitsek?” diye sorardık. Araştırma yapacak vaktimiz de olmadığından genelde aynı yerlere gider dururduk. Website fikri işte bu şekilde, yani bu tür işlerde hep olduğu gibi kendi ihtiyacımızdan doğdu.

Özlem Onur Kurtuluş: “Hafta sonu çocuklarla gezmek, evde kalmaktan daha kolay”

Gezmek sizin için ne ifade ediyor?
Ben gezmeyi çocukluğumdan beri çok severim. Hafta sonu illa ki evden dışarı çıkmak, tercihen açık hava bir yerlere gidip bir hava almak isterim. Farklı şehirleri veya ülkeleri görmek ise çok daha heyecan verici. İnsan hafta sonu başka bir şehre gittiğinde, sanki hafta sonu 2 günden daha uzunmuş gibi geliyor, bedenen yorulsa bile zihin olarak tatilden dönmüş gibi dinlenmiş hissediyor.

Çocuklarla gezmek gerçekten çok zor mu yoksa bizler mi zorlaştırıyoruz?
Aslında sanıldığı kadar zor değil. Hatta bana sorarsanız hafta sonu çocuklarla gezmek, evde kalmaktan daha kolay. Çünkü bir geziye gittiğinizde, çocuklar da sürekli yeni bir şeyler gördükleri, yeni şeyler deneyimledikleri için sıkılmaya vakitleri olmuyor; geziler çocuklar için eğlenceli bir macera haline geliyor.

Özlem Onur Kurtuluş: “Hafta sonu çocuklarla gezmek, evde kalmaktan daha kolay”

Çocuklarınızı bir “gezgin” olarak nasıl tanımlarsınız?
10 ve 6 yaşlarında iki oğlum var. İkisi de gezmeyi çok seviyorlar ve oldukça da uyumlular. Biz de gezilerimizde onların da sevecekleri aktivitelere yer vermeye özen gösteriyoruz; böylece hepimiz geziden zevk alıyoruz.

Çocuklarınızla yaptığınız seyahatler öncesinde nasıl hazırlıklar yapıyorsunuz?
Biz ailece biraz son dakikacıyız, o nedenle öyle uzun bir hazırlık aşaması olmuyor. Özellikle kısa gezilere 1-2 gün önce karar veriyoruz. Rezervasyon filan yapmadan kendimizi yola atıyoruz, nerede kalırız, nerede yeriz, görülecek neler var, yolda araştırıp karar veriyoruz. Tabi ki en önemli hazırlık hava şartlarına ve gideceğimiz yere uygun giysileri yanımıza almak, bir keresinde çocukların bavulunu evde unutmuştuk ve 3 günü sırt çantasındaki yedek giysilerle geçirmişlerdi :) Arabada oyalanmak için birkaç küçük oyuncak ve kitap, şarkı/masal CD'leri ve atıştırmalıklar da sırt çantamızın demirbaşları.

Özlem Onur Kurtuluş: “Hafta sonu çocuklarla gezmek, evde kalmaktan daha kolay”

İstanbul yakınlarında çocuklarla hafta sonu nereye gidelim sorusuna yanıt olarak aklınıza ilk neresi geliyor? 
Son gittiğimiz ve çok beğendiğimiz İğneada aklıma geliyor. Her mevsim hem çocuklar hem büyükler için öyle çok yapacak şey var ki... Longoz Ormanları içinde yürüyüş, Mert Gölü'nde kano, kumsalda oynamak, Dupnisa Mağarası... Biz ailece İğneada'ya bayıldık!

Gezgin annelere tavsiyeleriniz neler olur?
Annelere tavsiyem öncelikle kendilerinin sakin ve rahat olması. Çocuklar yeniliklere büyüklerden çok daha hızlı uyum sağlıyor. Gezilerde evdeki rutininizi aynen sürdürmek, her şeyi kontrol altında tutmak zorunda değilsiniz. Biraz kontrolü bırakın ve ailece gezinin keyfini çıkarın. Gezi temposunu çocukların yaşına göre ayarlayın ve programa çocukların seveceği deneyimleri katmayı unutmayın. Örneğin mağaralar, kaleler, yol üzerindeki dereler, ormanlar çocuklar için eşsiz bir maceraya dönüşebiliyor. Varsın yol tahmininizden uzun sürsün, yol üzerindeki o dere kenarında durun ve bırakın minikler dereye taş atmanın, dere suyuyla yüzünü yıkamanın keyfini doya doya çıkarsınlar. Ayrıca bir de el feneri mucizesi var :) Çocuklara birer el feneri vermek, mağara, orman gibi yerleri daha eğlenceli hale getiriyor, macera dozunu yükseltiyor. Çocuklarla birlikte yaptığımız gezi deneyimlerimizi cocuklarlahaftasonu.com'un gezi sayfasında paylaşıyorum. Bu sayfada ayrıca konuk yazarlarımızın yazılarına da yer veriyoruz.

Etiketler