Google+

Arama formu

EGE BÖLGESİNDEKİ ŞİFALI OT YEMEKLERİ

Tarımı yapılıyor olsa da, daha yararlısı ve lezzetlisi doğadan toplanan Ege bölgesine özgü otlar, özellikle bu yörede yaşayanlar için vazgeçilmez yiyeceklerdir. Hele bu bölgede yetişen zeytinlerden elde edilen naturel zeytinyağı ile yenirse yiyecek değil adeta ilaçtır.
 
Baharı müjdeleyen bu günlerde bağda, bahçede ve piknik alanlarında rahatlıkla bulunulabilen otları toplamak ayrı bir zevktir. Bahçede turp otu, gelincik, arapsaçı toplamak insana rüyada para bulmaktan daha çok haz verir. Ya çalı dibinde bulunan Sarmaşık Otu? İnanın denizde levrek avlamak kadar güzeldir.

Kimi toprakta, kimi çalı dibinde, kimi kuytu hendeklerde, kimi de ağaç diplerinde bulunan, pişirilmesi kolay sağlıklı ve de kendiniz topladığınızda ücretsiz bu otlar nelerdir peki?

Turp otu, Kök Turp Otu, Filiz Turp Otu, Tatlı Hardal, Kedirgen (Tilki Kuyruğu), Arapsaçı, Gelincik, Ebegümeci, Hindiba, İğnelik, Isırgan Otu, Kuzukulağı, Kekik, Kantaron, Biberiye ve Mercan Köşkü bunlardan yalnızca bazıları. 

Turp Otu
Ege’de yetişen enfes otlardan biridir. Üstelik hem lezzetli hem de şifalı bir ottur. En kolay bulunan ve sık  tüketilen yabani otlardan biridir. Kalın dişli kenarlı ve tüylü yaprakları olan bu otsu bitki en çok salata şeklinde kullanılır.

EGE BÖLGESİNDEKİ ŞİFALI OT YEMEKLERİ

Turp otlarını saplarından ayırıp  iyice yıkayın. Kalan sapları 3-4 santim boyunda doğrayın. Geniş bir tencerede içine tuz atılmış su kaynayınca  turp otlarını içine atın. Tencerenin ağzı açık bir şekilde pişirin. Haşlandıktan sonra süzüp tuz, zeytinyağı ve limonla servis yapın.

Sarmaşık Otu
Şubat ayı sonlarında ortaya çıkar, Nisan ayı sonunda biter. Acımtırak bir ottur. Antibiyotik özelliği vardır. Bu otu acılığından dolayı, eski tıp kitaplarında sarmaşık için ”Usaresi acı olanın faidesi pek çoktur” yazar. Kolesterol, üre ve tansiyon düşürücü, ödem azaltıcı, hazım kolaylaştırıcı özellikleri vardır. 

EGE BÖLGESİNDEKİ ŞİFALI OT YEMEKLERİ-1

Soğanla birlikte tavada çok fazla karıştırmadan tavayı sallayarak pişirin. Üzerine yumurta kırarak pişirip servis edin.

Arapsaçı
Diğer adı rezenedir. Gaz söktürücü, kramp çözücü uyarıcı, anne sütü arttırıcı, balgam söktürücü, sindirim problemlerini çözücü, mide kramplarını iyileştirici bir ottur.

EGE BÖLGESİNDEKİ ŞİFALI OT YEMEKLERİ-2

Kuzu etiyle ya da kavrularak yenir. İsteğe bağlı olarak ya yumurta kırılarak ya da sarımsaklı yoğurt dökülerek yenir. 

Ebegümeci
Protein ve C vitaminince  zengindir. Dişetleri için plak önleyici ve ağızdaki bakterilere karşı faydalıdır. Ağız gargaraları, faranjit ve kronikleşmiş bademcik iltihaplanmasına iyi gelir. Lapası çıban ve yaraların ağrısını giderir. Bitkisel çay olarak da kullanılır.

EGE BÖLGESİNDEKİ ŞİFALI OT YEMEKLERİ-3

Diğer otlarla birlikte börek yapımında ya da kavrularak tüketilir.

Gelincik otu
Yazları kırmızı çiçekler açan bitki, çiçek açmadan önce kavurarak pilav yapımında ya da böreklerde kullanılır.
Yatıştırıcı, uykusuzluğu gideren, astım ve bronşite iyi gelen, öksürüğü ve öksürüğün boğazda yaptığı gıcığı kesen, kusmayı ve kan kusmayı önleyen, boğmaca da faydalı, yanıkları iyileştirici özelliği olan bir bitkidir.

EGE BÖLGESİNDEKİ ŞİFALI OT YEMEKLERİ-4

Isırgan
Yapraklarındaki ince tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerir. Ancak faydaları nedeniyle pek çok kültürde kullanılır. İdrar söktürücü ve organları temizlemek için detoks amacıyla kullanımı yaygındır. Soğuk algınlığına iyi gelir. Böbrekleri ve karaciğeri temizler. Bitki çayı olarak, kavrularak ve börek yapımında kullanılır.

EGE BÖLGESİNDEKİ ŞİFALI OT YEMEKLERİ-5

Bu birkaç örnek dışında sadece şifa için kullanılan kekik, kantaron, biberiye, mercan köşkü bitkileri de Aydın ve civarında çokça kullanılır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için bitkilerden yararlanmak, doğayla bütünleşmek, onlardan tat ve haz almayı bilmek gerekir.


Yazar Hakkında

Gonul Ozbilgi