Google+

Arama formu

EN SIK YAPILAN 5 SEYAHAT HATASI

Bazen bu konuda en deneyimlilerimizin bile gözünden kaçabilen ama seyahatin keyfine maddi manevi gölge düşüren birkaç önemli noktayı hatırlatmayı gezi elciniz olarak siz sevgili gezi severlere boynumun bir borcu bilirim.

Bunlar benim de eskiden yaptığım ve çevremde de gördüğüm en sık yapılan seyahat hataları.

EN SIK YAPILAN 5 SEYAHAT HATASI

1 - "Son dakikada biletler ucuz olur o zaman alırım" durumundan kaçının.
Yani bu ne zaman doğru oldu, nereden geldi bu kavram bilmiyorum ama belli bir destinasyona gitmek için bilet almaya çalıştığınızı varsayarsak bilet almayı geciktirdikçe biletin fiyatının artma ihtimali çok çok daha yüksek. En hesaplı biletler seyahatinizden birkaç ay önce alınanlardır, hele ki yurt dışı uçuşu planlıyorsanız. Genelleme yapacak olursak seyahat tarihiniz yaklaştıkça bilet fiyatları artacaktır. Hatta bu konuda çeşitli araştırmalar genelde 34 gün, 49 gün öncesi gibi rakamlar; hatta 6 ay gibi uzun süreler telaffuz etse de açıkçası bu gideceğiniz yer, tarih, özel durumlar vs. göre değiştiği için bence genelleme olarak bile kullanılabilir rakamlar değil. Tek gerçek; son dakika ucuz bilet denk getirme ihtimalinin, son dakika kazık fiyata bilet alma durumunda kalma ihtimaline göre çok daha düşük olduğu. Üstelik hadi çok şanslısınız ve denk geldi, denk gelen bilet tercih etmek istemeyeceğiniz bir saatte, belki hiç duymadığınız bir hava yolu ile bavul kilo kısıtı olan ve işinize gelmeyen diğer hava alanına iniyor olabilir. Yani bilet koşullarını da unutmayın. Ben şahsen günü yaklaştıkça ucuzlayan bilet görmedim, gördüğüm ucuz sayılabilecek biletlerin hepsi hava yollarının yaptıkları erken promosyon satışları. Bu yöntem olsa olsa bir gün benim de yapmayı hayal ettiğim, havaalanına gidip bilet ofisine gayet havalı bir şekilde yaklaşıp “tek yön bilet lütfen” cümlesi ile başlatacağım bir konuşmanın, muhtemelen gelecek olan nereye sorusuna cevaben “yani en ucuz neresi var acaba sizde” şeklindeki devamında işe yarayabilir sanıyorum :)

2 - Uçuşun toplam maliyeti
Hava yollarının artmasının biz yolculara alternatif sağladığı ve kendi aralarındaki rekabetin bize yaradığı doğrudur. Ama eskiden uçuşunuzun varsayılan kabul edilen bazı özelliklerin hava yolu bazında çeşitli fiyat politikaları ile artık farklılaşmış olması ile biletinizi alırken dikkat etmeniz gereken bir başlık oluyor. Benim de birkaç kere başıma geldikten sonra özellikle dikkat etmeye başladığım “uçuşun tam maliyeti” konusu. Bunu örnekle daha iyi anlatabilirim; misal eskiden uçuşunuza yurt içi ve yurt dışı olmasına göre değişen şekilde ama genel olarak 15-20 kg gibi bir bavul hakkınızın olması zaten direkt olan bir özellikti. Ancak özellikle yurt dışı biletlerinizde, hele biletin fiyatı fazlasıyla uygunsa izin verilen bavul kilogramını kontrol etmeyi unutmayın. Çünkü bu artık hava yollarının biletin fiyatını ucuz tutup ek hizmet gibi konumladıkları temel başlıklardan biri. Uçuş içi yemeklerden, koltuk seçmeye kadar eskiden zaten otomatik olarak fiyata dahil kabul edilen birçok şey artık hava yolu bazında ek ücrete tabi ekstralar olabiliyor. Vergilerden bahsetmiyorum bile. O yüzden uçuşunuzun toplam maliyetini gözden kaçırmayın, kontrol edilmeyen bir bavul izin verilen kilosu benim başıma geldiği üzere ucuza aldığınız biletin farkını kapatacak düzeyde olabilir! Buna birden çok havaalanı olan bir şehrin size daha ters olan havaalanına daha ucuza gitmek vs gibi de detaylandırabiliriz ama en azından toplam bilet fiyatı ve ona dahil edilen hizmetleri kontrol etmeyi unutmayın.

3 - Bağlantılı uçuş planlarken fazla iyimser davranma ve biletleri ayrı ayrı alma. Valla bu yapabileceğiniz yanlışların aslında en başında geliyor.
Bağlantılı uçuş alıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken biletleri tek rezervasyon içerisinde birlikte almanız. Çünkü ayrı rezervasyonlar ile alırsanız ve yetişemezseniz hava yollarının hiçbir yükümlülüğü olmuyor. (Farklı şirketler olsa bile aynı rezervasyonda alınmalı, bu durumda hava yollarının kendi sitelerini değil aracı rezervasyon siteleri üzerinden işlem yapın). Ancak aynı rezervasyon içerisinde alırsanız size bir sonraki/en uygun uçağa bindirmek vs ile yükümlü oluyorlar. Bir de aynı rezervasyon içinde alırken de bağlantılar arasında 1 saatten az varsa yetişme olasılığınızı bir tekrar gözden geçirin. Sonuçta havaalanı yoğunlukları, bekleme kuyrukları, büyük terminallerde bir yerden diğerine gitmek vs bunların hepsi sizde stres yapacak. Boşu boşuna yakalama ihtimalinizin kaçırma ihtimalinizden yüksek olduğu bağlantı uçuşları planlamayın.

4 - Gereğinden fazla bavul alma.
En iyi bavul en hafif olandır. Bavul hazırlama konusunda yaralanabileceğiniz gerçekten bir dolu kaynak var. Ama gerçekten terminal ile otel arası değil mi canım demeyin; büyük bavul, ağır bavul başa bela. Hele her seferinde götürdüklerinizin çoğuna bunu hiç almasaymışım diyorsanız bir sonraki bavulunuzda bunu hatırlayın!

5 - Seyahatinize çok yoğun bir program yapma.
​Evet biliyorum bazen sadece birkaç gün gibi kısa sürelerde bir şehri gezmek gerekiyor. Gitmişken her şeyini göreyim, her yapılması gerekeni yapalım istiyoruz. Ancak seyahatin bir parçasının da gezmekten keyif alma, gittiğiniz yerlerin verdiği hissi farketme olduğunu unutmamak gerek. Durup bir yerde bir kahve keyfi yapma ya da bunu uzatmaya imkan vermeyen bir plan görmeye çalıştığınız şehri gerçekten görmenize engel olabilir! Zamanınız çok kısıtlıysa mutlaka olmazsa olmaz birkaç yeri belirleyip kendinize esneklik tanıyın. Şöyle düşünün o kadar tadı damağınızda kalırsa geri gelmenin bir yolu bulunur ;)


Yazar Hakkında

gezielciniz

Ah keşke gitmeden bilseydim dediğim tecrübeyle öğrenilmiş gezi notlarımı, yeme-içme tavsiyelerimi, seyahat haberleri ve yol hikâyelerimi sadece dostlarımla değil herkesle paylaşmak için açtığım bloğumda en keyif aldığım şey olan seyahat sevgimi dile getiriyorum. www.gezielciniz.com