İngiltere Dünya Mirasları

Birleşik Krallık’ın en güçlü ve önde gelen devleti olan İngiltere, genel kanının aksine tüm adaya değil, adanın 2/3’üne hâkim. Diğer devletler gibi kendi parlamentosu, hükümeti bulunmayan İngiltere direkt Kraliçe tarafından yönetilir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Krallıktaki 28 mirasın 16’sını barındıran ülke de geri kalanların 5’i İskoçya’da, 3’ü denizaşırı topraklarda, 3’ü Galler’de ve 1 tanesi de Kuzey İrlanda’da bulunuyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Westminster Sarayı, Westminster Manastırı ve Saint Margaret Kilisesi, İngiliz Gotik sanatını temsil eden örnekler olup ayrıca monarşinin simgeleri niteliğindedir. Big Ben’in de dahil olduğu saray 200 yıldır monarşiye ev sahipliği etmektedir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Canterbury Kilisesi, St Augustine Manastırı ve St Martin's Kilisesi, Hristiyanlığın Anglo-Sakson egemenliğinde gücü sembol eden simgelerdir.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Durham Kalesi ve Kilisesi, Norman mimarisinin en büyük ve en etkileyici örneklerindendir. 1093-1133 yılları arasında inşa edilen kompleks, Ortaçağın en önemli yapılarındandır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Winston Churchill’in de doğduğu yer olan Blenheim Sarayı 18. yüzyılın başlarında bir Fransız zaferi anısına dükler için yapılmış. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Greenwich saati adıyla bilinen 300 yıllık rolü sayesinde navigasyon iyileştirilmesinde çığır açan Kraliyet Gözlemevi aynı zamanda 300 yıllık bir araştırma merkezidir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Liverpool, küresel ticari limanı olarak, İngiliz İmparatorluğu'nun ününe önemli ölçüde katkıda bulunmuştur ancak son zamanlardaki yüksek kentleşme oranından ötürü kent tarihi dokusunu kaybetmektedir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Londra Kulesi, Norman Kraliyet Kalesinin en iyi korunan tarihi yapısıdır. 1078 yılında dönemin İngiliz kralı I. William tarafından verilen bir emir doğrultusunda halkı ve şehri yabancı istilalardan koruma amaçlı Thames Nehri kıyısında yapılmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Derwent Vadisi  Değirmenleri, pamuk ipliği için bir su gücüyle çalışan değirmen inşa etmek amacıyla 1769 yılında açılmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Saltaire, dönemin tipik endüstriyel yönetimine olumlu bir yaklaşım gösteren bir Victoria dönemi modeli köyüdür.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Sanayi Devrimi’nin başladığı 18-19. yüzyılda hızlıca gelişen Cornwall ve Batı Devon Maden Alanları, endüstrinin bölgede azalmasıyla harabeye dönmüş. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kraliyet Botanik Bahçeleri, Kew, botanik ve peyzaj bahçeleri tarihinde önemli roller üslenmiştir. Richmond Londra banliyösünde bulunan Kew Botanik Bahçeleri resmi olarak 1759 yılında kurulmuştur. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Dorset ve Doğu Devon Sahili, paleontoloji ve jeomorfoloji çalışmaları için uluslararası öneme sahip olan İngiltere'nin güney kıyıları 8 bölümden oluşmaktadır. Kaya oluşumları; Trias, Jura ve Kretase döneminin izlerini yansıtır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Studley Royal Parkı ve içinde bulunan Fountains Manastır Harabeleri, Ortaçağ manastırını ve 18. yüzyıl su bahçesini, insan-yapımı, uyum ve bütünlük içindeki hoş peyzajında birleştirir. 1132 yılında açılan manastır 4 asır hizmet verdikten sonra kapatılmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Romalılar tarafından kaplıca olarak kurulan ilk yerleşmelerden bu yana kaplıca kasabası olan Bath şehrinde, yeraltından sürekli gelen doğal mineralli sıcak su akıntısı mevcuttur.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Sanayi Devrimi’nin başladığı yerde, Severn Nehri üstünde, ilk demir köprü olan Ironbridge Gorge 1779 yılında inşa edilmiş. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Stonehenge ve Avebury, tarih öncesi dönemlerden kalma taş anıt ve megalitler arasında dünyanın en önemli gruplarıdır. 5000 yıllık bir geçmişi olan yapı grubu, astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

260 kişinin yaşadığı Britanya sömürgesi Tristan da Cunha’da bulunan Gough ve Inaccessible Adaları, kimi kuşların göç yolları üstünde bulunur ve ıssız olduğundan bozulmamış bir ekosisteme sahiptir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Pitcairn Adaları’nın bir parçası olan Henderson Adası, 12-15. yüzyıllar arası Polinezya halklarına ev sahipliği yapmış, günümüzde ise ekosistemi yüzünden korunan ıssız bir adadır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Tarihi St. George Kasabası, kaleleri ile Bermuda en eski İngiliz sömürge şehrine örnek teşkil ederler. 15. yüzyılda inşa edilen tarihi şehir 1815 yılında başkentlik unvanını kaybetti.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.