Google+

Arama formu

KAYAK SEZONU AÇILDI, NEREYE GİTSEK?

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.
Son yıllarda Türkiye, özellikle Rus ve Avrupalı turistler arasında Kış turizmin de de adından söz ettirmeye başladı. Özellikle Rus turistler için Bursa Uludağ ve Erzurum Palandöken oldukça favori yerler…

TÜRKİYE'DEKİ KAYAK MERKEZLERİ:

Uludağ Kayak Merkezi - Bursa:
Aynı zamanda Milli Park alanı olan Uludağ, Bursa'ya 36 km. mesafede yer alır. 1. ve 2. Gelişim Bölgeleri olmak üzere iki ayrı bölgeden oluşan Uludağ Kayak Merkezi, Tur kayağı ve Helikopterli kayak uygulamaları açısından uygun coğrafi şartlara sahiptir.

Uludağ’da kayak alanı 1.750 - 2.543 m. aralığında yer almaktadır. 13 farklı pist vardır. Kayak sezonu 20 Aralık-20 Mart tarihleri arasındadır. Sezon süresince kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşabilmektedir.

Konaklama alternatifleri açısından Türkiye’deki kayak merkezleri arasında en fazla çeşitlilik sunan merkezdir. Kent merkezinden minibüs ile yaklaşık 1,5 saatte ulaşılabilmektedir. Uludağ, kış turizminde kış sporlarını sevenler tarafından ilgi görürken, yaz aylarında da kampçılık ve trekking sevenler tarafından ilgi görmektedir.

Palandöken Kayak Merkezi - Erzurum:
Erzurum'un güneyinde yer alan Palandöken’in zirvesi 3.185 metre yüksekliktedir. Palandöken Kayak Merkezindeki pistler dünyanın en uzun ve dik kayak pistleri arasında yer alır. En uzun pisti 12 kilometredir. Palandöken’deki pistlerin toplam uzunluğu ise 28 km’ye ulaşmaktadır.

Kayak alanları 2.200 – 3.176 metre arasında yer alır. Kayak sezonu 10 Aralık - 10 Mayıs arasıdır. Başlangıç yeriyle varış noktası arasındaki yükseklik farkının 1.000 metre olduğu Palandöken Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için uygundur. Bunun için 2 adet tescilli Kayak Pisti mevcuttur. Bu pistler Ejder Pisti ve Kapıkaya Pisti’dir. Palandöken Kış Sporları ve Turizm Mastır Plan Çalışması, Türkiye'de kış turizmi için yapılan ilk ciddi ve kapsamlı projedir.

Erzurum şehir merkezine 5 km mesafede, Hava alanına ise 10 dakika uzaklıktadır. Kayak merkezine halk otobüsleri ile ulaşmak mümkündür.

Kartalkaya Kayak Merkezi - Bolu:
Bolu’daki Köroğlu dağları üzerinde yer alan Kartalkaya,  Alp kayağı, Kayaklı koşu ve Tur kayağı için uygun koşullara sahiptir. Kayak pistleri 1.850 – 2.200 metre aralığındadır.

Kayak sezonu 20 Aralık - 20 Mart arasındadır. Kar kalınlığı çoğu zaman 3 metreye yaklaşır. 12 farklı pistin yer aldığı Kartalkaya’da pistlerin toplam uzunluğu 20 km’yi bulmaktadır. Bolu’ya 54 km mesafededir. Ankara ve İstanbul’dan günübirlik turlar da düzenlenmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezi - Kastamonu:
Kastamonu ve Çankırı sınırında yer alan Ilgaz’ın zirvesi 2.850 metredir. Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alan kayak merkezi sadece kış turizmi için değil doğal güzellikleri için yılın her dönemi turizme elverişlidir. Kayak sezonu Aralık – Nisan arasındadır. Kayak pistleri 1800-2000 m yükseklikleri arasındadır. Kar kalınlığı 50 cm ile 200 cm arasında değişmektedir.

Kastamonu'ya 40km, Çankırı'ya 73km, Ankara'ya 203 km, İstanbul'a 475 km mesafede yer alan merkezde çeşitli konaklama alternatifleri de bulunmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi - Kocaeli:
Kartepe dağı üzerinde 1.650 m. yükseklikte kurulmuş olan Kartepe Kayak merkezinde 4 lift, 3 telesiyej, 1 teleski mevcuttur. Pist uzunlukları 400 m ile 3.500 m arasında değişmektedir.

Kayak sezonu Aralık sonu – Şubat sonu arasındadır. Bu dönemde kar kalınlığı 80- 200 cm arasında değişmektedir. Kartepe kayak merkezi İzmit'e 25 km mesafededir. İstanbul'a 1 saat 15 dakika ve Bursa'ya 2 saat uzaklıkta yer alır.

Bolkar Kayak Merkezi - Erzincan:
Erzincan'a 40 km mesafede yer alan Bolkar Kayak Merkezi için kayak sezonu Aralık – Nisan arasında devam ediyor. Kent merkezinden kayak merkezine ulaşım yolcu otobüsleri ya da özel araçlar ile sağlanıyor.

Orta-zor düzeyde olan pist %20 meyilli olup genişliği 100-200 metre arası ve uzunluğu 1,1 kilometredir. 1200 kişilik bir teleski tesisi ile, 300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi bulunuyor.

Bozdağ Kayak Merkezi - İzmir/Ödemiş:
Kayak sezonu Aralık – Mart arası olan Bozdağ’da kar kalınlığı sezon boyunca 80-120 cm. civarındadır. İzmir'e 110 km uzaklıkta yer alan Bozdağ Kayak tesislerine otobüs veya özel araçlarla ulaşmak mümkün.

Bozdağ Kış Sporları Merkezinde 3 adet mekanik tesis tamamlanmış durumda. Her ne kadar Akdeniz ikliminde yer alsa da 1.700 m. – 2.157 m. aralığındaki  kayak merkezlerinde özellikle dağın kuzeye bakan yamaçlarında kayak yapabilirsiniz.

Bubi Dağı Kayak Merkezi - Ağrı:
Kayak sezonu Aralık – Nisan arası olan Bubi dağlarında kar kalınlığı yıl boyunca 1-2 metreyi bulmaktadır.

60 kişilik bir kafeye sahip merkezde, kayak pistlerinin uzunluğu 1.227 metredir. 600 kişi/saat kapasiteli teleski hizmet vermektedir. Ağrı'ya 45 km., Eleşkirt ilçesine 4 km. uzaklıktadır.

Cıbıltepe Kayak Merkezi - Kars/Sarıkamış:
20 Aralık – 20 Mart arası en ideal dönemini yaşayan Cıbıltepe Kayak Merkezi, Doğu Anadolu Bölgesinde, Kars-Sarıkamış ilçe merkezinin güneydoğusunda yer alır. 2.634 m yüksekliğindeki Kars'a sadece 55 km. mesafedeki  Sarıkamış İlçesinin içerisindeki Çamurlu dağdadır. Çamlar arasındaki Sarıkamış kayak merkezi’nin en önemli özelliklerinden biri kar kalitesidir.

Çamlar arasında toplam 12 kilometreye ulaşan 5 etaplı bir piste sahiptir. Pistler 2.100 -2.634 metre arasında sarıçam ormanları içerisinde yer alır. Kar yüksekliği yaklaşık 1,5 metre civarındadır. Alplerde olan kristal kar özelliği gösteren karı ile ideal bir kayak noktasıdır.

Bu bölgede ikisi devlet konuk evi olmak üzere  çeşitli konaklama alternatifleri mevcuttur. Buradaki merkezlerden kolaylıklar kayak malzemesi ve kayak öğretmeni temin edebilirsiniz. Sarıkamış Kayak Merkezinde 2 telesiyej, 1 teleski tesisi hizmet verir. Sarıçam Kayak Tesisleri ise saatte 2.400 kişiye ve 800 kişiye hizmet verebilen teleski ve telesiyejlere sahiptir..

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars havaalanına 50 kilometre mesafede yer almaktadır. Otobüs seferleri ile Kars havaalanından 40 dakikada, Erzurum havaalanından ise 90 dakikada kayak merkezlerine ulaşabilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezi - Isparta:
Akdeniz’de Göller yöresinde yer alan Davraz, 2.637 metre yüksekliğe sahiptir. İki telesiyej, 1 teleski ve 2 babylift bulunan merkez hem profesyonellere hem de amatörlere uygun rotalara sahiptir.

Isparta’ya 26 km, Antalya’ya ise 154 km mesafede yer almaktadır. Kayak Merkezinde yer alan otellerin yanı sıra kayak merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz pansiyonlar da yer almaktadır.

Elmadağ Kayak Merkezi - Ankara:
1.500-1850 metre aralığında değişen yüksekliği ile Elmadağ Kayak Merkezi Ankara'ya sadece 18 km. uzaklıktadır.Kent merkezinden üniversite araçları ile ya da özel araç ile ulaşım mümkündür.

Ocak-Mart arası en ideal sezonudur. Pistler ağaçsızdır ve kar kalınlığı 30-60 cm arasında değişmektedir. Pist kolay ve orta zorluk derecelerindedir.

Erciyes Kayak Merkezi - Kayseri:
Sönmüş bir volkan olan Erciyes Dağı’nın yüksekliği 3.916 metredir. Kayseri’ye 25 km mesafededir. Erciyes’te yer alan kayak pistleri 2.200 - 3.100 metre yükseklikleri arasındadır. Kayak sezonu 20 Kasım-20 Nisan arasındadır. Pistlerde kar kalınlığı 2 metre civarındadır. Yaz Kayağı, Tur Kayağı ve Helikopterli Kayak da yapılabilen merkez aynı zamanda dağcılık turizmi için de önemli bir noktadır.

Kayak Merkezi olmanın dışında, dağcılık sporu açısından ülkenin önemli dağlarından biridir. Merkeze en yakın havaalanı olan Kayseri-Erkilet havaalanından 40 dakikalık otobüs yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Kent merkezinden otobüsle ulaşım ise yaklaşık 30 dakika sürer.

Merkez Kayak Merkezi - Bitlis:
Kayak alanlarının kentin içerisinde yer aldığı Bitlis’te kayak sezonu Aralık – Nisan arasındadır. Sezonda kar kalınlığı 100 cm - 200 cm arasında değişmektedir.

Dideban dağları, Sapgör Dağları ve Altınkalbur Dağları kayak alanı olarak kullanılmaktadır. Pistler orta ve zor düzeyde zorluk derecelerindedir. Kayak Merkezinde bulunan kayak evinin yanı sıra kent merkezinde konaklamak da mümkündür.

Saklıkent Kayak Merkezi - Antalya:
Kayak alanları 2.000 m. – 2.400 m. arasındadır. Kolay ve orta zorluk derecesinde iki adet pist bulunmaktadır. Kısa süren kayak sezonunda kar kalınlığı 50-100 cm arasında değişir.

Beydağları üzerindeki Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya’ya 50 km. mesafede yer alır. Otobüs ya da taksi ile ulaşılabilmektedir.

Sivrica Hazarbaba Kayak Merkezi - Elazığ:
Kayak sezonunun Aralık – Mart arası olduğu Hazarbaba Kayak Merkezinde kar kalınlığı 100 -200 cm. arasında değişmektedir. Kayak pisti, Elazığ merkeze 25 km. mesafededir. Kayak merkezindeki konaklama imkanları sınırlıdır.

Yolçatı Kayak Merkezi - Bingöl:
Bingöl’e 25 km. mesafede yer alan Kayak Merkezinde Sezon Aralık – Mart arasındadır. %25 meyilli piste sahip olan merkezde amatörler ve usta kayakçılar için güzergahlar bulunmaktadır. Konaklama alternatifi olarak seçenekler sınırlıdır.

Zigana Kayak Merkezi - Gümüşhane:
Karadeniz Bölgesinde Gümüşhane il sınırları içerisinde yer alan Zigana Kayak merkezi Trabzon’a 60 km ve Gümüşhane’ye 40 km. mesafede yer alır.

Kayak sezonu Aralık – Nisan olan merkezde kar kalınlığı 100-150 cm arasında değişmektedir. Kış aylarında kayak turizmine elverişli olan merkez yaz aylarında çim kayağına elverişlidir.

TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...