Google+

Arama formu

MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 5 BAHÇE

Bu yazı Gezimanya üyesi Cemre Yücekök tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan bitkilerin çeşitliliğini anlatmakla bitiremeyiz. Ancak bazı ülkeler bu bitkileri öyle bir mimariyle bir araya getiriyor ve bahçeler tasarlıyor ki onlardan bahsetmemek de olmaz. Dünyanın değişik bölgelerinde bulunan birbirinden güzel 5 bahçeyi sizler için derledik.

MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 5 BAHÇE

Jardin Majorelle, MarakeşFas

40 yıl boyunca Fransız ressam Jacques Majorelle’in villasının bahçesi olan ve günümüzde Hindistan cevizi ağaçları, begonviller ve dünyanın farklı köşelerinden gelmiş 300 türde bitkiyle dolu enfes bir bahçe Jardin Majorelle. Adeta bir cenneti andıran bahçede aynı zamanda çeşme ve süs havuzları da bulunuyor. Şırıl şırıl su sesleri bülbüllerin şakımasına eşlik ederken “Majorelle mavisi” olarak bilinen rengin canlılığı ziyaretçileri büyülüyor. 1980 senesinde bahçeyi satın almış olan Yves Saint Laurent’ın anısına yapılmış bir heykelin de bulunduğu bahçede ayrıca galeri, kitapçı ve kafe de bulunuyor.

MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 5 BAHÇE-1

Villa d’Este, Tivoli, İtalya

Ana binası da harikulade olan bu 16. yüzyıldan kalma villa, içerisinde 51 çeşme bulunan inanılmaz güzellikte bir bahçeye ev sahipliği yapıyor. Her birinin ayrı bir mekanizmaya sahip olduğu düşünülürse, bu eşi benzeri görülmemiş bir yapı diyebiliriz. Ayrıca teras peyzajı da halen birçok Avrupa bahçesine ilham vermeye devam ediyor.

MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 5 BAHÇE-2

Brooklyn Botanik Bahçeleri, New YorkABD

Büyük bir metropolün kalbinde 52 dönümlük bir bahçeyi kolay kolay bulamazsınız. Brooklyn Botanik Bahçesi sayesinde New York'ta tam da bunu bulacaksınız. Bahçede bulunan 200 kiraz ağacı bir ay süren Çiçek Festivali’nde ilginin merkezi oluyorlar.

MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 5 BAHÇE-3

Versailles Bahçeleri, Versailles, Fransa

Versailles Şatosu’nun bahçelerinden bahsetmeden, “en iyi bahçeler” listesi tamamlanmayacaktı. Yaklaşık 2.000 dönümlük alanı kaplayan mevcut peyzaj, 1661 yılında XIV. Louis’nin tuttuğu bahçıvan André Le Nôtre tarafından tasarlandı. Bahçeleri her yıl 6 milyondan fazla ziyaretçi geziyor.

MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 5 BAHÇE-4

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi, PattayaTayland

1954 yılında Pisit ve Nongnooch Tansacha, meyve tarlası olarak kullanmayı planladıkları 600 dönümlük bir arazi satın aldı. Ama topraklarını korunması amacıyla bağışladılar ve 1980'de tropikal bahçelerini halka açtılar.