Google+

Arama formu

Taylandlıların yemek ve mutfakla ilgili alışkanlıkları Batı dünyasından, hatta kendi komşu coğrafyalarından bile oldukça farklı. Tay evlerinde geleneksel olarak mutfak bulunmuyor. Tay yemekleri genelde tarz olarak Hint yemekleriyle Çin yemeklerinin karışımı şeklinde. Çoğunlukla dış mekânlarda pişirilen yemekler, birçok Tay kadın ve erkek tarafından aynı zamanda geçim kaynağı. Pişirirken birazcık da fazladan pişiriveriyor ve küçük torbalar ve kaplarda yoldan geçenlere satıyorlar.
Tayland’da bizdeki gibi 3 öğün ve belli saatlerde yemek yemek gibi bir alışkanlık gelenek değil. Tabi ki modern yaşamın içinde bu şekilde yaşayan bir kitle var ama geleneksel Tay yeme alışkanlıkları karnı acıkanın herhangi bir yer ve herhangi bir zamanda genelde küçük miktarlarda yemek yemesi şeklinde.

TAYLAND MUTFAĞI
Fotoğraf

Taylandlılar, Asya’nın diğer yerlerindeki gibi çubukla yemeyi biliyorlar ama Tayland’ın kuzeyi (Chiang Mai civarı) dışında pek yaygın değil. Genelde bir çatal ve bir kaşıkla yiyorlar yemeği. Çorbaları iki kaşıkla yiyorlar; biri çorbanın suyunu ve içindekileri karıştırıp hazırlamak için, diğeri de çorbayı içmek için. Pirinci ise çatalları yardımıyla kaşığın içine doldurup kaşıkla yiyorlar.
Tay mutfağının en büyük özelliği acı, ekşi, tatlı ve acıyı aynı anda kullanmaları ve yemeleri. Birçok acı baharat ve sosları var ama en yaygın olanları; yeşil köri ve kırmızı köri. Yeşil köri biraz daha yumuşak bir acı, kırmızı köri gerçekten çok acı bir toz biber ve ondan yapılan macun ve soslara verilen isim.

TAYLAND MUTFAĞI-1
Fotoğraf

Bol bol baharat, çok çeşitli otlar ve bolca sarımsak kullanıyorlar. Sarımsakları özellikle çok aromalı. Birçok yemeğin yanında taze sarımsak da yiyorlar ama kurusunu zaten birçok yemekte tatmak da mümkün. Otların bazıları öksürük şurubu tadında, bazıları ise ıspanak gibi lezzetler veriyor. Kurutulmuş mantarlar kullanıyorlar, lahanayı da ince ince dilip yemeklerin yanında taze olarak servis ediyorlar.

Et olarak hemen hemen her şey mevcut. Domuz yiyorlar ama diğer yemeklerin içine domuz yağı koymak gibi bir alışkanlıkları yok. Domuz istemediğiniz sürece domuz yemezsiniz. Kırmızı etler belki de Tay mutfağındaki en lezzetsiz şeyler.

Tavuk ve kaz eti çok yaygın ve genelde çok da lezzetli. Çoğunlukla noodle çorbasının içinde (Çin ya da Vietnam mutfağındaki Pho çorbası gibi) ya da köri sosuyla (Hint mutfağındaki gibi) yiyorlar. Onun dışında pilav, kendilerine has baharatlı çorbalar, salata gibi birçok yerde de tavuk eti ve kaz eti var. Büyükçe balıkları ise kızartıp üstlerine sarımsak ve/veya acı biberle sos yapıyorlar.

Deniz ürünleri tabi ki buranın favorileri. Çünkü hem çok bol, hem taze, hem de çok ucuz. Birçok yemek, karışık deniz ürünlü sipariş edilebiliyor. O zaman karides, yengeç, kalamar, midye karışık bir yemek geliyor. Karides, Tayland’ın belki de en yaygın yiyeceği. Tüm pilav, noodle, salata ve çorbalarda karidesli seçenek mevcut.

TAYLAND MUTFAĞI-2
Fotoğraf

Tatlılardan yana çok büyük ümidiniz olmasın. Taylandlılar şekerli şeyleri çok seviyorlar ancak genelde üzerine mango konmuş pirinç lapası yiyebilecek kadar tatlı konusunda zevksizler. Ama güzel haber şu ki Tayland, tropikal bölgeler içinde tropik meyve bakımından belki de en çok çeşidin olduğu bölge. Ana hatlarıyla mango, karpuz, ananas, Tayland’a has parmak kadar küçük muzları, passion fruit, mangosteen, avokado ve meraklısına “durian” her yerde bol bol var.

Etiketler