Uçak Bileti Değiştirme Rehberi

Çin’den başlayarak tüm Avrupa’ya hatta Amerika’ya yayılan, ülkemizde de maalesef vakalar ile paniğe neden olan Corona virüsü ile hayat adeta durma noktasına geldi. İş dünyası ve doğal olarak pek çok sektör de bu virüsün sebep olduğu durumdan etkilendi. Bunların başında da hiç şüphesiz turizm sektörü geliyor.

Uçak Bileti

Birçok Uçuş İptal Edildi

Özellikle her gün sayısız havayolu taşımacılığı yapılan ülkemizde havayolu şirketleri ve tur firmalarında tam bir kaos söz konusu. Sırf Air France ve Lufthansa’nın mart ayı uçuş iptallerinin toplamda sayısı 10 bini aşmış durumda. Bu da havayolu firmalarının bu olumsuz durumdan pay almalarına neden oldu.Türkiye’de 68 bin turun iptal edildiği gelen son resmi rakamlar olarak açıklanmış durumda. Bu sayının Nisan ayı ile birlikte daha da artması bekleniyor. Şirketler ise böyle bir durumda para iadesi yapmaya ya da biletleri açığa alarak ertelemeye başladılar bile. Ülkemizin en yoğun hava trafiğini gerçekleştiren firmalarından bir tanesi olan Türk Hava Yolları (THY) 5 destinasyon haricindeki yerlerle uçuşlarını iptal etmiş durumda. Bu iptal kararı ile insanların virüsten büyük çapta korunması amaçlanıyor.

Dünyada pek çok havayolu firması ciddi anlamda sıkıntılı günler geçiriyor. Gelen son açıklamaya göre ise Alman havayolu şirketi Lufthansa Group uçuş kapasitesini daha da indirecek. Virüs nedenli iptal edilen uçuşlar sebebi ile toplam uçuş kapasitesinin yüzde 50’nin bile altına ineceğine dair görüşler mevcut. Uçuş iptalindeki kararlar ise şirketler grubundaki tüm havayolu firmaları için geçerli olacak. Türkiye’den en çok sefer düzenlenen uçuşlardan bir tanesi de Fransa’yaydı. Fransız şirket Air France-KLM ise 7 milyondan daha az yolcu taşıma yaptıklarını ve sayının daha da düşeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi. Marttaki uçuşların ise 3 bin 600’ü iptal edilmiş durumda.

Uçak Biletleri

Mart ayı itibarı ile firma uzun mesafeli uçuşların kapasitesini ortalama yüzde 13’e kadar düşürmüş durumda. Avrupa’ya olan uçuşlar yüzde 25 iken iç hatlar ise yüzde 17’ye kadar düşürülmüş durumda. Corona virüsü nedeni ile havayolu firmaları 6 ülke için iade ve ücretsiz rezervasyon değişikliği uyguluyor. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona binlerce kişinin ölümüne neden olmakla beraber görüldüğü ülke sayısı ise 56’dan fazla. Şu an için en fazla can kaybının olduğu ülkeler; Çin İran, İtalya, Güney Kore, Japonya, Fransa, Tayvan ve Filipinler olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple bu lokasyonlardaki uçuşlar da tek tek iptal oluyor. 

Çin’de meydana gelen bu durumun özellikle yeni yılın hemen öncesinde oluşu ülkeye seyahat yoğunluğunu da bir anda düşürdü. Bununla beraber uçuş yasakları gecikmeden geldi. Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) ise konuya dair yayınladıkları mesajda küresel hava yolu endüstrisinin 30 milyara yakın kayıp yaşamasının kaçınılmaz olacağına kaygıları belirttiler. Türkiye’den ise Çin ve İran’a seferler hızlı bir şekilde durduruldu. 

Uçak Biletleri Nasıl Değiştirilir?

Bilet İptali ya da Bilet Değişikliği

Ülkemizde ise insanlar önceden almış oldukları uçak biletlerini nasıl iptal edebileceklerini ya da erteleyebileceklerini sormaya başladılar. Ancak bu konuda endişe etmeye pek gerek kalmıyor. Çünkü havayolu firmaları her türlü tedbiri almaya başladı.

Bilet İptali Hakkında Türk Havayolları'nın Açıklamaları

Türkiye’deki firmalar bilet iade ve erteleme talepleri için süreci kolaylaştıran pek çok yeni yönteme geçti. Buna göre THY’den 2020 Mayıs ayına kadar alınmış olacak uçak biletlerinin iptali ya da ertelenmesi mümkün. Bu konuda en yakın THY ofisinden bilgi almak da mümkün.  Türk Hava Yolları (THY) kendi resmi web sitesinde Coronavirüs kaynaklı uçuşu iptal olan veya olmayan yolcularımıza tanınan hak ve ayrıcalıklar adı altında bir açıklama yayınladı. Açıklamada virüs vakalarının en yoğun görüldüğü 5 ülke için iade ya da ücretsiz rezervasyon değişikliğine değinilmiş durumda. Erteleme ya da iade hakkının tanındığı ülkeler arasında İran, Çin, İtalya, Güney Kore ve Irak bulunuyor.

Uçak Bileti Değiştirme

Bilet İptali Hakkında Pegasus'un  Açıklamaları

Tıpkı THY gibi dünyanın dört bir yanına her gün sık bir şekilde sefer düzenleyen bir diğer firma Pegasus firması da bir açıklama yayınlayarak 26 Şubat 2020 tarihinden önce satın alınıp 31 Mart 2020 tarihine kadar olan Irak ve İtalya uçuşlarında kesintisiz iptalin ya da açığa alınmanın mümkün olduğunu belirtti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının aldığı karar ile birlikte firma Umre ve ziyaretçi vizesine sahip olan tüm ülke vatandaşları ile İran, Çin, Japonya, Kore, İtalya, Endonezya, Pakistan, Afganistan,Taylan, Malaysiya, Filipinler,Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Singapur, Hindistan, Lübnan, Suriye, Vietnam, Somali ve Yemen turist vizesine sahip ülke vatandaşlarının kimlik belgeleri ile girişine müsaade etmemesinden kaynaklı bir şekilde 31 Mart 2020 tarihine kadar olan Suudi Arabistan uçuşlarında kesintisiz iptal ve açığa alma fırsatını veriyor.

Hem THY hem de Pegasus Havayolları iptal işlemleri için ise firmaların resmi web sitelerine girerek iptal talebi oluşturmak ya da çağrı merkezini arayarak iade, erteleme gibi imkânlar için bilgi almak, talepte bulunmak yeterli oluyor. Diğer uçuş firmalarının ise iptal, iade, erteleme bilgileri ve güncellemeleri için web sitelerini, sosyal medya hesaplarını takipte kalmak gerekiyor. Detaylı bilgi için bilet aldığınız havayolu firmanızın çağrı merkezini arayabilir ve iptal iade konusunda kapsamlı bilgi alabilirsiniz.