Grand Canyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Grand Canyon, 446 kilometre uzunluğunda, 29 kilometre genişliğinde, 1.857 metre derinliğinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde bulunan dik-kenarlı bir kanyondur. Başkan Theodore Roosevelt tarafından korunmasına özen gösterilen, jeolojik renkler ile erozyonel biçimlerin benzersiz birleşimine sahip kanyonda, dünyanın 2 milyar yıl öncesindeki jeolojik geçmişine gitme imkânı bulunmuştur. Kanyonun kesilme tarihiyle ilgili farklı görüşler bulunsa da kanyonun içinden geçen Colorado Nehri’nin 5 ile 6 milyon yıl öncesine tarihlendiği düşünülmektedir. Nehrin oluşumu ile birlikte kayalıklar geri çekilmiş ve kanyon derinleşmiştir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Grand Canyon, bünyesinde çeşitli bölgeleri barındırmaktadır. Grand Canyon Ulusal Parkı bunların arasında en meşhur olanı ve en fazla turist çekenidir. Ulusal park ise kendi içinde Kuzey Kenarı (North Rim) ve daha kolay ulaşılabilir olan Güney Kenarı (South Rim) olarak iki ana bölgeye sahiptir. Kanyonun tüm bölümleri ziyaretçilere açık ve gezmesine uygundur. Fakat Ulusal Park ve Güney Kenarı bölgesi yıl boyunca milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan en donanımlı bölgedir.

Grand Canyon, mağaralarında binlerce yıldır Yerli Amerikalılar tarafından ikamet görmektedir. Pueblo halkı tarafından da kutsal sayılmaktadır. Grand Canyon’u gören ilk Avrupalı ise bölgeye 1540 yılında gelen Garcia López de Cárdenas’tır. Puebloların ataları Grand Canyon bölgesinde yaşamaya başlayan ilk insanlardır. 1540’ta ise İspanyollar kanyonun güney kenarını keşfetmişlerdir. 1858 yılında ise bölgeye gelen ilk jeolog Amerikalı John Strong Newberry’dir. Grand Canyon, 1908’de Ulusal Anıt, 1919’da da Ulusal Park statüsü kazanmıştır.

İnsan duyularını zorlayıcı nitelikteki manzarası ve coğrafi biçimleriyle Grand Canyon muazzam nitelikteki özellikleriyle ziyaretçileri kendine çekmekte ve yıl boyunca milyonlarca turisti büyülemektedir. 

Grand Canyon Nerededir?

Grand Canyon, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında bulunan Arizona eyaletinde bulunmaktadır. Grand Canyon’un en kuzeyinde Powell Gölü ve Utah-Arizona sınırındaki Page şehri bulunmaktadır. Kanyonun batı ucunda ise Colorado Nehri’nin döküldüğü Arizona-Nevada sınırında yer alan Mead Gölü yer almaktadır. 

Grand Canyon’a Nasıl Gidilir?

Grand Canyon’a araba, uçak, minibüs ve tren ile ulaşmak mümkündür.

Araba ile kanyonun güney, doğu ve kuzey girişlerine çeşitli rotalar mevcuttu

Kanyonu ziyaret eden birçok kişi ise Güney Kenarı’na yarım günlük sürüş mesafesinde olan iki büyük havaalanından birine uçmaktadır. Las Vegas McCarran Uluslararası Havalimanı Güney Kenarı’na 443 kilometre mesafededir. Phoenix Sky Harbor Havalimanı ise aynı bölgeye 230 kilometre mesafededir. Grand Canyon Ulusal Parkı Havalimanı ise Güney Kenarı’nda bulunan Tusayan kasabasında bulunmaktadır. Bu havalimanı, özel uçaklara ve Grand Canyon hava turlarına hizmet vermektedir.

Kanyona ticari otobüs seferleri hizmet vermemektedir fakat turlar vasıtasıyla otobüs ulaşımı sağlanabilmektedir.

Grand Canyon Demiryolları, Willims kasabası ile bağlantı sağlamaktadır. Yolculuk süresi her iki yöne ortalama 2,5 saattir. 

Grand Canyon’un Doğası


Grand Canyon’da yükselti farklarına bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişiklikleri sebebiyle çeşitli yaşam alanları oluşmuştur. Bu alanlardan bazıları Alt Sonoran, Üst Sonoran, Geçiş, Kanadalı ve Hudsonyan olarak adlandırılmıştır. Bölgelere göre bitki türleri değişmektedir ve kanyonda muazzam çeşitlilikte canlı yaşamaktadır.

Grand Canyon’da yüzlerce bitki türü bulunmaktadır. Bu çeşitliliğin sebebi, kanyonda Colorado Nehri’nin Kuzey Kenarı’nda bulunan 2.400 metreye varan yüksekliktir. Endemik (sadece o bölgede yetişen) bitkilere de sahip olan Grand Canyon’da 63 tür, ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi tarafından özel statüye alınmıştır.

Colorado Nehri koridorunda ise kemirgen ve yarasaların da bulunduğu 90 memeli türü yaşamaktadır. Sürüngenler, kuşlar, kelebekler gibi daha birçok hayvan Grand Canyon’da yaşayan diğer yerlilerdir. 

Grand Canyon’da Yapılacaklar


Grand Canyon’da, çeşitli rotalara sahip yürüyüş imkânları bulunmaktadır. Dünya üzerinde yaşanacak eşsiz deneyimlerden biri olan bu yürüyüşün manzarası nefes kesicidir. Maceraperestlerin beklentisini karşılayacak imkânların yanı sıra rehberli turlar da düzenlenmektedir. Yükseklik değişikliklerine bağlı zorlayıcı rotalar ve daha kolay yürünebilen ve mükemmel manzaralar sunan bir yol da takip etmek de mümkündür. Yürüyüşçüler uyarıları çok ciddiye almalıdır. Yürüyüş esnasında gün içinde değişen sıcaklılar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Whitewater Rafting ise popüler olan bir başka aktivitedir. Nehir üzerinde 3-18 gün arasında geziler düzenlenmektedir.

Flightseeing ise uçak ve helikopter turlarıyla kanyona geniş açılı bir seyir imkânı sunan etkileyici bir aktivitedir.

Her yıl haziran ayında izleme imkânının bulunabileceği göktaşı yağmurları ise kanyonun Yavapai noktasından izlenebilen etkileyici bir deneyimdir.