Santa Cruz Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Denize kıyısı bulunan, küçük bir turizm şehri olan Santa Cruz, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık eyaleti Kaliforniya’da yer almaktadır. 60 binden fazla kişinin yaşamakta olduğu Santa Cruz, rahat ve eğlenceli bir kıyı şehridir. Santa Cruz’un oldukça beğeni toplayan plajları, Batı yarıküredeki en güzel doğal alanlar arasında sayılmaktadır. Yüzmeye elverişli plajların yanı sıra sörfçüler için cennet olarak nitelenebilecek olan plajlar da vardır. Tarım faaliyetlerinin de sürdürüldüğü Santa Cruz’da başta gelen diğer sektörler; gıda işleme, turizm ve yüksek teknolojidir. California Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapan şehirde canlı bir öğrenci kültürü de mevcuttur.

Konkistadorların bugün Santa Cruz olarak bilinen topraklara ayak basmasından önce bölgede Awaswa yerlileri yaşamlarını sürdürmektedir. İspanyol kâşif Don Gaspar de Portola’nın 1769’da bölgeye ayak basması ise bir dönüm noktası olmuştur. Don Gaspar, akan nehre San Lorenzo, nehrin yukarısındaki tepelere ise “Kutsal Haç” anlamına gelen Santa Cruz ismini koymuştur. 1850’de Kaliforniya eyalet olmuş, Santa Cruz da 27 il arasında yer almıştır. 20. yüzyılın başına gelindiğinde ise kireç işleme, tarım ve ticari balıkçılık faaliyetleri gelişmiş; şehrin ılıman iklimi ve plajları ise turizmin ön plana çıkmasına vesile olmuştur. 1948 yılında Santa Cruz’un kabul ettiği şehir sözleşmesi, bugün ufak değişikliklerle birlikte halen geçerliliğini korumaktadır.

Genç bir ruha ve bohem bir atmosfere sahip olan Santa Cruz, sıcak havası, muhteşem plajları ve doğası ile büyülemektedir. Dinlenmek, kültürel bir gezi yapmak ve aktivitelere katılmak için imkânları bünyesinde toplamış olan Santa Cruz’a gelen ziyaretçiler, şehirden büyülenmiş bir hisle ayrılmaktadır. 

Santa Cruz Nerededir? 

Santa Cruz, Amerika Birleşik Devletleri’nin batı yakasındaki Kaliforniya eyaletinde, Monterey Körfezi’nin kuzey ucunda konumlanmaktadır. Şehir, San Fransisco’nun 120, San Jose’nin ise 51 kilometre güneyinde yer almaktadır. 

Santa Cruz’a Nasıl Gidilir? 

Santa Cruz’a ulaşmanın birçok yolu bulunmaktadır. San Jose’nin güneyinden geçen Highway 17, Santa Cruz’a doğrudan ulaşabilme imkânı sunmaktadır. Dağlık bir rota olan bu yolda sürüş esnasında sis gibi hava şartlarına karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Kazaların gerçekleşebildiği yolda temkinli ve yavaş gitmekte fayda vardır.

Özel araç haricinde toplu taşıma yolu ile de Santa Cruz’a ulaşılabilmektedir. San Jose’den Caltrain istasyonundan haftanın yedi günü banliyö servis seferleri bulunmaktadır. Watsonville ve Greyhound ile de bağlantısı bulunan Santa Cruz’a gelen otobüsler şehir merkezindeki Santa Cruz Metro Merkezi’ne varmaktadır.

Santa Cruz’a en yakın havalimanları ise San Jose, San Francisco ve Oakland’da yer almaktadır. Yerel bir havalimanı olan Monterey’in ise Los Angeles, San Francisco ve Sacramento gibi merkezler ile bağlantısı bulunmaktadır. Fakat uluslararası uçuşlarda en verimli olan havalimanı San Jose’dedir. Özel uçuşlar için kullanılabilecek hava pisti ise şehir merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta, Henry Cowell Redwoods Devlet Parkı yanında bulunmaktadır. 

Santa Cruz’da Görülecek Yerler 

Old-School Amerikan ruhunun yaşadığı, 1907 yılında kurulmuş olan Santa Cruz Beach Boardwalk, Batı Yakası’nın en eski sahil eğlence parkıdır. 1924 tarihli ahşap lunapark treni, 1911 tarihli atlıkarınca, pamuk şekeri, oyuncaklarda eğlenen çocuklar ve havadaki tuz kokusu parkın atmosferini meydana getiren eşsiz unsurlardır. Parkta yaz mevsimi boyunca hafta ortası filmleri ve cuma günü konserleri takip edilebilir.

Seymour Deniz Keşif Merkezi, dünyanın en büyük mavi balina iskeletinin görülebileceği oldukça ilgi çekici bir müzedir. Etkileşimli doğa bilimi sergileri, gel-git etkili havuzu ve akvaryumları ile doğanın mucizelerine şahit olunabilecek müze, rehber eşliğinde gezilebilmektedir.

1965 yılında şehrin tepelerinde kurulmuş olan Kaliforniya Üniversitesi ise yaratıcı ve yenilikçi eğilimleri ile bilinmektedir. Üniversitenin kırsal kampüsündeki botanik bahçesinde huzurlu bir yürüyüş yapılabilir, meşe ağaçları, ilginç mimariler görülebilir ve okulun konumlandığı tepeden 19. yüzyıla ait yapıların da görüldüğü manzara izlenebilir. 

Santa Cruz’daki Etkinlikler 


Santa Cruz Shakespeare, bir yaz festivalidir. Etkinlikte Shakespeare oyunları canlandırılmaktadır.

Temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşen ve 1963 yılından bu yana düzenlenen Cabrillo Çağdaş Müzik Festivali, yaşayan bestecilerin çağdaş senfonik eserlerinin seslendirildiği, prömiyerlerinin yapıldığı bir etkinliktir. Festivalde konserlerin yanı sıra konferanslar ve halka açık paneller de takip edilebilir.  

Şehirde takip edilebilecek diğer etkinlikler arasında ise Santa Cruz Film Festivali, bir sörf etkinliği olan O'Neill Cold Water Classic ve programında yıl boyunca az bilinen oyunlara yer veren Jewel Theatre Company sayılabilir.