c608a795addcc80ebfd541b915a6df4c.jpg

Ilıman iklimi sayesinde Tennessee yılın tamamında ziyaret edilmek için uygundur. Ancak yine de özellikle yaz aylarında daha çok rağbet görmektedir. Bununla birlikte otel fiyatları da yüksek olmaktadır. Aralık, ocak ve şubat ayları Tennessee için turizm açısından düşük sezondur. Yazın olduğundan daha az kalabalık olan bahar aylarında da yapılacak aktiviteler bulmak mümkündür.

Yazın pek çok etkinliğin gerçekleştirildiği Tennessee çok hareketli olmaktadır. Sıcaklıkların ve nemin daha yüksek olduğu batı ve orta Tennessee’de, özellikle ağustos ayında Memphis’te düzenlenen Elvis Week veya haziran ayında Nashville’de düzenlenen Country Müzik Festivali yazın öne çıkan aktivitelerdendir. Ayrıca, daha serin olan doğu kısma geçip Great Smoky Mountains Milli Parkı’nı ziyaret etmek de diğer bir seçenektir.

Sonbahar, Tennessee’nin özellikle dağlık ve kırsal kesimlerinde ağaçların yapraklarındaki müthiş renk geçişlerine tanık olmak için çok güzel bir dönemdir. Genellikle bu dönemde yapılan ziyaretlerin amacı da böyle bir görsel şölene tanık olmaktır. Ancak, sonbaharda hava tahmin edilemez bir şekilde ve hızda değişmektedir. Gündüzleri sıcak olurken gece serinleyebilmektedir ve aniden bir sonbahar yağmuru bastırabilmektedir. Bu nedenle, farklı hava koşullarına hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Tennessee, kış döneminde fazla ziyaretçi almamakla birlikte, özellikle Noel zamanı kalabalık olabilmektedir. Chattanooga’nın Tennessee Valley demiryolunda özel bir North Pole tren turu düzenlenmektedir. Buharlı lokomotifle tura çıkan ziyaretçiler bir yandan Noel şarkıları dinlerken bir yandan da Santa’yı görebilirler. Lookout Mountain’ın tepesinde Rock City’deki Enchanted Garden of Lights da ziyaret edilebilir.

Havanın ılık ve nemsiz olduğu bahar aylarında tüm yerel ağaçların çiçeklerini açmaları Tennessee’nin rengarenk bir hale bürünmesini sağlar. Turist yoğunluğu, mayıs ayı boyunca süren eyaletin önemli festivallerinden biri olan Memphis in May nedeniyle eyaletin batı kısmında daha çok görülür. Yine Mayıs ayında Sevierville’deki Dollywood’da kutlamalar yapılır ve Tiny Bell Buckle’da Daffodil Day (Nergis Günü) festivali ile baharın renkleri sokakları süsler.