Virginia’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

virginia-2142317_960_720.jpg

Virginia, 95 il ve 38 bağımsız şehir olmak üzere ikiye bölünmüştür. Eyaletin başkenti olan Richmond, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Richmond dışında diğer bilinen şehirler ise Virginia Beach, Norfolk, Chesapeake ve Arlington’dur.

Richmond, 205 bine yaklaşan nüfusu ile Virgina’nın en kalabalık dördüncü şehridir. James Nehri’nin ortasından geçtiği şehir, tarihte kabilelerin yaşadığı bir bölgedir. Kentin birçok büyük müzesinden birkaçı olan Virginia Historical Society, Virginia Bilim Müzesi ve Virginia Güzel Sanatlar Müzesi burada bulunmaktadır ve ziyaret edilmeye değer müzelerdendir. Richmond, Amerikan İç Savaşı’na sahne olmuş bir kent olmasından ötürü de birçok savaş müzesi ve meydanına sahiptir. Ayrıca Virginia festivallerinin birçoğu burada yer almaktadır.

Eyaletin en dikkat çeken şehirlerinden biri olan Virginia Beach, aynı zamanda eyaletin en kalabalık şehridir. Buranın en büyük özelliği uzun sahil şeridi boyunca oteller, restoranlar ve çeşitli tesislerin bulunmasıdır. Her yıl Doğu Kıyısı Sörf Şampiyonası’na ev sahipliği yapmakta olan şehir, ayrıca plaj futbol turnuvası olan Kuzey Amerika Plaj Futbolu Şampiyonası’nın da düzenlendiği yer olarak bilinir. Virgina Çağdaş Sanat Müzesi en çok ilgi çeken sanat ve kültür merkezlerinden biridir. Virginia Beach aynı zamanda bilim ve gösteri alanları ile de oldukça fazla rağbet görmektedir.

Arlingtonşehri eyaletin en önemli ziyaret noktalarından biri olan askeri mezarlığa sahiptir. Arlington Ulusal Mezarlığı’nda 400 binden fazla mezar bulunmakta ve bunlar Bağımsızlık Devrimi’nden Irak Savaşı’na kadar ülke için hayatını kaybetmiş askerlerin mezarlarıdır.