Ardahan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin 75. ili olan Ardahan, 27 Mayıs 1992 yılında çıkarılan yasa ile Kars ilinden ayrılmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde 1.829 metre yükseklikte yer alan şehrin dört tarafı dağlarla çevrilidir. 99.265 kişilik nüfus; kendine özgü coğrafi yapılara ve iklim şartlarına sahip 5 ilçede ve şehir merkezinde yaşamaktadır.
 
Dağlar, platolar, vadiler, ovalar, yüksekliği 3.000 metreyi geçen doruklar ve gölleri ile oldukça zengin bir coğrafi yapıya sahip olan şehirde; yüksek rakımın da etkisiyle kış mevsimi uzun ve sert geçer. Şehrin ortasından geçen Kula Nehri ve Çıldır ilçesindeki ünlü Çıldır Gölü kış aylarında donar. Dev bir buz pateni sahasını andıran Çıldır Gölü’nde atlı kızaklarla dolaşmak, şehri kış aylarında ziyaret edenler için sıra dışı bir deneyim sağlar.
 
Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Damal ilçesinde ilginç bir doğa olayı meydana gelir. Bu tarihler arasında, güneşin battığı saatlerde, dağın bir tarafının gölgesi diğer tarafına yansır ve gölge Atatürk’ün silüetini oluşturur. Özellikle turistlerin ilgisini çeken bir olaydır.
 
Urartu Kralı II. Serdur’un, Çıldır Gölü’nün güneybatısında bulunan Taşköprü Köyü Kayalığı’na kazılı fetih kitabesi, Ardahan’a ait ilk yazılı belge olarak tarihe geçmiştir. Şehrin M.Ö. 753-735 yıllarına dek uzanan tarihinde; Med, Pers, Roma, Selçuklu ve Osmanlı gibi güçlü devletlerin etkileri görülmektedir. M.S. 628 yılında bölgeye egemen olan Arda Türkleri, şehrin ismine de kaynaklık etmektedir. Ardahan’da farklı uygarlıklara ait çok sayıda tarihi kale, köprü, cami, kilise, şapel, kule, çeşme ve hamam bulunmaktadır. Ardahan’ın zorlu iklimi ve engebeli coğrafyası sanayi gelişimini olumsuz etkilerken; aynı şartlar, tarımı, özellikle de hayvancılığı ön plana çıkarır. Geniş çayırlar, mera alanları ile yaylalar büyük ve küçükbaş hayvancılık faaliyetleri için son derece elverişlidir. Çıldır Gölü’nde sazan, tatlı su kefali ve alabalık bulunmaktadır. Geleneksel kaz yetiştiriciliği, ülke çapında ünlü kaşar peyniri ve Kafkas arı balı üretimi Ardahan’ın diğer önemli ekonomik faaliyetlerindendir.