Assisi

Assisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya’nın kalbinde yer alan Umbria Tepeleri’ne kurulmuş Assisi, 25 bin nüfuslu küçük bir Orta Çağ kentidir. Aziz Francis’in doğum yeri olarak da ünlenmiş bu kutsal kent sadece dini yönden değil, tarihî ve sanatsal açıdan da oldukça önemlidir. Floransa veya Roma üzerinden trenle ya da araba kiralayarak yaklaşık iki saatte ulaşım imkânının olduğu kente Santa Maria üzerinden hareket eden otobüs hattı ile gitmek mümkündür. Bu yüzden kent, günübirlik ziyaretler için de oldukça uygun bir lokasyondur.
 
Oldukça küçük bir kent olmasından dolayı şehir içi ulaşımda genelde bisiklet tercih edilmektedir. Kent ayrıca yürüyerek dolaşmaya da müsaittir. Assisi için göçebelerin ayakkabılarında getirdiği gül rengi tozları taşıyan şehir denir. Özellikle yaz aylarında Aziz Francis’e inanların çokça ziyaret ettiği kent, lezzetli yemekleri, yerel alışveriş dükkânları ve nefes kesen manzarasıyla da dikkat çekicidir. Orta Çağ’dan kalma mimari pek çok detayın bulunduğu kent, bu sebeple UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Assisi’de Görmeniz Gereken Yerler 

Assisi’yi ziyaret edenlere verilen ilk tavsiye “şehrin Orta Çağ’dan kalma ev ve dükkânlarını görmek için mutlaka yürüyerek dolaşın” olacaktır. Assisi’de görülecek çok fazla şey var fakat bunlar arasında mutlaka uğramanız gereken durakların başında 13. yüzyıla dayanan Aziz Francis Bazilikası geliyor şüphesiz. Kentte dolaşırken Arnavut kaldırımlı dar sokakların çoğunun sizi Aziz Francis Bazilikası’na götürdüğünü göreceksiniz. Bu çok katmanlı yapıyı ziyaret ettiğinizde ise hala pek çok kişinin dua ettiği bir yer olduğu için sessiz olmanız söylenir. Bu eşsiz kilisenin sanatsal ve tarihsel önemini daha iyi anlamak için ses rehberini kiralamak aklınızda olması gerekenlerden. Kilisenin duvarları ve tavanları Giotto tarzı fresklerle süslenmiştir, alt kısımda yer alan tapınakta ise Aziz Francis’in mezarını bulunmaktadır.

Pek çok kilise ve tarihî yapının bulunduğu kentte Matteotti Meydanı’nından aşağıya doğru yürürseniz yol sizi San Rufino Katedrali’ne çıkarır. Burası kentteki en güzel kilise olarak kabul edilmektedir. Ayrıca içerisinde müzenin bulunduğu bu kilisenin mimarisi ve süslemeleri hakikaten de görülmeye değerdir. Şehrin merkezi olarak da tabir edilen Piazza del Comune alanında meşhur Aslanlar Çeşmesi bulunmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminden kalma saat kulesi ve Santa Maria Sopra Minerva Kilisesi ise bu bölgenin en özel yapılarıdır.
 
Küçük bir tırmanışın ardından karşınıza çıkacak Rocca Maggiore ise kente tepeden bakmak isteyenler için en doğru noktadır. Bahar aylarında çeşitli festivallerin de düzenlendiği alan olan bu yapının mimarisi göz alıcıdır. Piazza del Comune’un hemen arkasına denk düşen bölge ise birbirinden güzel tarihî evler ve kafelerle çevrili oldukça canlı bir sokaktır. 

Assisi’de Ne Yenir? 

Assisi, İtalyan mutfağı severler için bir cennet gibidir. Pek çok kafe ve restoranının bulunduğu kentte geleneksel İtalyan lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz. Fakat hâlihazırda aklınızda olması gereken şey Assisi’nin bilhassa dondurması ile meşhur olduğudur. Zaten karşınıza çokça çıkacak küçük dondurmacı dükkânlarından birine hiç düşünmeden girebilirsiniz.
 
Assisi’nin bir diğer özelliği ise pek çok şarap tadımı etkinliğine ev sahipliği yapmasıdır. Kentte dolaşırken şarap tadım imkânı veren dükkânlar çokça karşınıza çıkacaktır. Bunlar arasında Assisi Rosso adı verilen yerel şaraplarının tadına mutlaka bakın. Şehrin hemen yakınında bulunan Spello bölgesinde yer alan ve organik şarap üretiminin gerçekleştirildiği Tili Vini Winery de listenizde olması gereken adresler arasında. Bu bölgede ayrıca peynir ve bacon üretimi de yapılmaktadır. Yani Assisi’den dönüşte çantanızda buraya has lezzetler getirmek isterseniz oldukça doğru bir adreste olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Trattoria degli Umbri: Sade tarzı ve merkezi konumu ile oldukça popüler olan bu restoran özellikle pizzaları ile bilinmektedir.

Terra Umbra: Assisi’nin en iyi gurme dükkanı olarak da tanımlanan bu yerde zeytinyağı çeşitleri, çeşit çeşit çikolata, peynir, füme et ve trüfler satılmaktadır. Yerli halkın piknik sepetini doldurmak için çokça ziyaret ettiği bu dükkândaki ürünlerin tadına mutlaka bakın deriz.

Il Baccanale: Egzotik kahvelerinin yanı sıra tatlı çeşitleri ve yerel şaraplarıyla da nam salmış bu restoran kentin en işlek noktalarından birisidir.

Assisi’den Ne Alınır? 

Assisi’de alışveriş yapabileceğiniz pek çok küçük dükkân sizi beklemektedir. Pek çok sanatçının kendi üretimlerini satmakta olduğu bu dükkânlarda resim, heykel, seramik gibi alternatifler sizi beklemektedir. Ayrıca Assisi’nin meşhur el sanatlarından birisi de Orta Çağ silahlarının ve araçlarının çoğaltılmasıdır. Nakış ve çikolata imalatı da bölgeye has üretimler arasında yer almaktadır. Ayrıca din turizmine de açık bu kentte Aziz Francis Bazilikası’nın alt katının arkasındaki hediyelik eşya dükkânı görülmeye değerdir. 

Assisi ile İlgili

Assisi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa