İzlanda Hakkında Temel Bilgiler

İzlanda halkının yüzde 93,02'si Norveçli ve Kelt soyundan gelenler; yüzde 6,98'i de yabancılardan oluşur. Kuzey yarımkürenin en kuzeyinde bulunan İzlanda özellikle doğal güzellikleri, farklı yeryüzü şekilleriyle dikkat çeken bir ülkedir. Her ne kadar ismi ‘buz ülke’ anlamına gelse de Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisiyle ılıman bir iklime sahiptir. Yılın farklı mevsimlerinde 24 saat boyunca gündüz ve gece olabilir.

Sadece 330 bin civarı nüfusun yaşadığı İzlanda doğal yapısını korumayı başarmıştır. Nüfusun yüzde 80’i şehirlerde, diğer kısmı köylerde yaşar. Ülke nüfusunun neredeyse yarısı başkent Reykjavik'te yaşar. Başkent Reykjavik dışında, Akureyri, Vik gibi bölgeleri de turistik geziler için tercih edilen bölgelerdir. İzlanda, dünyanın kişi başına milli geliri en yüksek ülkelerinden biridir.

Reykjavik bölgesinde görülmesi gereken başlıca yerler Hallgrimskirkja, İzlanda Ulusal Müzesi, Arbaejarsafn Açıkhava Halk Müzesi, Reykjavik Konser ve Konferans Salonu,

Laugavegur Bölgesi, Opera Binası, Einar Jonsson Müzesi ve Hayali Barış Kulesi olarak sıralanabilir. Ülkenin görülmesi gereken diğer yerleri arasında Akureyri Botanik Bahçesi, Aviation Müzesi ve Akureyri Müzesi sayılabilir. İzlanda, eski evleri, sanat galerileri, rafting ve kayak merkezleri, lav alanları ve çarpıcı kaya oluşumlarıyla her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden birçok turistin dikkatini çekmektedir. Volkanik bir bölge olan Reykjanes Yarımadası’ndaki Mavi Lagün ise İzlanda gezisinin olmazsa olmazıdır.

İzlanda’da hava durumu çok hızlı değişir. Ülke yanardağları, buzulları, şelaleleri, volkanik çölleri, gayzerleriyle görülmesi gereken İskandinav ülkelerinden biridir. Ülkenin en ünlü yapısı, Reykjavik'te bulunan ve şehrin büyük kısmından görülebilen 73 metre yüksekliğe sahip bir kilise olan Hallgrímskirkja'dır. Ayrıca UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Thingvellir Milli Parkı da görülmesi gereken yerlerdendir. İzlanda atlarıyla da meşhurdur. Atları yakından görmek ve sevmek için Fakasel At Parkı’nda At Tiyatrosu izlenebilir.

İzlanda ordusu bulunmayan ülkeler arasındadır. NATO'ya üye olan ülke, Nato'da ordusu olmayan tek ülkedir. İzlanda Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı, OECD, Dünya Ticaret Örgütü, Arktik Konseyi, Baltık Denizi Devletleri Konseyi, Barents Avro-Arktik Konseyi, Nordik Konseyi, EFTA üyesidir.