Brisbane Gezilecek Yerler

Avustralya’nın en büyük üçüncü kenti ve Queensland’ın başkenti Brisbane’de gezilip görülecek onlarca yer bulunuyor. Şehrin tarihi her ne kadar 1824’e kadar uzansa da Brisbane 1982’deki Commonwealth Games’e ve 1988’deki World Expo’ya ev sahipliği yaptıktan sonra dünya sahnesinde hızla yükselen bir turizm kenti olmuştur. Kentin kültürel ve tarihî yaşamının yanı sıra doğal güzelliklerini de keşfedebileceğiniz yerleri yazımızın bu bölümünde bulabilirsiniz.

Brisbane Gezilecek Yerler

Brisbane’de kent merkezinde ve çevre bölgelerde yer alan popüler turistik noktalar sayesinde tatilinizi dolu dolu geçireceğinizden şüpheniz olmasın. Rehberimizin devamında da okuyabileceğiniz gibi koala gibi hayvanlara sarılıp fotoğraf çektirebileceğiniz Lone Pine Koala Sanctuary, kokulu bitkilerle doğaya güzel bir adım atabileceğiniz Brisbane Botanic Garden, kent sanatına ışık tutan Queensland Sanat Galerisi ve Modern Sanat Galerisi, dev bir dönme dolabına binebileceğiniz South Bank, rehberler sayesinde kente kısa bir göz atma imkânı sunan Nehir Turu, kumlu plajlarıyla ünlü muhteşem Moreton Adası, nehir üzerinde metrelerce yükseklikte macera dolu bir tura katılabileceğiniz Story Bridge Macera Tırmanışı, çeşitli sergilere ve sahipliği yapan Brisbane Müzesi, akşam çayında yerlilerle ve turistlerle birlikte keyifli dakikalar geçirebileceğiniz Gümrük Binası ve kentteki çoğu kültürel cazibe merkezinin toplandığı Queensland Kültür Merkezi hakkında detaylı bilgileri rehberimizin devamında bulabilirsiniz.

Lone Pine Koala Sanctuary

australia-2680839_960_720.jpg

Bir koalaya sarılmanın eşsiz deneyimini Avustralya’da yaşayabilirsiniz. Lone Pine Koala Sanctuary kanguru, koala, keseli bir hayvan olan valabi, dingo köpekleri, yılanlar ve hatta timsahlar gibi Avustralya’ya özgü hayvanların yaşadığı bir sığınaktır. Buradaki günlük etkinlikler arasında yırtıcı kuş uçuşu gösterileri, gagalı memeli olarak bilinen ornitorenk besleme, çoban köpeği ve tüy kesme şovları, Tazmanya canavarı ve ahır hayvanları oyunlaşmaları gibi çeşitli aktiviteler yer alıyor. Burada bir koalaya sarılarak fotoğraf çektirebileceğiniz gibi bir yılan veya yavru bir timsahla da unutulmaz bir kare yakalayabilirsiniz. Lone Pine Koala’yı ziyaret etmenin en popüler yolu her sabah Brisbane Kültür Merkezi Pontoon’ndan kalkan Koala and River Cruise’a binmektir.

Brisbane Botanic Gardens Mount Coot-tha

Brisbane’in en güzel panoramik manzaralarını sunan botanik bahçeleri hem yerel halk hem de ziyaretçiler arasında gözde bir cazibe merkezidir. Kentteki botanik bahçesiyle karıştırılmaması gereken bu botanik bahçesi şehrin yedi kilometre uzağındaki Coot-tha Dağı’nın yakınında yer alıyor. Huzurlu bir vaha ve birincil piknik alanı olan bu bölge ziyaretçilerine 128 dönümlük alanda farklı temalarda bahçeler sunmaktadır. Buradaki göze çarpan güzellikler arasında güzel Japon bahçeleri, Avustralya yağmur ormanları ağaçlarının geniş bir koleksiyonu, kokulu bitkiler, bambular, kaktüsler, yerli bitkiler ve dahası yer alıyor. Küçük botanikçiler, buradaki yağmur ormanları boyunca farklı maceraları keşfedecekleri Hide and Seek Children’s Trail’i çok sevecekler. Çocuk turlarının yürüyüş rehberleri ve bahçelere girişler ücretsizdir. Bölgeye yaklaşık 4 dakikalık mesafede bulunan Coot-tha Dağı, şehir gökdelenlerini uzaktan görebileceğiniz panoramik bir manzaraya ve yürüyüş parkurlarının yakınında lezzetli yemekler sunan bir restorana sahiptir.

Queensland Sanat Galerisi ve Modern Sanat Galerisi

Mükemmel ve ücretsiz sanat galerileri Queensland Sanat Galerisi ile Modern Sanat Galerisi, South Bank Cultural Precinct’te yer alan iki komşu binadır. Burada Avustralya, Pasifik ve Asya’ya özel 1.700’den fazla sanat eseri sergilenmektedir. Bu cesur koleksiyonları sayesinde sanatseverler arasında hararetli sanat tartışmalarına yol açan galerilerden Modern Sanat Galerisi’nin cam kaplı ve ödüllü binası da başlı başına dikkat çeken detaylardandır. Queensland Sanat Galerisi’nin kalıcı sergileri arasında klasik ve çağdaş çalışmalara sahip Uluslararası ve Asya’ya özgü koleksiyonlar, yerli Avustralya koleksiyonları ve zeminleri süsleyen dramatik heykel çalışmaları yer alıyor. Özel sergiler her zaman burada görülmesi gereken yeni bir şeyler olduğu anlamına gelir. Büyüleyici çağdaş sanat eserlerini kaçırmamak için ziyaretinizden önce sergi programlarını da takip edebilirsiniz.

South Bank

Fullframe-Photographic-Southbank-Parklands.jpg

1988 yılındaki World Expo’nun resmi bölgesi olan South Bank park alanları, plazalar ve gezinti yerlerinin yanı sıra çeşitli restoranlar ve heyecan verici özel etkinliklerle doludur. Bu nehir cenneti merkezi iş bölgesinin tam karşısında yer alıyor. Streets Beach’e sahip South Bank, yapay lagünlerde yüzmek için ve sıcak Brisbane günlerinde ufak bir kaçamak için popüler bir seçenektir. Burada yapabileceğiniz diğer popüler şeyler arasında ücretsiz fitness sınıflarında egzersiz yapmak, Epicurious Garden’ı ziyaret etmek ve parkurlarda bisiklet gezintisi yapmak sayılabilir. Ayrıca çocuklar için düzenlenen ücretsiz program ve turlara da kayıt yaptırabilirsiniz. Queensland Eyaleti’nin 150. yıldönümünü kutlamak için tasarlanan Wheel of Brisbane 2008 yılında burada açılmıştır. Turistlerin gözde noktalarından bu dev dönme dolaba binerek, 10 dakika boyunca nehrin ve kentin tüm manzarasına hâkim olabilirsiniz.

Nehir Turu

river-2333238_960_720.jpg

Brisbane’de dolaşmanın en doğal ve en heyecan verici yolu nehir tekneleri CityCat’ler ile nehir turu yapmaktır. Birçoğu kentin tarihi ve manzaraları hakkında bilgilendirici anlatımlar sunan CityCat ve City Ferries filoları ile haftanın yedi günü turlara katılabilirsiniz. Muhteşem Queensland Üniversitesi’nden Kuzey Sahili’ne giden rotada yeniden yapılanmış sanayi bölgeleri, nehir kıyısındaki konaklar, köprüler ve park alanlarıyla dolu birçok manzarayı görebilirsiniz. Story Bridge, Kangaroo Point Cliffs ve hatta nehir kenarı boyunca toplanan meyve yarasalarına sahip vahşi yaşamı bile görebilirsiniz. Buradan Miramar Cruise’e binerek Lone Pine Koala Sanctuary’e gidebilirsiniz. Ayrıca The CityHopper feribotlarıyla South Bank 3 ve Maritime Museum gibi önemli destinasyonlara uğrayan ücretsiz yolculuklara katılabilirsiniz.

Story Bridge Macera Tırmanışı

1930’larda Avustralya’nın Büyük Buhranı sırasında inşa edilen çelik köprü Story Bridge Brisbane’in en ünlü simgelerindendir. Sydney ve Auckland köprülerinden sonra dünyada tırmanış deneyimi sunan üçüncü köprü olan Story Bridge’te benzersiz bir maceraya imza atabilirsiniz. Sadece 10 yaş ve üzerinde olanların katılabildiği bu tırmanma etkinliğinde şehrin kesintisiz manzarasını Brisbane Nehri’nin 80 metre yukarısında görebilirsiniz. İki saatlik bir tırmanış deneyimi ile uzmanlar eşliğinde güvenilir bir şekilde nefes kesici bir macera sizi bekliyor. Kuzeydeki Glass House Dağları’ndan, doğudaki Moreton Körfezi’ne ve güneydeki Rim Dağları’na uzanan Brisbane siluetinin eşsiz manzarasına Story Bridge tırmanışında hâkim olabilirsiniz. Eğitim tırmanışı, gece tırmanışı ve doğum günü tırmanışı gibi çeşitli paketlere sahip olan bu turun en düşük ücreti 59 Avustralya dolarından başlıyor.

Moreton Adası Turu

Resized-Moreton-Island.jpg

Brisbane şehir merkezinden 75 dakikalık bir feribot yolculuğu ile kolayca ulaşılabilen Moreton Adası, günlük geziler için mükemmel bir destinasyondur. Dünyanın üçüncü büyük kum adası olan ve yüzde doksan sekizinden fazlası milli park olarak belirlenmiş olan Moreton Adası, Queensland’ın en iyi korunan saklı cennetlerinden biridir. Yemyeşil bitki örtüsü ve saf beyaz kumlu plajlarıyla masmavi suları kucaklayan bu adada yapılacak çeşitli aktiviteler bulabilirsiniz. Sığ sulardaki batık ve enkazlara şnorkelle dalabilir, Tangalooma Island Resort’ta yunusları besleyebilir, balina izleme gezilerine katılabilir, ATV motor kullanabilir, balık tutabilir veya deniz kanosu gibi su sporları yapabilirsiniz. Kum sörfü de burada gerçekleştirilen popüler etkinlikler arasındadır. Buradayken güzel okyanus manzaraları için Cape Moreton Deniz Feneri’ni de ziyaret etmenizi öneririz.

Brisbane Müzesi

Brisbane’in önde gelen miras binalarından birinde yer alan bu ilgi çekici müze 2013 yılında yeniden geliştirilip açılmıştır. Küçük bir binada büyük hikâyeler barındıran müze, Brisbane halkının tarihini, mahkûmiyet yıllarından kentin yaşadığı sellere kadar en iyi şekilde anlatan sergilere sahip son teknoloji bir müzedir. Burada şehrin muhteşem manzarasına hâkim olabileceğiniz 76 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi’ne de çıkabilirsiniz. Belediye binasının üçüncü katında yer alan müzede yaklaşık 5.000 eser sergileniyor. Kent konseyi tarafından yönetilen Brisbane Müzesi’nde şehrin zengin kültürünü, geleneğini ve mirasını yakından incelemenize olanak sağlayan çeşitli resimler, el sanatları ve yerel halktan toplanan antika eserler bulunmaktadır. Sergiler ve diğer programlar için ziyaretinizden önce etkinlik takvimini internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Gümrük Binası

Kent tarihinde önemli bir dönüm noktası olan Gümrük Binası, 1889 yılında kurulmuştur. Queensland üzerindeki sömürge yönetimi tarafından gümrük işlerinin yapıldığı bu bina, bakır kubbeli muhteşem mimarisi ve harika nehir manzarasıyla önemli turist destinasyonlarından biridir. Queensland Üniversitesi tarafından kontrol edilen bina halka açık alanlara ve restoranlara da sahiptir. Burada hem yerliler hem de turistler arasında oldukça popüler olan akşam çaylarına katılabilirsiniz ancak rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Pazar günleri ücretsiz rehberlik turlarına katılabileceğiniz gibi Long Room bölümünde düzenlenen ücretsiz konserlere de denk gelebilirsiniz. Buradaki restoranlarda önde gelen şarap imalathanelerinde üretilen egzotik şarapları deneyebilirsiniz. Sanatseverler tarafından da sıklıkla ziyaret edilen Gümrük Binası’nın alt katında mükemmel koleksiyonları sergileyen bir sanat galerisi de yer almaktadır.

Queensland Kültür Merkezi

Queensland Kültür Merkezi birçok binayı ve tesisi içinde barındıran zengin bir bölgedir. Queensland Eyalet Kütüphanesi, Queensland Sanat Galerisi, Queensland Müzesi ve Queensland Sahne Sanatları Merkezi gibi kentin önemli binalarını içerir. Burası çeşitli kültürel ve eğlence merkezlerine sahip çarpıcı bir merkezdir. Burada kültürel sergileri, sanat galerilerini ve müzeleri gezebilirsiniz. Queensland Sanat Galerisi’nde 5.400’den fazla eseri görebileceğiniz gibi ünlü Avustralyalı sanatçıların resimlerini ve heykellerini de inceleyebilirsiniz. Cremone Tiyatrosu’nda en yeni filmleri izleyebileceğiniz muhteşem bir sinema salonu bulunuyor. Dilerseniz 20. ve 21. yüzyılın modern sanat eserlerini görebileceğiniz Modern Sanat Galerisi’ni gezebilirsiniz. Bu harika kompleks aynı zamanda Brisbane’in inanılmaz mimarisini, kültürünü ve trendlerini yansıtması yönüyle de önemlidir.