Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin diğer bir önemli eseri olan Casa Mila, Barselona’da Sagrada Familia’dan sonra en çok ziyaret edilen yerdir. La Pedrera’ olarak da bilinen Casa Mila, dönemin önemli iş adamlarından Pera Mila için tasarlanmıştır. Taş Ocağı anlamına gelen La Pedrera adıyla da anılmasının sebebi esere beyaz rengini de veren doğal taşlardan kaynaklanmaktadır.

1906-1912 yılları arasında inşa edilen ev, en çok sıra dışı bacaları ile ünlüdür. Gaudi, evin ön cephesinde dalgalı bir deniz ve içerisindeki yosunların görüntüsünü yaratmak istemiştir. Dikkatli bakıldığında dökme demirden yapılmış olan balkon demirleri, dalga etkisini göstermektedir. Yapının yukarıdan çekilmiş fotoğraflarındna net olarak görüldüğü üzere, Casa Mila iki dairesel görünümlü avlunun birleşerek yan yatmış 8 yani sonsuzluk sembolünü oluşturacağı şekilde dizayn edilmiştir.

Gaudi’nin her işinde olduğu gibi Casa Mila’da da alt anlamlar, gizli semboller, göndermeler aramak gerek. Çatı katında ‘Espai Gaudi’ adı altında düzenlenip açılmış olan bölümdeki bacaların yapısı oldukça enteresandır. Orta Çağ şövalyelerini andıran biçimleri ürkütücü olduğu kadar ilgi çekicidir. Bacalar arasında dolaşmanızı sağlayan yolların inişli çıkışlı oluşu binadaki denize ve dalga hissini devam ettirmektedir. Dilerseniz buraya akşam saatlerinde gelebilirsiniz. Çünkü bacalar ışık oyunlarıyla aydınlatılmıştır. Bu haliyle oldukça sürreal bir görünüm sunan çatı katında gezerken kendinizi garip bir rüyanın içindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Gaudi’nin müthiş dehasından izler taşıyan yapının bir benzerini daha bulmak mümkün değil. Burasının bir diğer önemli özelliği Gaudi’nin hayatının son yıllarını yapımına adadığı ancak günümüzde dahi bitmeyen, tamamlanmasının 2030’a dek süreceği düşünülen meşhur La Sagrada Familia’dan önce hayata geçirdiği son eseri olması…

Passeig de Gracia ve Carrer de Provença Caddeleri’nin kesiştiği noktada yer alan Casa Mila, 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. Bina, günümüzde Katalonya’nın büyük bankalarından biri olan Caixa Catalunya’ya aittir. Birinci katı ise halen Mila ailesi tarafından kullanılmaktadır.

Ziyaret Saatleri: Her gün açık olan Casa Mila, 1 Mart-3 Kasım arası 09.00-20.30 gece turları için ise 21.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. 4 Kasım-28 Şubat tarihleri arasında 09.00-18.00 gece turları için ise 19.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ziyaret Ücretleri: Gündüz turları 22 Euro gece turları ise 34 Euro

Adres: Passeig de Gracia, 92, 08008

Yol Tarifi: Katalonya Meydanı’na 15 dakikalık yürüme mesafesinde konumlanan Casa Mila, Carrer de Provença Caddesi üzerinde yer almaktadır. Metro ile gidecekseniz L3 ve L5 hatlarıyla Estacio Diagonal durağında inip 5 dakika yürümelisiniz. Otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz 7,16, 17, 22 ve V17 hatlarını kullanmalısınız.

Yakın Yerler: L’Eixample Bölgesi, Palau Robert, Palau del Baro de Quadras