Belfast Hakkında Bilinmesi Gerekenler

15-2-NUVO-Magazine-Summer-2012-SENTIMENTAL_TRAVELLER_54-55_PAGE_1_IMAGE_0003.jpg

Belfast İrlanda dilinde ağız anlamına gelen “beal” ve kumsal anlamına gelen “feirste” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. İrlanda’nın kuzeyinde kalan şehir alçak tepelerle çevrilidir. 115 kilometrekare alana sahip bu küçük kent Kuzey İrlanda’nın da başkentidir.

Belfast keşfetmek için harika bir şehirdir, çünkü Dublin gibi kentlere göre hala tam olarak keşfedilmiş değildir. Belfast’ın tarihi Bronz Çağ’a kadar dayanır. Şehrin asıl adını alışı ise 17. yüzyılda Kral 1. James’in Protestan İskoç ve İngiliz nüfusu Ulster’de karıştırmaya karar vermesiyle olmuştur. Özellikle gemi yapımı ve ticareti gibi faaliyetler sonucunda önem kazanan Belfast 1912 senesindeki İrlanda Bağımsızlık Savaşı sonrasında Kuzey İrlanda’nın başkenti ilan edilmiştir.

Belfast yürüyerek keşfetmeye çok müsaittir. Şehrin merkezinde Donegall Meydanı ve City Hall vardır. City Hall kentin en işlek bölgesidir aynı zamanda. Donegall Meydanı’ndaki Donegall Place şehrin en geniş alışveriş caddelerindendir. Aynı zamanda Katedral Bölgesi ve Sanat Okulu da buradadır.