Google+

Belfast

Belfast - : - / -
--℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5.1℃
 • Şubweather-icon5.2℃
 • Marweather-icon6.9℃
 • Nisweather-icon8.6℃
 • Mayweather-icon11.2℃
 • Hazweather-icon13.9℃
 • Temweather-icon15.7℃
 • Ağuweather-icon15.4℃
 • Eylweather-icon13.4℃
 • Ekiweather-icon10.3℃
 • Kasweather-icon7.3℃
 • Araweather-icon5.3℃
Nüfus: 267.500 / Dil:  Gaelik ve İngilizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

15-2-NUVO-Magazine-Summer-2012-SENTIMENTAL_TRAVELLER_54-55_PAGE_1_IMAGE_0003.jpg

Belfast İrlanda dilinde ağız anlamına gelen “beal” ve kumsal anlamına gelen “feirste” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. İrlanda’nın kuzeyinde kalan şehir alçak tepelerle çevrilidir. 115 kilometrekare alana sahip bu küçük kent Kuzey İrlanda’nın da başkentidir.

Belfast keşfetmek için harika bir şehirdir, çünkü Dublin gibi kentlere göre hala tam olarak keşfedilmiş değildir. Belfast’ın tarihi Bronz Çağ’a kadar dayanır. Şehrin asıl adını alışı ise 17. yüzyılda Kral 1. James’in Protestan İskoç ve İngiliz nüfusu Ulster’de karıştırmaya karar vermesiyle olmuştur. Özellikle gemi yapımı ve ticareti gibi faaliyetler sonucunda önem kazanan Belfast 1912 senesindeki İrlanda Bağımsızlık Savaşı sonrasında Kuzey İrlanda’nın başkenti ilan edilmiştir.

Belfast yürüyerek keşfetmeye çok müsaittir. Şehrin merkezinde Donegall Meydanı ve City Hall vardır. City Hall kentin en işlek bölgesidir aynı zamanda. Donegall Meydanı’ndaki Donegall Place şehrin en geniş alışveriş caddelerindendir. Aynı zamanda Katedral Bölgesi ve Sanat Okulu da buradadır.

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Belfast tarihi yapıları, müzeleri kadar sokakları ve sokak sanatıyla da bir keşifler şehridir. Yürüyüşe çok uygun bu kentte dolaşırken karşınıza ne zaman nerede ne çıkacağı hiç belli değildir. Sürprizlerle dolu kent hakkında İrlanda ve İngiliz kültürüne dair fikir edinmek isteyenler için doğru adres tanımı yapılmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: St. George Pazarı, Botanik Bahçesi, Crown Likör Salonu,Belfast Hayvanat, Casemant Parkı, Politik Muraller, Barış Duvarı.

Ulster Müzesi

5328 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Ulster Müzesi

Kuzey İrlanda’nın ulusal müzesi ve sanat galerisidir. İrlanda’daki çatışma dönemi, ülkedeki deniz yaşamı gibi geniş seçkilerin de yer aldığı müzede, İngiltere, İrlanda ve Avrupa resimleri ve yerel el işleri de sergilenmektedir. Pazartesi hariç diğer günlerin açık olduğu müze 10:00-17:00 saatleri arasında açıktır.

-

Belfast lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Alfred Street Apartment Belfast, Citygate Apartment, Central Belfast Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Tara Lodge, Holiday Inn Belfast gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Park Avenue Hotel, Premier Inn Belfast Titanic Quarter / City Airport, Titanic View Apartment otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Belfast aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Belfast Kalesi

7228 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Belfast Kalesi

Geleneksel kalelerden farklı olarak daha Viktoryen bir mimariye sahip olan Belfast Kalesi barok özellikler gösterir. Şehrin panoramasını da en iyi gözlemleyebileceğiniz kale içindeki Cellar Restoran’da öğleden sonra çayınızı yudumlayabilirsiniz.

-
Belfast şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Belfast: 2.5 Saat Terör Yürüyüş Turu Tarihi (17.27 €), Belfast Pub Kültür Turu (23.02 €), Belfast: HMS Caroline Kendinden Kılavuzlu Tur (13.81 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Titanic Bot Turu

4528 Eyl 2016Gezilecek Yerler

Titanic Bot Turu

Belfast Titanic gemisinin inşa edildiği yerdir. Bu kara talihi turistik bir geziye çeviren Belfastlılar geminin inşa edildiği yerde bot turu düzenlemektedir. Titanic bölgesi adını verdikleri alanda gerçekleştirilen turun fiyatı 10 pound’dur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

belfast-port-2-.jpg

Belfast Kuzey İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük kentidir. Ayrıca İrlanda adasının ikinci en büyük kenti olan Belfast, Belfast Gölü üzerinde, Lagan Nehri’nin ağzına kurulmuştur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

webpage30.jpg

Belfast’ın ziyaret edildiği en yoğun dönem mayıs ve eylül ayları arası dönemdir. Fakat Belfast için şunu söylemek daha doğru olacaktır; Belfast’ı senenin her zamanı ziyaret etmek mümkündür. Zira havanın genelde sıcak olduğu kentte yaz ayları sıcak geçerken, kışlar daha ziyade yağmurludur. Yaz mevsiminde sıcaklığın ortalama 24 derece civarında seyrettiği kentte kışlar ise ortalama 3 derece civarındadır.

Belfast iki tane havaalanına sahiptir. George Best Belfast City Airport ve Belfast International Airport havaalanlarına Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Fakat Dublin ya da Londra üzerinden tek aktarmalı olarak geçmeniz mümkündür.

Belfast’ta oteller, hosteller ve butik oteller oldukça fazladır. Her bütçeye göre kalacak yer bulmanın mümkün olduğu şehirde eğer lüksü hiç önemsemiyorsanız 8 pounda bile kalacak yer bulabiliyorsunuz. Özellikle şehir merkezi ve Victoria Caddesi’nde lüks otellere çokça rastlayabileceğiniz şehirdeki hemen hemen tüm otellerde kahvaltı servisi mutlaka verilmektedir.

8823_Dala-dala-3.jpg

Belfast oldukça gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir. Translink adını verdikleri otobüs servisi şehir içinde çok sık aralıklarla hareket etmektedir. Otobüs yolculuğu için 1 günlük kartlardan alabilirsiniz, daha uzun süre kalacaksanız 5 ve 10 günlük seyahat kartları da mevcut. Şehirde ayrıca haftalık ve aylık sınırsız ulaşım kartlarını da kullanabilirsiniz.

Hem tren hem de otobüslerde geçerliği olan The Belfast Visitor Pass kartları ise art arda 2 ya da 3 gün kullanmak koşuluyla satın alabilirsiniz. Sınırsız kullanım hakkının olduğu kartları Belfast Welcome Center merkezlerinden satın alabilirsiniz.

Belfast’ta pek çok bisikletli ile karşılaşacaksınız. Şehirde iki büyük ve gezmesi keyifli bisiklet rotası vardır. Bunlardan ilki Comber Greenway’den Stranford Lough’a uzanan 7 kilometrelik hat diğeri ise Lagan ve Lough Cycleway arasındaki 33 kilometre uzunluğundaki rotadır. Şehirde kolayca bisiklet kiralama imkânınız var. Kiralamadan önce online kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kiraladığınız bisikleti şehir içinde bırakabileceğiniz pek çok nokta mevcut. Bisikletlerin ilk 30 dakikalık kullanımı ise ücretsizdir.

Belfast’ta iki çeşit taksi vardır. Bunlardan ilki Londra stili siyah olanlar, ikincisi ise standart taksi şirketine bağlı olanlardır. Toplu taşıma sisteminin hayli gelişmiş olduğu şehirde araba kiralamanıza pek gerek kalmayacaktır. Eğer yine de kiralayacaksanız kiraladığınız arabayı park edebileceğiniz pek çok otopark mevcut. Ayrıca Belfast’ta Pazar günleri araba park etmek ücretsizdir.

İrlanda mutfağının kalbinde et yatar. Kuzu ve domuz etinin çokça tüketildiği İrlanda’da patates ve lahana da çokça tüketilir. Tuz ve karabiberin vazgeçilmez baharatlar olduğun ülkenin Belfast’ı da kapsayan kuzey bölgesinde deniz mahsulleri de çokça tüketilir.

Popüler restoranlar

Grapevine: Uygun fiyatları ve ev yapımı lezzetli yiyecekleriyle Katedral Meydanı’nda bulunan bu kafe akşam saat 21:00’a kadar açıktır. Fırınlanmış patates, bamya, balık türlüsü, yahni ve günün spesiyalinin en popüler yemekler arasında olduğu kafede porsiyonlar oldukça büyüktür.

Apartment: Belfast’ın en tarz caddesi City Hall’dadır. Sabah, öğlen ve akşam mönüsüne sahip olan restorana sabah giderseniz kruvasanlarının tadına mutlaka bakın. Kokteylleriyle meşhur mekan en orijinal karışımlara sahiptir. Ayrıca Belfast’ın en iyi DJ’lerinin performanslarını burada dinleyebilirsiniz.

The King’s Head: Belfast’ın lüks restoranlarından olan bu mekânda geleneksel karakter taze yemeklerle birleşmiştir. 120 kişi ağırlama kapasitesine sahip restoran gastronomik barı ve bira bahçesiyle de zengin tatlar sunar.

Crown-Bar-Belfast.jpg

Crown Liquor Saloon: Kuzey İrlanda’nın en güzel barı seçilen mekân Viktoryen dönemden kalma mimarisi, loş atmosferi ve ahşap panelli kapılarıyla sadece “akşamüstü bir şeyler içmek”ten fazlasını vadetmektedir.

Diğer restoranlar: Darcy’s Restoran, Lee Garden, Scalini, Cayenne Restoran, Alden Restoran, Shu.

Bahşiş

Geleneksel olarak bahşişin zorunlu olarak görülmediği ülkede yine de bahşiş bırakmak isterseniz yaygın bahşiş miktarı %10’un üzerindedir. Eğer servisten menün kalmazsanız bahşiş bırakmadan mekândan ayrılmanız normal karşılanır.

Belfast’ın gece hayatı oldukça hareketlidir. Gece dışarı çıkmayı sevenleri tatmin edecek pek çok alternatifin olduğu şehirde tarihi barlar ve özellikle Katedral Meydanı’ndaki cool gece kulüpleri oldukça popülerdir. Belfast’ın popüler mekânlarından Bittles Bar kendine has dekoru ve viskileriyle bilinmektedir. Love and Death Inc cool kokteylleriyle meşhurdur. Dans etmeyi sevenlerin tercih ettiği mekânda funk, soul, disco, hip hop türünde pek çok alternatif vardır.

Music in the Parks (12 Mayıs)

Belfast Karnavalı (19 Haziran)

Belfast Orangefest (12 Temmuz)

Feile an Phobail (1 Ağustos)

Belfast Festivali (15 Ekim)

Belfast Maraton (5 Mayıs)

Balmoral Show (11 Mayıs)

Belfast Titanic Maritime Festival (25 Mayıs)

castle-court-belfast.jpg

Belfast’ın alışveriş konusundaki popülerliği özellikle son dönemde büyük ivme kazanmıştır. The Castle Court ve Victoria Meydanı özellikle alışveriş konusundaki en işlek yerlerdir. Pek çok alışveriş merkezi zincirinin bulunduğu kent oldukça ilginç hediye alternatiflerine sahiptir. Özellikle Victoria Meydanı’nda karşınıza en çok çıkacak hediye seçeneği cam tasarımlarına rastlayacaksınız. Otantik objelerin yanı sıra, yerel içki seçenekleri ve tasarım ürünler oldukça caziptir.

Belfast (UTC +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Belfast’tan 2 saat ileridedir.

Birleşik Krallık ülkelerinden İrlanda sınırları içindeki Belfast’ın para birimi Euro’dur.

Kentte İrlanda’nın resmi dilleri Gaelik ve İngilizce konuşulmaktadır. Bütün okullarda zorunlu olan İrlanda diline nazaran Belfastlıların İngilizce seviyesi daha iyidir.

DUBLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 8 Raglan Road Ballsbridge Dublin 4. Ireland

Telefon: Santral: 00 353 1 668 52 40

Faks: 00 353 1 668 50 14

embassy.dublin@mfa.gov.tr

http://dublin.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İrlanda

Yeni Yıl (1 Ocak)

St Patrick Günü (18 Mart)

Pazartesi Paskalyası (Martın son pazartesi günü)

Banka Tatili (2 Mayıs)

Banka Tatili (6 Haziran)

Banka Tatili (1 Ağustos)

Banka Tatili (31 Ekim)

Noel (25 Aralık)

Acil yardım: 112

Yangın: 999

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İrlanda’ya gitmek için vize alması gerekmektedir. Turist vizesi işlem süresinin yaklaşık 14-21 gün sürdüğü İrlanda’ya bilet almadan evvel bu zaman aralığını göz önünde bulundurmayı unutmayın.