Belfast Hakkında Bilinmesi Gerekenler

15-2-NUVO-Magazine-Summer-2012-SENTIMENTAL_TRAVELLER_54-55_PAGE_1_IMAGE_0003.jpg

Belfast İrlanda dilinde ağız anlamına gelen “beal” ve kumsal anlamına gelen “feirste” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. İrlanda’nın kuzeyinde kalan şehir alçak tepelerle çevrilidir. 115 kilometrekare alana sahip bu küçük kent Kuzey İrlanda’nın da başkentidir.

Belfast keşfetmek için harika bir şehirdir, çünkü Dublin gibi kentlere göre hala tam olarak keşfedilmiş değildir. Belfast’ın tarihi Bronz Çağ’a kadar dayanır. Şehrin asıl adını alışı ise 17. yüzyılda Kral 1. James’in Protestan İskoç ve İngiliz nüfusu Ulster’de karıştırmaya karar vermesiyle olmuştur. Özellikle gemi yapımı ve ticareti gibi faaliyetler sonucunda önem kazanan Belfast 1912 senesindeki İrlanda Bağımsızlık Savaşı sonrasında Kuzey İrlanda’nın başkenti ilan edilmiştir.

Belfast yürüyerek keşfetmeye çok müsaittir. Şehrin merkezinde Donegall Meydanı ve City Hall vardır. City Hall kentin en işlek bölgesidir aynı zamanda. Donegall Meydanı’ndaki Donegall Place şehrin en geniş alışveriş caddelerindendir. Aynı zamanda Katedral Bölgesi ve Sanat Okulu da buradadır.

 

Belfast ile İlgili

Belfast nerededir?

belfast-port-2-.jpg

BelfastKuzey İrlanda’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük kentidir. Ayrıca İrlanda adasının ikinci en büyük kenti olan Belfast, Belfast Gölü üzerinde, Lagan Nehri’nin ağzına kurulmuştur.

Belfast’a Nasıl Gidilir?

Belfast iki tane havaalanına sahiptir. George Best Belfast City Airport ve Belfast International Airport havaalanlarına Türkiye’den direkt uçuş yoktur. Fakat Dublin ya da Londra üzerinden tek aktarmalı olarak geçmeniz mümkündür.

Belfast’a Ne Zaman Gidilir?

webpage30.jpg

Belfast’ınziyaret edildiği en yoğun dönem mayıs ve eylül ayları arası dönemdir. Fakat Belfast için şunu söylemek daha doğru olacaktır; Belfast’ı senenin her zamanı ziyaret etmek mümkündür. Zira havanın genelde sıcak olduğu kentte yaz ayları sıcak geçerken, kışlar daha ziyade yağmurludur. Yaz mevsiminde sıcaklığın ortalama 24 derece civarında seyrettiği kentte kışlar ise ortalama 3 derece civarındadır.

Belfast’ta Nerede Kalınır?

Birleşik Krallık’ta olan Belfast, Kuzey İrlanda’nın hem en büyük şehri hem de başkentidir. Gemi ticareti için oldukça uygun olan bu şehrin tersanelerinde, kitaplara hatta filmlere konu olan ünlü Titanik Gemisi yapılmıştır hatta şehirde bunla ilgili Titanic Belfast Müzesi’ni görebilirsiniz. Müzede geminin yapım aşamalarını bulabilirsiniz. Dahası çalışan işçilerden, geminin demir alıp kalkışına kadar tüm detaylar da mevcuttur. Bu hazin hikâyesi olan ünlü geminin her türlü ayrıntısının olduğu galeriler de oldukça heyecan vericidir.

Şehir elbette sadece bu kadarla bitmiyor. Envai çeşit botanik bahçeleri ile de göz dolduruyor. İçinde yüzlerce farklı türden bitkinin yer aldığı en büyüğünüm yaklaşık 28 dönümlük alana kurulu olduğu bu bahçeleri görmeden geçmeyin. Hayvanat bahçeleri, müzeleri ve kalesi ile şehir sizi adeta büyüleyecek.İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Belfast otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Belfast Otelleri

Belfast yüz ölçümü açısından oldukça küçük bir şehirdir ama bu küçüklük sizi yanıltmasın çünkü şehrin her dönemi hareketli ve heyecanı içinde barındırıyor. Festivaller, eğlenceler sokaklarda görebileceğiniz sokak sanatçıları bunlardan bazıları. Dahası İrlanda’nın tekstil endüstrisi de buradadır, ayrıca halat yapımı ve dünyaca ünlü gemi inşaatçıları Harland ve Wolff’a da ev sahipliği yapar. Bir diğer bilgi ise Titanik gemisinin bu şehirde inşa edilmesidir. Bu sebeple şehir genelinde müzelerde Titanik gemisi ile ilgili birçok detay bilgiye ve görsele ulaşmanız da mümkündür. 

Şehrin arka sokaklarına yürüdükçe savaş zamanların yansımalarını göreceksiniz. Duvarlar o dönemki hikayeleri anlatan tema ve içeriklerle dolu. Grafitti bu konuda şehrin her yerine yansımış. Hatta sizlere hikayelerini anlatmak isteyecek birçok yerel halktan kişi de görebilirsiniz bunun için sadece soru sormanız yeterli olacaktır. Genel anlamı ile Kuzey İrlanda’da kesinlikle görülmeye ve bu havayı solumaya değer bir yerdir Belfast. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Belfast otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Belfast’ta Gezilecek Yerler

Belfast tarihi yapıları, müzeleri kadar sokakları ve sokak sanatıyla da bir keşifler şehridir. Yürüyüşe çok uygun bu kentte dolaşırken karşınıza ne zaman nerede ne çıkacağı hiç belli değildir. Sürprizlerle dolu kent hakkında İrlanda ve İngiliz kültürüne dair fikir edinmek isteyenler için doğru adres tanımı yapılmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: St. George Pazarı, Botanik Bahçesi, Crown Likör Salonu,Belfast Hayvanat, Casemant Parkı, Politik Muraller, Barış Duvarı.

Belfast İçi Ulaşım

8823_Dala-dala-3.jpg

Belfast oldukça gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir. Translink adını verdikleri otobüs servisi şehir içinde çok sık aralıklarla hareket etmektedir. Otobüs yolculuğu için 1 günlük kartlardan alabilirsiniz, daha uzun süre kalacaksanız 5 ve 10 günlük seyahat kartları da mevcut. Şehirde ayrıca haftalık ve aylık sınırsız ulaşım kartlarını da kullanabilirsiniz.

Hem tren hem de otobüslerde geçerliği olan The Belfast Visitor Pass kartları ise art arda 2 ya da 3 gün kullanmak koşuluyla satın alabilirsiniz. Sınırsız kullanım hakkının olduğu kartları Belfast Welcome Center merkezlerinden satın alabilirsiniz.

Belfast’ta pek çok bisikletli ile karşılaşacaksınız. Şehirde iki büyük ve gezmesi keyifli bisiklet rotası vardır. Bunlardan ilki Comber Greenway’den Stranford Lough’a uzanan 7 kilometrelik hat diğeri ise Lagan ve Lough Cycleway arasındaki 33 kilometre uzunluğundaki rotadır. Şehirde kolayca bisiklet kiralama imkânınız var. Kiralamadan önce online kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kiraladığınız bisikleti şehir içinde bırakabileceğiniz pek çok nokta mevcut. Bisikletlerin ilk 30 dakikalık kullanımı ise ücretsizdir.

Belfast’ta iki çeşit taksi vardır. Bunlardan ilki Londra stili siyah olanlar, ikincisi ise standart taksi şirketine bağlı olanlardır. Toplu taşıma sisteminin hayli gelişmiş olduğu şehirde araba kiralamanıza pek gerek kalmayacaktır. Eğer yine de kiralayacaksanız kiraladığınız arabayı park edebileceğiniz pek çok otopark mevcut. Ayrıca Belfast’ta Pazar günleri araba park etmek ücretsizdir.

Belfast Mutfağı

İrlanda mutfağının kalbinde et yatar. Kuzu ve domuz etinin çokça tüketildiği İrlanda’da patates ve lahana da çokça tüketilir. Tuz ve karabiberin vazgeçilmez baharatlar olduğun ülkenin Belfast’ı da kapsayan kuzey bölgesinde deniz mahsulleri de çokça tüketilir.

Popüler restoranlar

Grapevine: Uygun fiyatları ve ev yapımı lezzetli yiyecekleriyle Katedral Meydanı’nda bulunan bu kafe akşam saat 21:00’a kadar açıktır. Fırınlanmış patates, bamya, balık türlüsü, yahni ve günün spesiyalinin en popüler yemekler arasında olduğu kafede porsiyonlar oldukça büyüktür.

Apartment: Belfast’ın en tarz caddesi City Hall’dadır. Sabah, öğlen ve akşam mönüsüne sahip olan restorana sabah giderseniz kruvasanlarının tadına mutlaka bakın. Kokteylleriyle meşhur mekan en orijinal karışımlara sahiptir. Ayrıca Belfast’ın en iyi DJ’lerinin performanslarını burada dinleyebilirsiniz.

The King’s Head: Belfast’ın lüks restoranlarından olan bu mekânda geleneksel karakter taze yemeklerle birleşmiştir. 120 kişi ağırlama kapasitesine sahip restoran gastronomik barı ve bira bahçesiyle de zengin tatlar sunar.

Crown-Bar-Belfast.jpg

Crown Liquor Saloon: Kuzey İrlanda’nın en güzel barı seçilen mekân Viktoryen dönemden kalma mimarisi, loş atmosferi ve ahşap panelli kapılarıyla sadece “akşamüstü bir şeyler içmek”ten fazlasını vadetmektedir.

Diğer restoranlar: Darcy’s Restoran, Lee Garden, Scalini, Cayenne Restoran, Alden Restoran, Shu.

Bahşiş

Geleneksel olarak bahşişin zorunlu olarak görülmediği ülkede yine de bahşiş bırakmak isterseniz yaygın bahşiş miktarı %10’un üzerindedir. Eğer servisten menün kalmazsanız bahşiş bırakmadan mekândan ayrılmanız normal karşılanır.

Belfast’ta Alışveriş

castle-court-belfast.jpg

Belfast’ın alışveriş konusundaki popülerliği özellikle son dönemde büyük ivme kazanmıştır. The Castle Court ve Victoria Meydanı özellikle alışveriş konusundaki en işlek yerlerdir. Pek çok alışveriş merkezi zincirinin bulunduğu kent oldukça ilginç hediye alternatiflerine sahiptir. Özellikle Victoria Meydanı’nda karşınıza en çok çıkacak hediye seçeneği cam tasarımlarına rastlayacaksınız. Otantik objelerin yanı sıra, yerel içki seçenekleri ve tasarım ürünler oldukça caziptir.

Belfast’ta Gece Hayatı

Belfast’ın gece hayatı oldukça hareketlidir. Gece dışarı çıkmayı sevenleri tatmin edecek pek çok alternatifin olduğu şehirde tarihi barlar ve özellikle Katedral Meydanı’ndaki cool gece kulüpleri oldukça popülerdir. Belfast’ın popüler mekânlarından Bittles Bar kendine has dekoru ve viskileriyle bilinmektedir. Love and Death Inc cool kokteylleriyle meşhurdur. Dans etmeyi sevenlerin tercih ettiği mekânda funk, soul, disco, hip hop türünde pek çok alternatif vardır.

Belfast Festivaller

Music in the Parks (12 Mayıs)

Belfast Karnavalı (19 Haziran)

Belfast Orangefest (12 Temmuz)

Feile an Phobail (1 Ağustos)

Belfast Festivali (15 Ekim)

Belfast Maraton (5 Mayıs)

Balmoral Show (11 Mayıs)

Belfast Titanic Maritime Festival (25 Mayıs)

Belfast Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

St Patrick Günü (18 Mart)

Pazartesi Paskalyası (Martın son pazartesi günü)

Banka Tatili (2 Mayıs)

Banka Tatili (6 Haziran)

Banka Tatili (1 Ağustos)

Banka Tatili (31 Ekim)

Noel (25 Aralık)

Belfast İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 999

Polis: 112

Belfast Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İrlanda’ya gitmek için vize alması gerekmektedir. Turist vizesi işlem süresinin yaklaşık 14-21 gün sürdüğü İrlanda’ya bilet almadan evvel bu zaman aralığını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Belfast Türkiye Temsilciliği

DUBLİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 8 Raglan Road Ballsbridge Dublin 4. Ireland

Telefon: Santral: 00 353 1 668 52 40

Faks: 00 353 1 668 50 14

[email protected]

http://dublin.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İrlanda

Belfast Para Birimi

Birleşik Krallık ülkelerinden İrlanda sınırları içindeki Belfast’ın para birimi Euro’dur.

Belfast Resmi Dili

Kentte İrlanda’nın resmi dilleri Gaelik ve İngilizce konuşulmaktadır. Bütün okullarda zorunlu olan İrlanda diline nazaran Belfastlıların İngilizce seviyesi daha iyidir.

Belfast Saat Farkı

Belfast (UTC +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur. Türkiye’nin saati Belfast’tan 2 saat ileridedir.

Belfast Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5.1oC
  • Şub 5.2oC
  • Mar 6.9oC
  • Nis 8.6oC
  • May 11.2oC
  • Haz 13.9oC
  • Tem 15.7oC
  • Agu 15.4oC
  • Eyl 13.4oC
  • Eki 10.3oC
  • Kas 7.3oC
  • Ara 5.3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 267.500 / Dil:  Gaelik ve İngilizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün