Belfast İçi Ulaşım

8823_Dala-dala-3.jpg

Belfast oldukça gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağına sahiptir. Translink adını verdikleri otobüs servisi şehir içinde çok sık aralıklarla hareket etmektedir. Otobüs yolculuğu için 1 günlük kartlardan alabilirsiniz, daha uzun süre kalacaksanız 5 ve 10 günlük seyahat kartları da mevcut. Şehirde ayrıca haftalık ve aylık sınırsız ulaşım kartlarını da kullanabilirsiniz.

Hem tren hem de otobüslerde geçerliği olan The Belfast Visitor Pass kartları ise art arda 2 ya da 3 gün kullanmak koşuluyla satın alabilirsiniz. Sınırsız kullanım hakkının olduğu kartları Belfast Welcome Center merkezlerinden satın alabilirsiniz.

Belfast’ta pek çok bisikletli ile karşılaşacaksınız. Şehirde iki büyük ve gezmesi keyifli bisiklet rotası vardır. Bunlardan ilki Comber Greenway’den Stranford Lough’a uzanan 7 kilometrelik hat diğeri ise Lagan ve Lough Cycleway arasındaki 33 kilometre uzunluğundaki rotadır. Şehirde kolayca bisiklet kiralama imkânınız var. Kiralamadan önce online kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kiraladığınız bisikleti şehir içinde bırakabileceğiniz pek çok nokta mevcut. Bisikletlerin ilk 30 dakikalık kullanımı ise ücretsizdir.

Belfast’ta iki çeşit taksi vardır. Bunlardan ilki Londra stili siyah olanlar, ikincisi ise standart taksi şirketine bağlı olanlardır. Toplu taşıma sisteminin hayli gelişmiş olduğu şehirde araba kiralamanıza pek gerek kalmayacaktır. Eğer yine de kiralayacaksanız kiraladığınız arabayı park edebileceğiniz pek çok otopark mevcut. Ayrıca Belfast’ta Pazar günleri araba park etmek ücretsizdir.