Punakha Ne Yapılır?

Pungthang Dewachen Phodrang yani Punakha Dzong Büyük Mutluluk Sarayı olarak da bilinmektedir. Ngawang Namgyal tarafından 1637 senesinde inşaa ettirilmiştir ve yapımı 2 sene sürmüştür. Ülkenin en güzel ve kutsal Dzong'udur. Kraliyet ailesi genelde kış aylarını burada geçirmektedir. 1907 senesinde ilk Bhutan kralının taç giyme töreni de burada yapılmıştır. 1987 senesinde çıkan bir yangınla zarar gören Dzong restore edilmiştir. Dzong, Pho Chhu ve Mo Chhu nehirleri kenarında bulunduğundan tarih boyunca sel baskınlarından da etkilenmiştir. 1957, 1960 ve 1994'teki sel baskınları da Dzong'a zarar vermiştir. Mo Chhu nehri üzerindeki 17. yy'dan kalma ahşap köprü de görülmeye değerdir. Bu köprü de sel baskınlarından nasibini almış bir yapıdır. Bu nedenle 2008'de Alman Hükümetinin desteği ile orjinal formunda yeniden inşa edilmiştir. Ritsha köyü, Punakha'da yerel yaşantıyı en iyi gözlemleyebileceğiniz bölgedir. Burada uçsuz bucaksız pirinç tarlalarını ve aralarına serpiştirilmiş tek tip, iki katlı kilden yapılmış köy evlerini görebilirsiniz. Burada aynı zamanda organik sebze meyve de yetiştirilmektedir.
Khamsum Yuley Tapınağı'nın en önemli özelliği yapılış amacı. Burası 5. Kralın annesi tarafından Dünya'ya Evrensel Barış'ın yayılması amacıyla yaptırılmış. İç duvarlarındaki resimler görülmeye değerdir. Bu tapınakta Budizm'de yer alan pek çok fresk ve heykel yer almaktadır. Bunların sembolik anlamlarını öğrenmek için ideal bir noktadır. Chhimi Lhakhang'de ise Divine Madman olarak bilinen Drukpa Kinley'in büyük bir heykeli yer almaktadır. Buranın kutsallığına inanılmaktadır. Hatta bir çok Amerikalı ve Japon Turist çocukları olması için burayı ziyaret ederler.
Kentin biraz dışına doğru Talo bölgesine gidebilir ve mükemmel manzara eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüşü Nobgang köyünde sonlandırabilirsiniz. Eğer Budist rahipler ile sohbet etmek isterseniz, halk arasında "Dalayna" olarak da bilinen Nalanda Budist Kolejini ziyaret edebilirsiniz. Buradaki rahiplerin büyük çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Chorten Nigpo bölgesinde yürüyüş yaparak hem pirinç tarlalarını hem de pek çok köyü ve köy yaşantısını görebilirsiniz. Geon Tsephu adı verilen Guru Rinpoche mağaraları ise kent merkezine 12 km mesafede yer almaktadır. Mağaralara, Mitesgang yerleşim bölgesinden 2 saatlik bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Yürüyüş yolunda çok belirgin oklar olmadığı ve patika yoldan yüründüğü için burada ufak atları ile yerel kişiler cüzzi ücret karşılığında turistlere eşlik etmektedir. Koma Tsachu kaynağı ise yine Mitesgang bölgesinden 2 saat yürüyüş mesafesindedir.