Macarca adı Duna olan Tuna Nehri Budapeşte’nin kuzeyin başlayıp güneyine kadar devam etmekte ve genişliği yaklaşık 640 metredir. 10 ülkenin kıyılarına ulaşan Tuna Nehri, adeta Orta Avrupa’nın ruhudur. Sayısız kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan nehir, eski bir ticaret yolu ve tampon bölgedir. Tuna Nehri, Volga Nehri’nden sonra Avrupa’nın ikinci büyük nehridir. Roma İmparatorluğu’nun sınırlarını belirlemiş olan Tuna Nehri, birçok ulusu birbirine bağlayan bir köprü görevi görmüştür. Çok sayıda sanatçıya ilham kaynağı olan nehir, şaraplarıyla da dünyaca üne kavuşmuştur. Bu görkemli nehrin manzarasının keyfinin çıkarmak için yapılabilecek birçok şey bulabilirsiniz. Şehrin çarpıcı mimarisiyle tanışmadan önce Tuna Nehri’nin Buda ve Pest kıyılarında dolaşmak iyi bir tercih olacaktır.

Macar parlemonto binasının yakınında Tuna Nehri’nin kıyısında bulunan çelik heykel ayakkabılar 2. Dünya Savaşı sırasında hayatlarını kaybeden Yahudiler anısına yapılmıştır. 60 çift ayakkabı heykelinin bulunduğu anıt yönetmen Can Togay ve heykeltıraş Gyula Pauer tarafından tasarlanmış ve 2005 yılında tamamlanmıştır.

Tuna Nehri’ni keşfetmek için diğer bir yol da tekne gezileridir. Budapeşte’de sayısız turistik tekne gezileri bulunmaktadır. Pest kıyısında Vigado’dan ve Buda’dan kalkan trenler şehrin birçok güzel kıyısına uğramaktadır. Birçok gezi şirketinin düzenlediği turlarda çok sayıda dilde rehberlik verilmektedir. Tuna Nehri kıyısının tamamını gezen gemiler, Margaret Adası gibi yerlerde durup buralarda gezme imkanı da sunmaktadır. Taste Hungary tarafından sunulan, kişiye özel Tuna Tekne gezilerinde Macar şaraplarının tadımlarını da yapabilirsiniz.