Abeche Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çad birçok kültürü bünyesinde barındıran mozaik bir ülke yapısına sahiptir. Ülke genel olarak sunduğu safari olanaklarıyla, turizm anlamında büyük rağbet görmektedir. Biyologlar ve fotoğrafçılar tarafından tercih edilen alanlardan biri haline gelmiştir. Çeşitli etnik yapıları ile aslında Çad bilinmeyen yönlerini saklamakla ustalaşmış canlı bir şehirdir adeta. 

Ülkede hakim dil Arapça ve Fransızcadır. Bünyesinde birçok park ve milli park bulundurmakla birlikte, etnik müzeleri ile görülmeyi hak eden bir şehirdir. 

Abeche, ülkenin statü açısından değerlendirildiğinde büyük önem taşımaktadır. Zira Çad’ın ekonomik koşulları göz önünde bulundurulduğunda milli gelir olarak diğer ülkelere kıyasla çok aşağılardadır. Ancak, zengin geçmişi ile seyahate gelen insanları büyüleyen doğal güzellikleri bulunan Abeche, turizm açısından Çad’ı desteklemektedir. Doğal güzellikleri arasında doğal parklar, göller, özel hayvan türleri barındıran Abeche, turistlerin ilgisini üzerinde toplamaktadır. 

Tarihi açıdan incelediğimizde Çad, 1912 senesinde Fransa’nın fethinden önce Çad’ın büyük bir kısmına hakim olan, Quaddai’nin Müslüman saltanatının hüküm sürdüğü bir başkent bölgesiydi. 

Başkentteki saray ve diğer tarihi kalıntılar, eski sultanların mezarları ve diğer eserlerin bilgi ve bulguları kalın duvarlı bir camide bulunmaktadır. Ayrıca, Abeche’de birçok cami bulunduğunu da eklememiz gerekir. 

Abeche Nerededir?

Çad, Orta Afrika'da denize kıyısı olmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin büyük kısmı Sahra Çölü ile kaplıdır. Ülkenin arazisi, batıda Çad Gölü bölgesinden yavaş yavaş yükselen kuzey, doğu ve güneydeki dağlarla çevrili bir sığ havzaya aittir. 

Quaddai, Orta Çad ve Doğu Çad’da bulunan tarihi ve kültürel bir bölgedir. Bölgenin baş şehri Abeche’dir. Bölgedeki savan otlakları eskiden bağımsız olan Quaddai Müslüman saltanatına tekabül etmektedir. Bununla birlikte, Abeche Doğu Çad’da, Wadis Chao ve Sao arasında bulunan bir kasaba olarak geçmektedir. 

Abeche’ye Nasıl Gidilir?

Çad’ın Paris Büyükelçiliği ülkemize akreditedir. Bu yüzden T.C. vatandaşlarının Çad vizesi başvurularını kayıtlı Paris Büyükelçiliği aracılığıyla yapmaları gerekmektedir. Aynı zamanda, Çad’ın mukim Büyükelçiliğinin bulunduğu bir başka ülkede oturma izni bulunan T.C. vatandaşları vize başvurularını Çad’ın o ülkedeki Büyükelçiliği aracılığıyla da yapabilmektedir.

Çad üzerinden de Abeche bölgesine geçiş yapabilirisiniz. Ülkemizden öncelikle Çad’a ulaşım sağlayarak, ardından Abeche bölgesine geçiş yapmak daha kolay bir ulaşım ağı sunar.

Abeche’ye Ne Zaman Gidilir?

Abeche savana tipi arazi ile çevrilidir. Savan (subtropikal) iklimin yıllık sıcak ortalaması 20 derecenin üzerindedir. Mart ve Eylül ayları arasında, sıcak dönemlerinde kısmi yağışlı ve geri kalan zamanlarda kurak geçmektedir. Günlük güneş alma oranı bir Afrika ülkesi olarak bakıldığında ortalamanın üzerindedir. Bu sebeple, genellikle çok kurak olduğu vakitlerde ziyaret edilmesi pek önerilmez. 

Abeche Gezilecek Yerler

Abeche kültürel anlamda ve doğal güzellikler açısından değerlendirdiğimizde seyahat edilmesi gereken yerlerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihi anlamda incelediğimizde M.Ö. 7000’li yıllara kadar Abeche’de yaşam olduğu araştırılmaktadır. Bu kadar eski bir yerleşim ve yaşam yeri, bizlerin karşısına tarihi ve doğal güzellikleri ile çıkmaktadır.

Musee National N’Djamena (National Museum), turistler tarafından tarihi dokuyu daha iyi anlayabilmek adına tercih edilen yerlerden birisidir. Yüzyıllar öncesine ait parçaları ve eserleri burada görmek mümkündür. Burayı ziyaret etmeden önce zamanlamayı iyi yapmak gerekir çünkü hafta sonu burası genellikle kapalı oluyor. Ancak bazı özel izinler ile açılabiliyor, fakat riske atmamak için hafta içi gezmek daha uygun.

Burada en dikkat çeken eser ise Çad’da yaşamış en yaşlı insanın kafatasıdır. Aynı zamanda burada ülkenin kuzey, güney ve merkezinden gelen eserler ve resimler bulunmaktadır. En dikkat çekici eserlerin geldiği yer olarak Tibesti yöresi göze çarpar. 

Abeche Camii, Çad’ın Abeche bölgesinde bulunan ve bölgedeki İslam’ı yaşatan bir camidir.

Cinema le Normandie Tchad, merkezde bulunan en iyi sinemadır. Oldukça kaliteli bir yer olmakla birlikte filmlerin çoğu Fransızca olarak gösterimdedir. Hele ki Fransızcanız varsa, bu sinema mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri olacaktır. Haftada bir, yerel dillerde çekilen filmlerin de gösterisi yapılmaktadır. Ayrıca, Cinema le Normandie Tchad’da uluslararası filmlerin gösterimlerinin yapıldığını da söylememiz gerekir.

L’Olympia, gece kulübü tarzında bir restorandır. Dış kısmı gece kulübü, iç kısmı da bar ve yemek alanı konseptinde dizayn edilmiştir. Yemek yeme alanı Avrupa tarzında tasarlanmıştır. Yemeklerin de genellikle Avrupa mutfağından olduğunu belirtelim. L’Olympia, Abeche’yi seyahat eden turistlerin sıkça uğradığı bir mekandır.

Abeche ile İlgili

Abeche Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26.7oC
  • Şub 29oC
  • Mar 29.9oC
  • Nis 29oC
  • May 27.5oC
  • Haz 26.4oC
  • Tem 25.7oC
  • Agu 25.6oC
  • Eyl 25.9oC
  • Eki 26.6oC
  • Kas 26.8oC
  • Ara 26.1oC

Kısa Kısa