Cape May

Cape May Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde bulunan Cape May, ülkenin en eski tatil beldelerinden biridir. 2010 yılı nüfus sayımına göre şehirde 3.607 kişi yaşamaktadır. Yaz mevsiminde ise bu nüfus, ziyaretçiler ile birlikte 40.000 ile 50.000 bin arasında bir sayıya ulaşmaktadır.

Cape May’de bulunan plajları, Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi plajları arasında sayılmaktadır. Şehir birçok açıdan özgün özelliklere sahiptir. Zengin tarihi ve Viktorya tarzına da sahip çok çeşitli mimarisiyle, plajları ve mesireleri olan bilindik kıyı kasabalarından ayrılmaktadır. Şehir, 1976 yılında bütünüyle Ulusal Tarihî Yer olarak ilan edilmiş ve bölge Cape May Tarihî Bölgesi olarak adlandırılmıştır. Bu yolla, önemli mimarî yapıların korunması amaçlanmıştır. Fakat tarihî alan, günümüzdeki sınırların hepsini kapsamamaktadır. Bugün bu bölgeyi Cape May, Cape May Point ve West Cape May olmak üzere üç adet belediye paylaşmaktadır. Bu bölgeyi yürüyerek veya bisikletle kolayca kat etmek mümkündür.
 
Cape May, 1611 ile 1614 yılları arasında bölgeyi keşfeden Hollandalı kaptan Cornelius Jacobsen Mey tarafından 1920 yılında adlandırılmıştır. Kaptan, Yeni Hollanda şehri adına burada hak iddia etmiştir. Daha sonra New Haven kolonisinden New Englandlılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. İlerleyen tarihlerde, 8 Ağustos 1848 yılında, New Jersey yasama meclisi tarafından ilçe olarak ilan edilmiştir. 10 Mart 1851’de Cape Island olarak yeniden kurulmuş ve nihayetinde 9 Mart 1869’da Cape May şehri haline gelmiştir. 

Cape May Nerededir?

Cape May, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde, Cape May Yarımadası’nda, Delaware Körfezi’nin Atlantik Okyanusu ile buluştuğu noktada bulunan bir şehirdir. Cape May Yarımadası’nın güney ucunda bulunan şehir, New Jersey Eyaleti’nin en güneydeki noktasıdır. 

Cape May’e Nasıl Gidilir?

Cape May’e en yakın havalimanları; Baltimore-Washington International, Baltimore, Maryland, Philadelphia International ve Newark International'dır. Bu havaalanlarından Atlantic City’de bulunan küçük bir havaalanına uçuş yapılarak ve oradan da bir saatlik araba yolculuğu ile Cape May’e ulaşmak mümkündür.

Şehrin en yakınındaki tren istasyonu ise Atlantic City’de bulunmaktadır. İstasyon, araba ile yaklaşık 45 dakika uzaklıktadır.

Araba ile de Cape Town’a ulaşım kolaydır. Baltimore, Maryland ve New York metropoliten alanından yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla ulaşılabilmektedir. Philadelphia’dan 2 saat (trafik iyi olduğu takdirde) Atlantic City’den ise 45 dakika uzaklıktadır.

Cape May’e otobüs ile ulaşmak içinse, Atlantic City’den New Jersey transit otobüsleri kullanılabilir. 

Cape May’de Görülecek Yerler

Emlen Physick Estate, Viktorya tarzında bir ev müzesidir. 18 odası bulunan köşk, Amerikalı mimar Frank Furness’a ithafen, 1879 yılında Dr. Emlen Physick Jr. tarafından inşa edilmiştir. Köşk, Kuzeydoğu Phliadelphia’da bulunan Furness's Knowlton Konağı (1880–81) ile yakından bağlantılıdır. Amerika’da “Stick Style” mimarisinin bir örneği olan köşk, içinde sergilenen orijinal mobilyaları ile dikkat çekmektedir. Malikâneyi yıkımdan kurtarmak içinse 1970 yılında Atlantik Sanat ve Beşeri Bilimler Merkezi [The Mid-Atlantic Center for the Arts & Humanities (MAC)] kurulmuştur. MAC, Viktorya stilindeki bu yapıyı restore ederek korumakta, işletmekte ve rehberli turlar düzenlemektedir.

Hawk Haven Bağ ve Şarapçılık ise, yerel, el işi ve sınırlı üretim şarapların tadılabileceği bir yerdir. Cumartesi günleri canlı müziğin olduğu şarap üretim tesisinde peynir, gurme sandviç ve atıştırmalıklar tadılabilir.

Deniz Kuvvetleri İstasyonu Wildwood (NASW) Havacılık Müzesi, eğitim tesisi olarak görev yapan tarihî bir hangarda 1943 yılında kurulmuştur. Restore edilmiş yapıda bir dizi uçak, motor ve özel sergiler görülebilmektedir. Kar amacı gütmeyen kuruluş, interaktif eğitsel ekranların da bulunduğu bir havacılık müzesidir.

Morey's Piers & Beachfront Waterparks, 1969’dan bu yana işletilen klasik bir sahil eğlence parkıdır. Burada üç adet eğlence kulesi ve sahilin kenarında iki adet su parkı bulunmaktadır.

Tarihî Cold Spring Village, Amerika’nın erken dönemlerindeki yaşam tarzını gösteren, kar amacı gütmeyen bir açık hava müzesidir. Müzenin amacı; tarihi korumak, tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Bu açık hava müzesinde, 19. yüzyılın başından ortasına kadar olan kırsal yaşam tarzı, mimarî, sanat, tarih ve kültürü tanımak mümkündür. Köyün kültürü, kapsamlı programlar aracılığıyla izleyiciye aktarılmaktadır. Bu müze vasıtasıyla köyün kültürel mirasıyla kişisel bir etkileşim yaşamak mümkündür.

Cape May ile İlgili

Cape May Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa