Xi’an Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Xi’an, Çin’in Şensi Bölgesi’nin başkentidir. Ülkenin dört büyük tarihi başkentinden biri olan Xi’an, yaklaşık 9 milyon nüfusa sahiptir. 3100 yıllık tarihiyle ülkenin en eski şehirlerinden biridir. Şehir İpek Yolu’nun doğu ucunun başlangıcı olmasının yanı sıra İmparator Qin Shi Huang'ın Terracotta Ordusu'nun bulunduğu yerdir. Kültür, eğitim ve sanayi açısından 1990’larda ülke çapında önemini artırmaya başlamış olan şehir, üniversite eğitimiyle de dikkat çekmiştir.

Şehir eskiden “ebedi şehir” anlamına gelen Chang’an olarak anılmaktaydı. Tüm dünyada ün kazanmış olan şehir eski Çin hanedanlığının doğduğu yerlerden biridir. Şehri gören ziyaretçiler sayısız tarihi ve kültürel miras karşısında şaşkınlığa uğramaktadırlar.

Xi’an, insanlık tarihi açısından oldukça önemli kalıntıların bulunduğu bir bölgedir. Bundan 500.000 yıl öncesine tarihlenen Lantian Adam kalıntısı 1963 yılında şehrin 50 kilometre doğusunda ortaya çıkarılmıştır. 6.500 yaşında olan Neolitik Köy ise 1953 yılında kentin doğu eteklerinde keşfedilmiştir. Elde edilen bu veriler 1957 yılında inşa edilen Xi'an Banpo Müzesi’nde koruma altındadır. Tarih öncesi devirden antik döneme gelince, 11. yüzyılda Çao Hanedanı’nın kurulmasıyla Xi’an Çin’in kültürel ve politik merkezi haline gelmiştir. Xi’an, 1000 yıl boyunca on üç hanedana başkentlik yapmış ve 73 imparatorun yönetimi altında var olmuştur. Bu açıdan, tartışma götürmeyecek şekilde Çin uygarlığının köklerinin salındığı bölgedir.

Zengin ve değerli kültürel ve tarihsel varlığıyla Xi’an, yıl boyunca düzenlenen etkinlik ve festivalleriyle hareketli bir atmosfere sahiptir. İnsanlığın varlık gösterdiği en eski yerlerden bir olan bu coğrafya, görülmeye değer unsurlarıyla birçok ziyaretçinin dikkatini çekmektedir. 

Xi’an Nerededir?

Xi’an, Doğu Asya ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin ortasında yer alan Şensi Bölgesi’nde yer almaktadır. Şensi’nin orta-güneyindeki Guanzhong Ovası’nda bulunmaktadır. Denizden 400 metre yüksekte bulunan şehrin kuzey sınırında Wei Nehri bulunmaktadır. 

Xi’an’a Nasıl Gidilir?

Xi'an Xianyang Uluslararası Havaalanı, şehrin 40 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır. Ülke içinde birçok şehirle bağlantılı uçuşlar bulunmaktadır. Uluslararası uçuşlar ise Helsinki, San Francisco, Bangkok, Hong Kong, Makao, Seul, Singapur ve Japonya'daki Nagoya, Fukuoka, Niigata, Tokyo ve Hiroşima şehirleriyle yapılmaktadır. Xi’an, Çin’in tam merkezinde yer aldığından, çoğu büyük Çin şehrine uçuşlar yaklaşık 2 saat sürmektedir. Havaalanı’ndan şehre ulaşmak için taksilerin yanı sıra otobüs seçeneği de mevcuttur.

Sabah 07.00’den itibaren çalışmaya başlayan hızlı tren, Xi’an Kuzey İstasyonu’ndan Luoyang-Longmen’e gitmektedir. 400 kilometrelik yol yaklaşık 90 dakika sürmektedir. İstasyona ulaşmak için şehir merkezinden metro kullanmak en verimli yoldur.

Çin’in birçok şehriyle bağlantı sağlayan treni kullanmak için ise önceden rezervasyon yapmak gerekmektedir. Pekin (5-13 saat), Chengdu (13-18 saat), Chongqing (14 saat), Guangzhou (8-24 saat), Kunming (36-53 saat), Lanzhou (8 saat), Lhasa (36 saat), Şanghay (11-20 saat), Urumçi (31-56 saat), Wuhan (4-18 saat) ve Zhengzhou (2-6 saat) gibi Çin’in birçok büyük şehrine demiryolu ile ulaşılabilinmektedir.

Şehirde bir de otobüs terminali bulunmaktadır. Shaanxi Eyaleti Uzak Mesafe Otobüs İstasyonu, tren istasyonuna yakın mesafede bulunmaktadır. Huashan (2-3 saat), Lanzhou (8-10 saat), Luoyang (5-7 saat), Pingyao (7-8 saat), Taiyuan (12 saat) ve Zhengzhou (9-12 saat) şehirleriyle Xi’an arasında otobüs seferleri düzenlenmektedir. 

Xi’an’da Görülecek Yerler

Terracotta Ordusu, şüphesiz yalnızca Xi’an’ın değil dünyanın değerli insanlık miraslarından biridir. İlk Çin imparatoru, Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan toprak asker heykelleri, MÖ 210 yılına tarihlenmektedir. Arkeolojik kalıntı, 1974 yılında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Bu devasa toprak ordunun, “ilklerin imparatoru” olarak bilinen Qin Shi Huang’ı koruduğuna inanılmaktadır. Tarihçi Si Maqian’ın elde ettiği bilgilere göre mezarın yapımı MÖ 246 yılında başlamış, 30 yıl boyunca sürmüş ve inşaatında 700 bin kişi çalışmıştır. Lishan bölgesinde bulunan mezarın uzunluğu güneyden kuzeye 350 metre, genişliği ise doğudan batıya 345 metredir. Mezar 76 metre yüksekliğe sahip toprak bir piramit şeklindedir. Toprak askerlerin boyları 183-195 santim arasında değişmektedir. Qin Shihuang Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Xi’an Şehir Duvarları ise Çin’de ayakta kalan birkaç eski ve görkemli kent surlarından biridir. 12 metre yüksek duvarlara sahip sur, 1370 yılında Ming Hanedanı döneminde inşa edilmiştir. Duvarların tamamını, yürüyerek 4, bisikletle 2 saatte kat etmek mümkündür.

Büyük Camii ise ülkedeki birçok tapınaktan daha büyük bir yapıdır. Çin ve İslam mimarisinin muhteşem birlikteliğine sahip olan cami, ülkenin en büyüleyici atmosfere sahip kutsal yapılarından biridir. Cami ilkbaharda ziyaret edildiğinde, açılmış beyaz ve pembe manolyalar görülebilmektedir.