Büyüleyici Trabzon'da Nereler Gezilmeli

Doğal güzellikleri ve enfes havasıyla ülkemizin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Trabzon adeta büyüleyici bir şehrimiz. 

'Trabzon'da nerelere gidilir?', 'Şehrin kalbi neresi?' gibi sorabileceğiniz tüm sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz. Tarihin tüm kalıntılarının en doğal şekli ile kalmayı başardığı ender şehirlerimizden biri olan Trabzon tarih ile iç içe yaşamayı seven kişilerin tercih etmesi gereken önemli tatil merkezlerimiz arasında yer almaktadır. 

İşte Trabzon’da Gezilmesi Gereken 5 Yer:

1- Sümela ManastırıTrabzon’un en çok turist çeken ve en ünlü yerlerinden bir tanesi Sümela Manastırı'dır. Maçka’da yüksek bir tepede inşa edilen bu yapı 365-395 yılları arasında inşa edilmiştir. Şu anda müze olarak hizmet veren bu tarihi yapı, görsel olarak etkileyici bir yapıya sahiptir. Sümela Manastırı'na geldiyseniz bu özel anlarınızı ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinenizi unutmamalısınız.

2- Boztepe
"Bir çayım olsun bir de manzaram, tatil budur" diyorsanız, Boztepe tam size göre. Muhteşem bir manzara ile baş başa kalmanız için mükemmel bir yer. Burada demlik çay alıp manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Enfes fotoğraflar ile bu anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

*Boztepe fotoğrafı, Ertuğrul Baştan tarafından çekilmiştir. Kendisinin Instagram hesabına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3- Uzun Göl 
Yılın neredeyse her ayında yağış alan bu enfes yer Trabzon’un simgelerinden biri olmuştur. Benzersiz bir güzelliği ile daha önce yaşamadığınız duyguları yaşayabileceğiniz bir yer olan uzun göl, tatil yapmanız gereken önemli mekânlar arasında yer almaktadır. İki heybetli dağ arasında yer alan göl, ortaya muazzam bir görüntünün çıkmasını sağlamıştır. Bu gölün etrafında tatil yapabileceğiniz pansiyonlar da kaliteli ve ucuz bir şekilde sizlere hizmet vermektedir.

4- Ayasofya Müzesi 
Trabzon'un tarih içinde sahip olduğu tüm mirasları bir araya getiren Ayasofya Müzesi, Trabzon seyahatinin önemli duraklarından biri. Trabzon’a gelip de müze halini almış bu mekânı görmemeniz sizin için çok büyük kayıp olacaktır. 1250-1260 yılları arasında oluşturulan bu kilise yüksek kubbesi ile dikkat çekmekte. 

5- Maçka 
Trabzon’un en popüler tatil ilçelerinden biri olan Maçka, doğal güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakmaktadır. Tarih boyunca medeniyetler tarafından her zaman gözde bir yer olarak yer alan bu ilçemiz çam ormanları ile benzersiz bir görüntüye sahiptir. Kuştul Manastırı, Altındere Vadisi gibi yerler gezilebilecek önemli yerler arasında bulunmaktadır.