Dickinson

Dickinson Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Kuzey Dakota eyaletinde bulunan Dickinson, bölgenin en sessiz sakin yerleşkelerinden birisidir. Badlands’in giriş kapısı olarak da tanımlanan yaklaşık 18 binlik nüfusu ile kalabalık olmayan Dickinson’a Türkiye üzerinden ulaşmak çok kolay sayılmaz. En az iki aktarmalı olarak ulaşabileceğiniz bölgeye varmak için İstanbul’dan New York’a, oradan Minneapolis ya da Bismarck’a uçtuktan sonra yaklaşık iki saatlik bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra eğer yolculuğunuzu daha ucuza getirmek isterseniz Amsterdam ya da Kanada üzerinden aktarmalı uçuşları da araştırabilirsiniz.

Toplu taşımanın çok yaygın şekilde kullanılmadığı kasabada halk genellikle kendi aracıyla bir yerden bir yere gitmeyi tercih etmektedir. Fakat çok sık aralıklarla olmamakla beraber toplu taşıma da bölge içerisinde hareket halindedir. Dolayısıyla otobüs saatlerini doğru kontrol edip kendinize ona göre bir planlama hazırlarsanız güçlük çekmezseniz. Ayrıca gün her saatinde hizmet evren taksi servisleri sayesinde de bir yerden bir yere gitme konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacağınız konusunda içiniz rahat olsun. Oldukça güvenli bir yer olan Dickinson’da kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Burasının yine de küçük bir yer olduğunu göz önünde bulundurup, Amerika sınırlarında olduğunuzu da hesaba katarak buradaki halkın mülkiyet konusundaki hassasiyetini ihmal etmemenizde fayda var. 

Dickinson’da Görülmesi Gereken Yerler  

Dickinson küçük bir kasaba olduğu için burada çok hareketli bir yaşantının varlığından söz etmek doğru olmayacaktır. Fakat eğer siz de kentin yerlileri gibi yaşayıp sakin birkaç gün geçirmek arzusundaysanız bu durum keyifli bir hal alabilir.

Dickinson Müze Merkezi: Bölgenin en eski ve tarihi binalarından birisi olan bu müze merkezinin amacı tarihöncesi dönem ve yaşantısına ışık tutmak. Çeşitli bölümlere ayrılan müzenin en ilgi çekici kısmı olan Dinozorlar Sergi Alanı pek çok dinozor türü hakkında hatırı sayılır bilgi içeriyor. Ayrıca dinozor iskelet ve kalıntılarının da sergilendiği bu kısmın bir diğer özelliği ise dinozorlara dair araştırma yapan bilim insanlarının ekipman ve izlediği yöntemleri gösteren bir bölümün de bulunması. Miras adı verilen diğer kısımda ise hem bölgenin hem de Amerika Birleşik Devletleri topraklarının kültür yaşantısına da ışık tutan doküman ve verilerden oluşuyor. Aynı zamanda dönem dönem çeşitli eğitim programlarının da gerçekleştirildiği bu müze kapsamlı arşiviyle bilhassa araştırma ve öğrenmeye meraklı gezginler için ideal.

Dickinson Parkları: Dickinson yemyeşil parkları kentin her yerine yayılmış durumdadır. Yerli halkın büyük kısmı da akşamüstlerini ya da öğleden sonralarını bu parklarda geçirir. Özellikle çocuklu ailelerin çokça ziyaret ettiği parklarda oyun alanlarının yanı sıra küçük göletler de bulunmaktadır. Dolayısıyla günün yorgunluğunu atmak isteyenler için birebir olan bu parklardan birinde uzun yürüyüşlere çıkabilir ya da çimlerinde yayılıp kitap okuyabilirsiniz. Dickinson ile ilgili aklınızda olması gereken bir diğer şey ise doğal yaşamın hala korunduğu bu bölgede kasabanın içerisinde, yeşil alanlarda ve parklarda karşınıza çıkması muhtemel dev tavşanlar. Artık kent yaşantısının doğal bir parçası haline gelmiş bu tavşanlara rastladığınızda endişe duymanıza gerek yok çünkü çoktan evcilleşmiş haldeler.

North Park Kamp Alanı: Aynı zamanda bir konaklama imkânı olarak da düşünebileceğiniz kamp, Dickinson’da oldukça yaygın bir aktivite. Yılın her dönemi açık bu kamp alanında ormanın içinde keyifli ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Önceden rezervasyon yaptırmanın gerektiği bölgede elektrik, duş, internet ve çamaşırhane gibi imkânlar da bulunuyor. Ayrıca gerekli durumlarda ekipman kiralayabilmeniz için de hizmet sunan bu yerleşke özellikle hafta sonlarında hayli kalabalık olabiliyor, aklınızda olsun.

3 Boyutlu Sinema: Dickinon halkı için keyifli vakit geçirmenin bir diğer yolu da 3 boyutlu sinemalar. Kasaba içerisinde dolaşırken karşınıza çokça çıkacak bu sinemalardan birinde elinize patlamış mısır ve soğuk içeceğinizi alıp keyifli bir akşamüstü geçirebilirsiniz.

Dickinson’da Konaklama

Dickinson küçük bir kasaba olduğundan ve fazla turistik de olmadığından burada konaklama anlamında çok büyük bir sorun yaşamazsınız. Kamp alanının haricinde de her bütçeye uygun konaklama alternatiflerinin bulunduğu kasabada sadece yatak ve kahvaltı hizmeti sağlayan hostellerin yanı sıra daha lüks denebilecek imkanlara sahip oteller de mevcut. Bunların yanı sıra eşyalı oda kiralama imkânınızın olduğunu da söyleyelim. 

Dickinson ile İlgili

Dickinson Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa