Torshavn’da Gezilecek Yerler

Torshavn, eşsiz Faroes doğası ve tarihiyle ziyaretçilerini cömertçe ağırlıyor. Müzesi, sanat merkezleri, tiyatroları, tarihi yapılarıyla kendi kültürünü ve kuzey kültürünü yansıtmakta oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Yalnızca gezilecek yerleri değil arkadaşlarınızla yemek yemek ve lezzetli kuzey şaraplarını içmek dışında da yapabileceğiniz aktiviteleriyle güzel bir kuzey deneyimi sunuyor.

The Nordic House

Faroes Adaları’nın sanat sergileri düzenlenen en büyük ve en önemli kurumudur. Bu merkezde İskandinav ve Faroes etnisiteleri arasındaki kültür bağını güçlendirmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

1983 yılında açılan Nordic House, Norveç’li mimar Ola Steen ve İzlanda'lı mimar Kolbrún Ragnarsdóttir tarafından tasarlandı. Modern İskandinav mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen Nordic House, düzenli olarak sanat festivalleri düzenliyor. 3’ü Faroe’li, 5’i İskandinav olmak üzere 8 kişilik bir komite tarafından işletilen Nordic House İskandinav mimarisinin güzel bir örneği.

Rüzgâr ve kasırgalara karşı dayanıklı yapısı ve doğal çim çatısıyla görenleri hayran bırakan bu binanın içinde, büyük bir lobi, kafe ve bir amfi tiyatro bulunmaktadır. Konserlere, sergilere, tiyatrolara ve bunun gibi sayısız sanatsal aktivitelere ev sahipliği yapan The Nordic House hafta içleri, saat 10 ve 17 arasında, pazar günü ise saat 14 ve 17 arasında açık.

Føroya Løgting (Faroe Adaları Parlamentosu)

parliament.jpg

Føroya Løgting, yani Faroe Adaları Parlamentosu Faroe dilinde; İngilizce’deki Faroe Law-Thing (Faroe Hukuk-Şeyi/Birliği) anlamına gelmektedir. Parlamento bugün hala Faroe Adaları’nı yönetme işlevini sürdürmekte ve bugün 33 vekilli 7 partili bir parlamento oluşturmaktadır. Parlamento binası Vikingler Torshavn’a geldiği günden itibaren sırasıyla, Vikingler, Norveç, Danimarka ve bugün Faroes Özyönetimi tarafından kullanılmıştır.

Troshavnlı’lar, yaklaşık M.S 850 yılında adaya yerleşen Vikinglerin 1035 yılında, Faroes Adalarına Hıristiyanlığı getiren ünlü Viking Tróndur í Gøtu’nun ölmesi sonucunda Norveç Krallığı yönetimi altına girmesiyle, Viking Dönemi’ni kapatmış oldu ancak yaklaşık 150 yıl daha kendini yöneten bir topluluk olarak yaşadılar. Yaklaşık 1380 Faroe’nin Norveç’le beraber Danimarka Tahtı yönetimi altın girmesiyle; ada, 1946 yılına kadar sürecek olan Danimarka Yönetimi altına girmiş bulundu.

Bütün bu yönetim değişimleri sırasında parlamento binası olarak kullanılan bu yapı defalarca bakım ve onarım çalışması görmesine rağmen bugün hala eskisi gibi ayakta ve kullanılıyor. Gerçek Faroe ve Torshavn tarihine tanıklık etmek için Torshavn’da görülmesi şart olan yerlerden biri.

Torshavn Katedrali

Torshavn’ın antik kenti Tinganes’te –aynı zamanda Faroes Adaları Parlamentosunun da yer aldığı yerleşim- yer alan Torshavn Katedrali, Faroes Adaları’nın ikinci en eski kilisesidir.

Beyaz renkli kilise 1788 yılında inşa edilmiştir. Tinganes yarımadasının kuzeyinde yer alır ve şehrin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Ülkenin birçok kilisesi gibi, Faroe Adaları Evanjelist Lutheran ulusal kilisesine bağlıdır. 1990'dan beri Faroes piskoposunun yaşadığı yerdir ve bu nedenle katedral olarak bilinmektedir.

Kilisenin uzak tarihi oldukça karmaşık ve bilinmez. Bütün araştırmaların sonucunda Torshavn’da ortaçağ ve öncesinde ancak küçük bir ibadethaneden başka bir kilise bulunmamaktadır. Ancak 1609 yılında dik bir yamacın tepesinde düzgün bir kilise inşa edilmiş. Bu kilisenin inşaası da Kral IV. Christian’ın “Faroe halkına kendi kiliselerini yapmaları için bir miktar kereste verin.” emriyle başlamış.

1780 yılında Rasmus Jørgen Winther Torshavn başkanı olduktan sonra, adaya yeni bir kilise yaptırmaya karar verdi. 1788 yılında yeni kilisenin tamamlanması ve kutsanması ardından, 4. Christian Kilisesi’ndeki eşyaların bir kısmı açık arttırmayla satıldı bir kısmıysa yeni kiliseye yerleştirildi.

Faroe Adaları Ulusal Müzesi

torshavn-cathedral.jpg

Faroe Adaları Ulusal Müzesi, Torshavn Şehir Merkezinin biraz dışında yer almaktadır.

Bugün müze Kültür Tarihi Müzesi ve Doğal Tarih Müzesi olarak ikiye ayrılmıştır. Kültür Tarihi Müzesi 1952’de kurulmuştur. Doğal Tarih Müzesi ise 1955 yılında kurulmuştur. Müze sabahları saat 10’da açılıp, öğlen 5’e kadar hizmet vermektedir.

2013 yılında sergi alanında yeni bir kalıcı sergi kuruldu; Doğa ve Kültür – Ulusal Müze.

Bu kalıcı sergide Faroe Adalarının jeolojik, botanik, zoolojik, arkeolojik varlığı ve halk ve tarihsel yaşamı ele alınıyor.

Müze, Torshavn'ın kuzeyinde bulunan bir balinacılık istasyonunun orijinal binalarını ve araçlarını korumak ve restore etmek için bir proje üzerinde çalışıyor. Bu balinacılık istasyonu, kuzey yarımkürede yaşayan tek Norveç balina istasyonudur. Bu kara istasyonunda, balina avcılığı müzesi ve tarihi bir deniz mirası alanı bulunmaktadır.

RIB62 Turu

Bu tur, Torshavn’ın çevresinde sizi hızlı sürat tekneleriyle gezdirerek, Faroe Adaları’na ve Torshavn’a başka türlü bakamayacağınız bir perspektiften bakmanızı sağlıyor. İskeleden hızla ayrılan tekne sizi hayatınız boyunca yeniden şahit olamayacağınız manzaralara taşıyor.

1 Mayıs – 1 Eylül arası yaz sezonunda düzenlenen turlar dışında, sezon dışı turlar için özel rezervasyon yapmak gerekmektedir. Turu yapmak istediğiniz tarihlerdeki hava durumu ve deniz durumu değerlendirilerek size bilgilendirme yapılacaktır. Tekne turu boyunca, Hestur ve Koltur adalarını görecek, Torshavn Deniz Fenerini ve çeşitli deniz mağaralarını gözlemleyeceksiniz.

Sadece tekne turu olarak değil, açık havada yemek, mağara dalışı, doğa yürüyüşleri gibi birçok aktiviteyi organize edebilir ve grubunuzla sınırsız Torshavn ve Faroes doğasına tanıklık edebilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı