Google+

Torshavn

Torshavn - : - / -
--℃
1 DKK=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon3℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon3℃
 • Nisweather-icon5℃
 • Mayweather-icon7℃
 • Hazweather-icon8℃
 • Temweather-icon10℃
 • Ağuweather-icon11℃
 • Eylweather-icon8℃
 • Ekiweather-icon7℃
 • Kasweather-icon5℃
 • Araweather-icon3℃
Nüfus: 12,648/ Dil: Faroece, Danca  / Para Birimi: Danimarka Kronu(DKK) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

_lavs_ka_Faroe_Islands.jpg

Torshavn, İzlanda ve Norveç arasında bulunan Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetim birimi olan Faroe Adaları’nın başkentidir. Yaklaşık 13.000 yerli halkıyla bölgenin en büyük nüfusuna sahiptir. Streymoy Adası’nın güneydoğusunda yer alır. Torshavn,1000 yılı aşkın bir süredir, Vikingler bölgeye geldiğinden beri bir yerleşim yeridir. Birçok yönden modernize edilmiş olmasına rağmen, gezginler için o tarihi ve şirin hissi vermeye hala devam ediyor.

Vikingler, MS 850'de Tingane yarımadasında parlamentolarını kurdu. Böylece Tórshavn, Faroe Adaları'nın başkenti oldu ve o zamandan beri hep böyle kaldı. Tórshavn adaların ticaret tekelinin merkezi haline geldi ve böylece adalıların mal satması ve satın alması için tek yasal yer oldu. 1856'da ticaret tekeli kaldırıldı ve adalar serbest ticarete açıldı.

Faroe Adaları’ndayken asla Danimarka da olduğunuzu söylemeyin çünkü Adalılar Danimarkalı olmadıklarını söylüyorlar ve aksini iddia edenlere hayli kızıyorlar. Danimarka’da Faroe yerlilerinin gelişmemiş ve gerici olduklarını söyleyen basın organları da bu anlaşmazlığı daha da kızdırıyor.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=18S2AFZSges

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Torshavn, eşsiz Faroes doğası ve tarihiyle ziyaretçilerini cömertçe ağırlıyor. Müzesi, sanat merkezleri, tiyatroları, tarihi yapılarıyla kendi kültürünü ve kuzey kültürünü yansıtmakta oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Yalnızca gezilecek yerleri değil arkadaşlarınızla yemek yemek ve lezzetli kuzey şaraplarını içmek dışında da yapabileceğiniz aktiviteleriyle güzel bir kuzey deneyimi sunuyor.

The Nordic House

002 Şub 2017Gezilecek Yerler

Faroes Adaları’nın sanat sergileri düzenlenen en büyük ve en önemli kurumudur. Bu merkezde İskandinav ve Faroes etnisiteleri arasındaki kültür bağını güçlendirmek için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

1983 yılında açılan Nordic House, Norveç’li mimar Ola Steen ve İzlanda'lı mimar Kolbrún Ragnarsdóttir tarafından tasarlandı. Modern İskandinav mimarisinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen Nordic House, düzenli olarak sanat festivalleri düzenliyor. 3’ü Faroe’li, 5’i İskandinav olmak üzere 8 kişilik bir komite tarafından işletilen Nordic House İskandinav mimarisinin güzel bir örneği.

Rüzgâr ve kasırgalara karşı dayanıklı yapısı ve doğal çim çatısıyla görenleri hayran bırakan bu binanın içinde, büyük bir lobi, kafe ve bir amfi tiyatro bulunmaktadır. Konserlere, sergilere, tiyatrolara ve bunun gibi sayısız sanatsal aktivitelere ev sahipliği yapan The Nordic House hafta içleri, saat 10 ve 17 arasında, pazar günü ise saat 14 ve 17 arasında açık.

-

Torshavn lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz The Atlantic Swan, The Atlantic Puffin, Tora Guesthouse. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Hotel Havn, My Apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Streym, Hotel Føroyar, Hotel Hafnia otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Torshavn aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Føroya Løgting (Faroe Adaları Parlamentosu)

002 Şub 2017Gezilecek Yerler

Føroya Løgting (Faroe Adaları Parlamentosu)

Føroya Løgting, yani Faroe Adaları Parlamentosu Faroe dilinde; İngilizce’deki Faroe Law-Thing (Faroe Hukuk-Şeyi/Birliği) anlamına gelmektedir. Parlamento bugün hala Faroe Adaları’nı yönetme işlevini sürdürmekte ve bugün 33 vekilli 7 partili bir parlamento oluşturmaktadır. Parlamento binası Vikingler Torshavn’a geldiği günden itibaren sırasıyla, Vikingler, Norveç, Danimarka ve bugün Faroes Özyönetimi tarafından kullanılmıştır.

Troshavnlı’lar, yaklaşık M.S 850 yılında adaya yerleşen Vikinglerin 1035 yılında, Faroes Adalarına Hıristiyanlığı getiren ünlü Viking Tróndur í Gøtu’nun ölmesi sonucunda Norveç Krallığı yönetimi altına girmesiyle, Viking Dönemi’ni kapatmış oldu ancak yaklaşık 150 yıl daha kendini yöneten bir topluluk olarak yaşadılar. Yaklaşık 1380 Faroe’nin Norveç’le beraber Danimarka Tahtı yönetimi altın girmesiyle; ada, 1946 yılına kadar sürecek olan Danimarka Yönetimi altına girmiş bulundu.

Bütün bu yönetim değişimleri sırasında parlamento binası olarak kullanılan bu yapı defalarca bakım ve onarım çalışması görmesine rağmen bugün hala eskisi gibi ayakta ve kullanılıyor. Gerçek Faroe ve Torshavn tarihine tanıklık etmek için Torshavn’da görülmesi şart olan yerlerden biri.

-

Torshavn Katedrali

202 Şub 2017Gezilecek Yerler

Torshavn Katedrali

Torshavn’ın antik kenti Tinganes’te –aynı zamanda Faroes Adaları Parlamentosunun da yer aldığı yerleşim- yer alan Torshavn Katedrali, Faroes Adaları’nın ikinci en eski kilisesidir.

Beyaz renkli kilise 1788 yılında inşa edilmiştir. Tinganes yarımadasının kuzeyinde yer alır ve şehrin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Ülkenin birçok kilisesi gibi, Faroe Adaları Evanjelist Lutheran ulusal kilisesine bağlıdır. 1990'dan beri Faroes piskoposunun yaşadığı yerdir ve bu nedenle katedral olarak bilinmektedir.

Kilisenin uzak tarihi oldukça karmaşık ve bilinmez. Bütün araştırmaların sonucunda Torshavn’da ortaçağ ve öncesinde ancak küçük bir ibadethaneden başka bir kilise bulunmamaktadır. Ancak 1609 yılında dik bir yamacın tepesinde düzgün bir kilise inşa edilmiş. Bu kilisenin inşaası da Kral IV. Christian’ın “Faroe halkına kendi kiliselerini yapmaları için bir miktar kereste verin.” emriyle başlamış.

1780 yılında Rasmus Jørgen Winther Torshavn başkanı olduktan sonra, adaya yeni bir kilise yaptırmaya karar verdi. 1788 yılında yeni kilisenin tamamlanması ve kutsanması ardından, 4. Christian Kilisesi’ndeki eşyaların bir kısmı açık arttırmayla satıldı bir kısmıysa yeni kiliseye yerleştirildi.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

torshavn1.jpg

Torshavn, Büyük Biritanya’nın kuzey-batısının 320 km kuzeyinde, doğu-batı yönünde İzlanda ve Norveç’in arasında yer alan Faroe Adaları içinde yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

6222099455_801a6600b1_b.jpg

Torshavn, yıl boyu yoğun yağış alan ve sıcaklıkların yıl boyu istikrarlı olarak devam ettiği bir coğrafyadır. Ortalama sıcaklık 20 derecenin üzerine çıkmadığı gibi 0 derecenin altına da inmez. Yaz aylarında (Temmuz-Ağustos) sıcaklık ortalama 14-15 derece civarında seyreder. En kuru aylar olan Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında dahi, totalde yağmur almayan 5-6 gün bulunur. Ekim ayından Mart ayına kadar yalnızca birkaç gün yağışsız geçer.

Dolayısıyla gideceğiniz tarihi kendinize uygun olan veya Torshavn’daki festivallerle denkleşen tarihlere ayarlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü, Torshavn’ın iklimi ve hava durumu size tarih ayarlmanız konusunda pek yardımcı olmayacaktır.

Torshavn’a uçakla ulaşmak için Faroe Adaları’ndaki tek havaalanı olan Vagar Havaalanına uçmanız, oradan 1 saatlik otobüs yolculuğuyla (otobüsler feribotları kullanıyor) şehre varmanız mümkündür. Vagar Havaalanına Türkiye’nin herhangi bir havalimanından aktarmasız ulaşmanız mümkün değildir. Londra, Kopenhag veya Oslo’da yapacağınız aktarmalar sonucunda Vagar Havaalanına ulaşabilirsiniz.

Hirtshals (Danimarka)’dan kalkan feribotlarla da Torshavn’a varmak mümkündür. Ayrıca Torshavn’dan diğer Faroe Adaları’na helikopterle ulaşım sağlanabilmekte ve bu yolculuk şaşırtıcı derece de ucuz. Bunun nedeni de devletin bu yolculuk şeklini destekliyor ve masrafların büyük bir kısmını ödüyor olması.

Torshavn’da, 12 farklı otel bulunuyor bunlardan bir kısmı konuk evi, bir kısmı hostel bir kısmı otel olarak hizmet veriyor. Eğer ucuz ve genç ziyaretçilerin kaldığı bir konaklama seçeneği arıyorsanız; Hostel Kerjalon yada Guesthouse Marknagil aradığınız opsiyonlar. İkisi de şehir merkezinde, gerçi Torshavn’da şehir merkezi, şehrin bütün etkinliklerini kapsadığı için ayrıca belirtmeye gerek yok.

Biraz daha konforlu bir otel arıyor ve ücretinin ona göre olacağının farkındaysanız, o zaman size Hotel Føroyar’ı öneririz. Doğal çim çatısı ile tam bir Torshavn binası olan otelin, modern tasarlanmış odaları, konferans salonları ve harika şarap mahzeniyle Torshavn gezinizi tek başına güzelleştirmeye yetecektir. Hotel Torshavn ve Hotel Hafnia ise tercih edilebilecek iki şehir merkezi oteli.

4843378356_8bb748541a_b.jpg

Torshavn’da görülecek yerler, restoranlar, oteller ve gece kulüplerinin çoğu merkezde birbirine çok yakın mesafelerde olduğu için toplu taşımaya çok gerek kalmıyor. Yine de Torshavn’ın merkezini ve çevresini kapsayan yerel otobüslerin (kırmızı otobüsler) saatleri turist ofislerinden, otobüs duraklarından ya da otobüslerin içindeki çizelgelerden takip edilebilir. Bu otobüsler ücretsizdir.

5085097246_456a25f3bf_b.jpg

Okyanusun, Torshavn’ın hiçbir yerine 1 kilometreden uzak olmaması sebebiyle, deniz ürünleri Torshavn Mutfağı’nın temel unsurudur. Yerli halkın büyük bir çoğunluğu, alacağı akşam yemeği malzemelerini marketlerden temin etmek yerine, balıkçı teknelerinden almayı tercih ediyor. Hava koşulları nedeniyle anakaradan uzakta olmak ve denizle iç içe olmak mutfağı büyük ölçüde etkilemiştir. Kuzu ve koyun dışındaki etler ve peynirler ithal edilmektedir.

Bölgede ki iyi restoranların çoğu yerel lezzetlerde uzmanlaşmış. Ancak farklı kültürlere ait yemeklerde tabi ki bulunuyor. Torshavn şefleri genellikle en yerel ve taze ürünü kullanmak konusunda yarışıyor. Bu rekabet Torshavn’da yiyeceğiniz yemeklerin kalitesini ve lezzetini hayli arttırmakta.

Popüler restoranlar

Barbara Fish House: Menüsünde yerel Faroe mutfağına yer vermiş bölgenin en popüler restoranı Barbara Fish House. Kaliteli ve pahalı bir şarap menüsüne sahip. Vejetaryen ve vegan menüsü de bulunmakta.

Etika: Torshavn’ın en iyi suşi restoranı Etika. Bölgenin taze balıklarıyla yapılmış suşisi ve ilgili çalışanlarının hızlı servisiyle Torshavn’ın sevilen bir restoranı.

Aarstova: Büyük porsiyonları ve eşsiz kuzu yemekleriyle Torshavn’da yiyebileceğiniz geleneksel et yemeklerinin iyi örneklerini Aarstova’da bulabilirsiniz.

Diğer restoranlar: Cafe Natur, SMAKKA, Raest, Restaurant 11, Koks

Torshavn’da ucuz alkol bulabileceğiniz, Devlet Tekel Dükkânları bulunmaktadır bu dükkânlarda bira fiyatları herhangi bir barda içeceğiniz fiyattan daha düşüktür. Ancak genel anlamda Devlet Tekel Dükkanları da dâhil olmak üzere alkol fiyatları tüm Faroe Adaları’nda olduğu gibi Torshavn’da da yüksek. Dolayısıyla herhangi bir bara gitmeden önce bu dükkânlara uğrayıp birkaç bira ve kokteyl içtikten sonra eğlenceye başlamanızı tavsiye ederiz. Unutmayın ki yerel halk da böyle yapıyor. Torshavn’da genelde gece hayatı cuma ve cumartesi günleri saat 12’den sonra hareketleniyor.

Genelde merkezde toplanmış gece kulüplerini bir gecede her birine uğrayarak çok rahat deneyimleyebilirsiniz. Luux Gece Kulübü Torshavn’ın popüler eğlence mekânlarından biri, 25 yaşın altında kimseyi almıyorlar ve genelde elektronik müzik çalıyor. Mojo Club ve Rex adlı mekânlardaysa genellikle canlı müziğe rastlamanız mümkün.

Torshavn Jazz Festival (Ağustos): Her yıl Ağustos ayında düzenlenen festival, Avrupa’nın en iyi jazz gruplarını bir araya getiren en önemli festivallerden biri kabul edilmektedir.

Ólavsøka Festival (Haziran)

Voxbotn (Haziran)

Torsfest (Haziran)

Keçileri ile ünlü Torshavn’ın bu keçilerin yünlerinden üretilen kazakları da bir o kadar meşhur. Merkezdeki dükkânlarda bulabileceğiniz ve size Kuzey Avrupa film ve dizilerinden tanıdık gelecek beyaz yün kazaklar Torshavn’dan alabileceğiniz en özel, yerel ürünlerden. Yine merkezde bulabileceğiniz tasarım ürünler satan mağazalardan, takı, el işi tasarım ürünleri ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Torshavn (UTC +0) ile Türkiye (UTC +3) arasında 3 saat fark vardır.

Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetim olan Faroe Adaları’nda yer alan Torshavn’ın para birimi Danimarka Kronu (DKK) dur.

Torshavn’da, bulunduğu Faroe Adaları’nın dili Faroece ve bağlı olduğu Danimarka’nın resmi dili Danca konuşulmaktadır. Faroece, Ada’da konuşulan ana dildir ve gramer olarak İzlanda diline, sözel olarak sa Norveç diline benzeyen Cermen dil ailesi grubuna ait bir dildir.

T.C. Kopenhag Büyükelçiliği

Adres: Rosbaeksvej 15 2100 Kobenhavn Ø Danmark

Telefon: +45 39 20 27 88

Fax: +45 39 20 51 66

E-mail: embassy.copenhagen@mfa.gov.tr

http://kopenhag.be.mfa.gov.tr

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Perşembe (2 Nisan)

Kutsal Cuma (3 Nisan)

Pazartesi Paskalyası (5 Nisan)

Milli Bayrak Günü (25 Nisan)

Dua Günü (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi (14 Mayıs)

St. Olav Gecesi (28 Temmuz)

St. Olav Günü (29 Temmuz)

Noel (25 Aralık)

Acil yardım: 112

İtfaiye:112

Polis: 114

Danimarka’ya gidecek olan umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının giriş vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportları hamilleri 3 aya kadar konaklamalarında vizeden muaftır.