Torshavn Hakkında Bilinmesi Gerekenler

_lavs_ka_Faroe_Islands.jpg

Torshavn, İzlanda ve Norveç arasında bulunan Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetim birimi olan Faroe Adaları’nın başkentidir. Yaklaşık 13.000 yerli halkıyla bölgenin en büyük nüfusuna sahiptir. Streymoy Adası’nın güneydoğusunda yer alır. Torshavn,1000 yılı aşkın bir süredir, Vikingler bölgeye geldiğinden beri bir yerleşim yeridir. Birçok yönden modernize edilmiş olmasına rağmen, gezginler için o tarihi ve şirin hissi vermeye hala devam ediyor.

Vikingler, MS 850'de Tingane yarımadasında parlamentolarını kurdu. Böylece Tórshavn, Faroe Adaları'nın başkenti oldu ve o zamandan beri hep böyle kaldı. Tórshavn adaların ticaret tekelinin merkezi haline geldi ve böylece adalıların mal satması ve satın alması için tek yasal yer oldu. 1856'da ticaret tekeli kaldırıldı ve adalar serbest ticarete açıldı.

Faroe Adaları’ndayken asla Danimarka da olduğunuzu söylemeyin çünkü Adalılar Danimarkalı olmadıklarını söylüyorlar ve aksini iddia edenlere hayli kızıyorlar. Danimarka’da Faroe yerlilerinin gelişmemiş ve gerici olduklarını söyleyen basın organları da bu anlaşmazlığı daha da kızdırıyor.
 

Tanıtım Videosu:
 

Torshavn ile İlgili

Torshavn nerededir?

torshavn1.jpg

Torshavn, Büyük Biritanya’nın kuzey-batısının 320 km kuzeyinde, doğu-batı yönünde İzlanda ve Norveç’in arasında yer alan Faroe Adaları içinde yer alır.

Torshavn’a Nasıl Gidilir?

Torshavn’a uçakla ulaşmak için Faroe Adaları’ndaki tek havaalanı olan Vagar Havaalanına uçmanız, oradan 1 saatlik otobüs yolculuğuyla (otobüsler feribotları kullanıyor) şehre varmanız mümkündür. Vagar Havaalanına Türkiye’nin herhangi bir havalimanından aktarmasız ulaşmanız mümkün değildir. Londra, Kopenhag veya Oslo’da yapacağınız aktarmalar sonucunda Vagar Havaalanına ulaşabilirsiniz.

Hirtshals (Danimarka)’dan kalkan feribotlarla da Torshavn’a varmak mümkündür. Ayrıca Torshavn’dan diğer Faroe Adaları’na helikopterle ulaşım sağlanabilmekte ve bu yolculuk şaşırtıcı derece de ucuz. Bunun nedeni de devletin bu yolculuk şeklini destekliyor ve masrafların büyük bir kısmını ödüyor olması.

Torshavn’a Ne Zaman Gidilir?

6222099455_801a6600b1_b.jpg

Torshavn, yıl boyu yoğun yağış alan ve sıcaklıkların yıl boyu istikrarlı olarak devam ettiği bir coğrafyadır. Ortalama sıcaklık 20 derecenin üzerine çıkmadığı gibi 0 derecenin altına da inmez. Yaz aylarında (Temmuz-Ağustos) sıcaklık ortalama 14-15 derece civarında seyreder. En kuru aylar olan Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında dahi, totalde yağmur almayan 5-6 gün bulunur. Ekim ayından Mart ayına kadar yalnızca birkaç gün yağışsız geçer.

Dolayısıyla gideceğiniz tarihi kendinize uygun olan veya Torshavn’daki festivallerle denkleşen tarihlere ayarlamanızı tavsiye ederiz. Çünkü, Torshavn’ın iklimi ve hava durumu size tarih ayarlmanız konusunda pek yardımcı olmayacaktır.

Torshavn’da Nerede Kalmalı?

Torshavn’da, 12 farklı otel bulunuyor bunlardan bir kısmı konuk evi, bir kısmı hostel bir kısmı otel olarak hizmet veriyor. Eğer ucuz ve genç ziyaretçilerin kaldığı bir konaklama seçeneği arıyorsanız; Hostel Kerjalon yada Guesthouse Marknagil aradığınız opsiyonlar. İkisi de şehir merkezinde, gerçi Torshavn’da şehir merkezi, şehrin bütün etkinliklerini kapsadığı için ayrıca belirtmeye gerek yok.

Biraz daha konforlu bir otel arıyor ve ücretinin ona göre olacağının farkındaysanız, o zaman size Hotel Føroyar’ı öneririz. Doğal çim çatısı ile tam bir Torshavn binası olan otelin, modern tasarlanmış odaları, konferans salonları ve harika şarap mahzeniyle Torshavn gezinizi tek başına güzelleştirmeye yetecektir. Hotel Torshavn ve Hotel Hafnia ise tercih edilebilecek iki şehir merkezi oteli.

Torshavn’da Gezilecek Yerler

Torshavn, eşsiz Faroes doğası ve tarihiyle ziyaretçilerini cömertçe ağırlıyor. Müzesi, sanat merkezleri, tiyatroları, tarihi yapılarıyla kendi kültürünü ve kuzey kültürünü yansıtmakta oldukça iyi bir iş çıkarıyor. Yalnızca gezilecek yerleri değil arkadaşlarınızla yemek yemek ve lezzetli kuzey şaraplarını içmek dışında da yapabileceğiniz aktiviteleriyle güzel bir kuzey deneyimi sunuyor.

Devamını Oku

Torshavn İçi Ulaşım

4843378356_8bb748541a_b.jpg

Torshavn’da görülecek yerler, restoranlar, oteller ve gece kulüplerinin çoğu merkezde birbirine çok yakın mesafelerde olduğu için toplu taşımaya çok gerek kalmıyor. Yine de Torshavn’ın merkezini ve çevresini kapsayan yerel otobüslerin (kırmızı otobüsler) saatleri turist ofislerinden, otobüs duraklarından ya da otobüslerin içindeki çizelgelerden takip edilebilir. Bu otobüsler ücretsizdir.

Torshavn Mutfağı

5085097246_456a25f3bf_b.jpg

Okyanusun, Torshavn’ın hiçbir yerine 1 kilometreden uzak olmaması sebebiyle, deniz ürünleri Torshavn Mutfağı’nın temel unsurudur. Yerli halkın büyük bir çoğunluğu, alacağı akşam yemeği malzemelerini marketlerden temin etmek yerine, balıkçı teknelerinden almayı tercih ediyor. Hava koşulları nedeniyle anakaradan uzakta olmak ve denizle iç içe olmak mutfağı büyük ölçüde etkilemiştir. Kuzu ve koyun dışındaki etler ve peynirler ithal edilmektedir.

Bölgede ki iyi restoranların çoğu yerel lezzetlerde uzmanlaşmış. Ancak farklı kültürlere ait yemeklerde tabi ki bulunuyor. Torshavn şefleri genellikle en yerel ve taze ürünü kullanmak konusunda yarışıyor. Bu rekabet Torshavn’da yiyeceğiniz yemeklerin kalitesini ve lezzetini hayli arttırmakta.

Popüler restoranlar

Barbara Fish House: Menüsünde yerel Faroe mutfağına yer vermiş bölgenin en popüler restoranı Barbara Fish House. Kaliteli ve pahalı bir şarap menüsüne sahip. Vejetaryen ve vegan menüsü de bulunmakta.

Etika: Torshavn’ın en iyi suşi restoranı Etika. Bölgenin taze balıklarıyla yapılmış suşisi ve ilgili çalışanlarının hızlı servisiyle Torshavn’ın sevilen bir restoranı.

Aarstova: Büyük porsiyonları ve eşsiz kuzu yemekleriyle Torshavn’da yiyebileceğiniz geleneksel et yemeklerinin iyi örneklerini Aarstova’da bulabilirsiniz.

Diğer restoranlar: Cafe Natur, SMAKKA, Raest, Restaurant 11, Koks

Torshavn’da Alışveriş

Keçileri ile ünlü Torshavn’ın bu keçilerin yünlerinden üretilen kazakları da bir o kadar meşhur. Merkezdeki dükkânlarda bulabileceğiniz ve size Kuzey Avrupa film ve dizilerinden tanıdık gelecek beyaz yün kazaklar Torshavn’dan alabileceğiniz en özel, yerel ürünlerden. Yine merkezde bulabileceğiniz tasarım ürünler satan mağazalardan, takı, el işi tasarım ürünleri ve hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Torshavn Gece Hayatı

Torshavn’da ucuz alkol bulabileceğiniz, Devlet Tekel Dükkânları bulunmaktadır bu dükkânlarda bira fiyatları herhangi bir barda içeceğiniz fiyattan daha düşüktür. Ancak genel anlamda Devlet Tekel Dükkanları da dâhil olmak üzere alkol fiyatları tüm Faroe Adaları’nda olduğu gibi Torshavn’da da yüksek. Dolayısıyla herhangi bir bara gitmeden önce bu dükkânlara uğrayıp birkaç bira ve kokteyl içtikten sonra eğlenceye başlamanızı tavsiye ederiz. Unutmayın ki yerel halk da böyle yapıyor. Torshavn’da genelde gece hayatı cuma ve cumartesi günleri saat 12’den sonra hareketleniyor.

Genelde merkezde toplanmış gece kulüplerini bir gecede her birine uğrayarak çok rahat deneyimleyebilirsiniz. Luux Gece Kulübü Torshavn’ın popüler eğlence mekânlarından biri, 25 yaşın altında kimseyi almıyorlar ve genelde elektronik müzik çalıyor. Mojo Club ve Rex adlı mekânlardaysa genellikle canlı müziğe rastlamanız mümkün.

Torshavn Festivaller

Torshavn Jazz Festival (Ağustos): Her yıl Ağustos ayında düzenlenen festival, Avrupa’nın en iyi jazz gruplarını bir araya getiren en önemli festivallerden biri kabul edilmektedir.

Ólavsøka Festival (Haziran)

Voxbotn (Haziran)

Torsfest (Haziran)

Torshavn Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Perşembe (2 Nisan)

Kutsal Cuma (3 Nisan)

Pazartesi Paskalyası (5 Nisan)

Milli Bayrak Günü (25 Nisan)

Dua Günü (1 Mayıs)

İsa’nın Göğe Yükselişi (14 Mayıs)

St. Olav Gecesi (28 Temmuz)

St. Olav Günü (29 Temmuz)

Noel (25 Aralık)

Torshavn İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

İtfaiye:112

Polis: 114

Torshavn Vize İşlemleri

Danimarka’ya gidecek olan umuma mahsus pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının giriş vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportları hamilleri 3 aya kadar konaklamalarında vizeden muaftır.

Torshavn Türkiye Temsilciliği

T.C. Kopenhag Büyükelçiliği

Adres: Rosbaeksvej 15 2100 Kobenhavn Ø Danmark

Telefon: +45 39 20 27 88

Fax: +45 39 20 51 66

E-mail: [email protected]

http://kopenhag.be.mfa.gov.tr

Torshavn Para Birimi

Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetim olan Faroe Adaları’nda yer alan Torshavn’ın para birimi Danimarka Kronu (DKK) dur.

Torshavn Resmi Dili

Torshavn’da, bulunduğu Faroe Adaları’nın dili Faroece ve bağlı olduğu Danimarka’nın resmi dili Danca konuşulmaktadır. Faroece, Ada’da konuşulan ana dildir ve gramer olarak İzlanda diline, sözel olarak sa Norveç diline benzeyen Cermen dil ailesi grubuna ait bir dildir.

Torshavn Saat Farkı

Torshavn (UTC +0) ile Türkiye (UTC +3) arasında 3 saat fark vardır.

Torshavn Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 3oC
  • Mar 3oC
  • Nis 5oC
  • May 7oC
  • Haz 8oC
  • Tem 10oC
  • Agu 11oC
  • Eyl 8oC
  • Eki 7oC
  • Kas 5oC
  • Ara 3oC

Kısa Kısa

Nüfus: 12,648/ Dil: Faroece, Danca  / Para Birimi: Danimarka Kronu(DKK) / İklim: Ilıman Okyanusal İklim/ Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün