Google+

Arama formu

Faroe Adaları

Faroe Adaları, Atlantik’in yeni gözde turistik yerlerinden biri. Oldukça...
Devamı oku
Faroe Adaları’nın resmi para birimi Faroese Kronu'dur. Danimarka kronu ile...
Devamı oku
Acil Servis: 112 Polis: 114 Numara Öğrenme: 118
Devamı oku
Yeni Yıl(1 Ocak)                          Kutsal Perşembe(2 Nisan...
Devamı oku
  5 – 6 Haziran:  Blues Festivali- Sørvágur  16 – 18 Temmuz:  G!...
Devamı oku
Başkent Tórshavn, Avrupa şehirlerinin küçük bir minyatürüdür. Bu küçük...
Devamı oku
Dünyanın en küçük başkentinde birkaç tane gece kulübü bulunmaktadır....
Devamı oku
Faroe mutfağı dünyanın en lezzetli çiğ ürünlerine sahiptir. Ancak hava...
Devamı oku
Faroe Adaları doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Alabildiğince...
Devamı oku
Faroe Adaları’nda toplu taşıma, taksi ve araba kiralama gibi ulaşım...
Devamı oku
Her yerden uzakta, sessiz, sakin bir tatile mi ihtiyacınız var? O halde...
Devamı oku
Hava yolu ile; Faroe Adaları'na Danimarka’dan, İngiltere’den, İzlanda ve...
Devamı oku
Faroe Adaları'nı ziyaret için en iyi zamanlama yaz aylarıdır. Burada yaz...
Devamı oku
Faroe Adaları’na yapılacak giriş-çıkışlar Danimarka Büyükelçilikleri...
Devamı oku
T.C. Kopenhag BüyükelçiliğiTelefon: +45 39 20 55 00, +45 39 20 27 88E-...
Devamı oku
Faroe Adaları ile Türkiye arasında iki saatlik zaman farkı vardır. Faroe...
Devamı oku
Faroe Adaları’nın resmi dili Faroece ve Dancadır. Faroe dili dünyada...
Devamı oku
Faroe Adaları, Büyük Britanya’nın kuzeybatısının 320 kilometre kuzeyinde...
Devamı oku
1035 ile 1814 arasında Faroe Adaları, Norveç Krallığı’nın bir...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 DKK = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 3℃
Şub 3℃
Mar 3℃
Nis 5℃
May 7℃
Haz 8℃
Tem 10℃
Ağu 11℃
Eyl 8℃
Eki 7℃
Kas 5℃
Ara 3℃
Kısa Kısa...
Ülke: Faroe Adaları / Nüfus: 49,709 / Resmi Dil: Faroece, Danca / Para Birimi: Faroe Kronu (DKK) / İklim: Okyanus İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün

Faroe Adaları Hakkkında Bilinmesi Gerekenler

1035 ile 1814 arasında Faroe Adaları, Norveç Krallığı’nın bir parçasıyken 1814 yılında Kiel Anlaşması’yla Faroe Adaları, Grönland ve İzlanda ile birlikte Danimarka himayesi altına girmiştir. Faroe Adaları 1948’den beri Danimarka’ya bağlı olarak kendi kendini yönetmektedir. 

Ülkenin kendine ait bayrağı, askeri birlikleri, polisi, adalet bakanlığı, dışişleri bakanlığı, milli takımı ve para birimi vardır. Faroe Adaları, İskandinav Kurulu’nda Danimarka delegasyonunun bir üyesi olarak temsil edilmektedir. Danimarka Avrupa Birliği’nde yer almasına rağmen Faroe Adaları, AB üyesi değildir.
 
Faroe Adaları ismini Eski Norveççedeki “fær” kelimesinden almıştır. Bu kelime “koyun” anlamını taşır. Ayrıca “koyunların adası” ünvanına da sahiptir. Faroe ismi bazı kaynaklarda “Faeroe” şeklinde de yazılmaktadır.

Tanıtım Videosu:
 

Faroe Adaları Nerededir?

Faroe Adaları, Büyük Britanya’nın kuzeybatısının 320 kilometre kuzeyinde Doğu-Batı yönünde İzlanda ile Norveçin arasında yer alır. Toplam 18 adadan oluşmaktadır. Kuzey Avrupa olarak adlandırılan bu bölge okyanus ikliminin etkisi altındadır. Bu takımadalarının toplam yüzölçümü 1.399 km² dir. Ada yüzeyinde hiçbir nehir bulunmaz. 

Faroe Adaları Para Birimi

Faroe Adaları’nın resmi para birimi Faroese Kronu'dur. Danimarka kronu ile aynı değeri taşımaktadır. DKK kısaltması ile anılır. 

Faroe Adaları Resmi Dili

Faroe Adaları’nın resmi dili Faroece ve Dancadır. Faroe dili dünyada yaklaşık 66 bin kişi tarafından konuşulmaktadır. 

Faroe Adaları Saat Farkı

Faroe Adaları ile Türkiye arasında iki saatlik zaman farkı vardır. Faroe Adaları (UTC +0) Türkiye (UTC +2)’den 2 saat geridedir.

Faroe Adaları Dış Temsilcilikleri

T.C. Kopenhag Büyükelçiliği
Telefon: +45 39 20 55 00, +45 39 20 27 88
E-Posta: embassy.copenhagen@mfa.gov.tr
Adres: Rosbaeksvej 15 2100 Kobenhavn Ø Danmark
İnternet: kopenhag.be.mfa.gov.tr

Faroe Adaları'na Ne Zaman Gidilir?

Faroe Adaları'nı ziyaret için en iyi zamanlama yaz aylarıdır. Burada yaz mayıs ayında başlar, temmuz ayında sona erer. Faroe Adaları'nda ilkbahar ve sonbahar mevsimleri yaşanmaz. Yaz aylarında en yüksek sıcaklık 13°C iken kış aylarında bu oran 3°C dir.
 

Faroe Adaları'na Nasıl Gidilir?

Hava yolu ile; Faroe Adaları'na Danimarka’dan, İngiltere’den, İzlanda ve Norveç’ten yıl boyunca karşılıklı olarak uçuş seferleri düzenlenmektedir. Kopenhag’dan yaz boyunca Faroe Adaları’na günde birkaç sefer yapılmaktadır.
Deniz yolu ile; Faroe Adaları’na Danimarka’nın kuzeyi Jutland’dan yaz ayları boyunca gemi seferleri düzenlenmektedir. 
Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Faroe Adaları şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Faroe Adaları'nda Nerede Kalınır?

Her yerden uzakta, sessiz, sakin bir tatile mi ihtiyacınız var? O halde Faroe Adaları'na hoş geldiniz. Adaların sizi büyüleyeceğine emin olabilirsiniz. Büyük uçurumların üstlerindeki göletleri gördükçe, yanı başınızda biten keçileri ve tüy yumağı koyunları ellerinizle besledikçe buradan vazgeçemeyeceksiniz. Burada at binebilir, uzun yürüyüşlerle adaları keşfedebilir, tekne ile diğer küçük adaları gezebilirsiniz. Dahası balık tutabilir ve kiralama noktalarından dilerseniz araç kiralayabilirsiniz.


Faroe Adaları'nda Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Faroe Adaları otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Faroe Adaları Otelleri

Faroe Adaları, Atlantik’in yeni gözde turistik yerlerinden biri. Oldukça sessiz, dingin ve sakin bir yer. Adaya Keçi Adası da deniyor. Bunun sebebi ise koyun ve keçi sayısının yaşayan insan sayısından bir hayli fazla olması. Adaların başkenti, Streymoy Adası’nda bulunan Torshavn şehri. Bu şehirde Tarih Müzesi’ni ve Manastır’ı gezebilirsiniz. Ada genelinde birkaç küçük köy ve yerleşim alanı da bulunuyor. İrili ufaklı birçok adadan oluşan bu bölgede yerleşim alanı olmayan adacıklar da mevcut. Bu bölgelere dilerseniz tekne ile seyahat edebilirsiniz. Fugloy Adası’nda da eşsiz uçurumların keyfini sürebilirsiniz.


Faroe Adaları Otelleri
 

Adalarda genel olarak balıkçılık yapılmakta. Siz de dilerseniz bu aktivitelere katılabilir, binicilik yapabilir, uzun ve büyüleyici yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Faroe Adaları otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Faroe Adaları Şehir İçi Ulaşım

Faroe Adaları Şehir İçi Ulaşım

Faroe Adaları’nda toplu taşıma, taksi ve araba kiralama gibi ulaşım hizmetleri sunulmaktadır. Adada karayolu ve denizyolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Kış aylarında ulaşımda aktif olarak helikopterler devreye girer. Bununla birlikte ada genelinde bisiklet, motosiklet ve ATV kiralayabilir, dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.

Faroe Adaları Gezilecek Yerler

Faroe Adaları Gezilecek Yerler

Faroe Adaları doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Alabildiğince uzanan yeşil yamaçlar, huzur verici bir güzelliğin parçası olmaktadır. Başkent Tórshavn dünyanın en küçük başkenti olsa da büyük bir şehirde olan hemen her nimete sahiptir. Faroe Adaları doğa ve kültür aşıkları için eşsiz bir konumdadır. Buradaki zor şartlar buranın korunması için avantaj sağlamıştır. İnsanoğlunun bu adayı yerelleştirememesi onun kusursuz güzelliğini günümüze kadar getirmiştir.

Faroe Adaları Mutfağı

Faroe Adaları Mutfağı

Faroe mutfağı dünyanın en lezzetli çiğ ürünlerine sahiptir. Ancak hava koşularından dolayı buradaki toprak ürünleri sınırlıdır ve oldukça yavaş büyür. Bu yüzden Faroe mutfağının ana öğünleri et ürünlerden oluşmaktadır. Doğrusu bir vejetaryen olarak adaya geliyorsanız aç da kalabilirsiniz. Faroe Adaları'ndan her zaman taze et bulunmaktadır. Özellikle deniz mahsulleri aralıksız olarak tüketilir. 

Faroe Adaları Gece Hayatı

Faroe Adaları Gece Hayatı

Dünyanın en küçük başkentinde birkaç tane gece kulübü bulunmaktadır. Faroe insanı cuma, cumartesi ve perşembe günleri dışarı çıkmaya meyillidir. Norma zamanda başkent Torshavn’da gece 00.00'da yahut daha evvel tüm gece kulüpleri boşalır. Burada insanlar genellikle iş çıkışı eve gitmeden önce arkadaşları ile beraber birkaç yudum içmek için barlara ve publara uğrar.

Faroe Adaları'nda Alışveriş

Faroe Adaları'nda Alışveriş

Başkent Tórshavn, Avrupa şehirlerinin küçük bir minyatürüdür. Bu küçük kasabada tasarım mağazaları, mücevherciler, güzellik salonları ve birçok işletme yer almaktadır. Buradaki kültürün tadını çıkarabilir sıcak bir kahve molasının ardından alışverişe devam edebilirsiniz. 

Faroe Adaları Festivaller


 

Faroe Adaları Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl(1 Ocak)                         
 • Kutsal Perşembe(2 Nisan)                        
 • Kutsal Cuma(3 Nisan)
 • Paskalya Pazartesisi( 5 Nisan)
 • Paskalya Pazarı(6 Nisan )
 • Milli Bayrak Günü( 25 Nisan)
 • Dua Günü(1 Mayıs)
 • İsa'nın Göğe Yükselişi(  14 Mayıs)
 • Anayasa Günü(5 Haziran)
 • St. Olav Gecesi(28 Temmuz)
 • St. Olav Günü(29 Temmuz)
 • Noel Gecesi( 24 Aralık)
 • Noel Günü(25 Aralık)
 • Noel Hediyelerinin Verildiği İlk Gün(  26 Aralık)
 • Yılbaşı Gecesi(31 Aralık)

Faroe Adaları Faydalı Bilgiler

 • Acil Servis: 112
 • Polis: 114
 • Numara Öğrenme: 118