Gideros Koyu, Kastamonu’nun en batıdaki ilçesi Cide'de yer alan ve kartpostal gibi bir görünüme sahip olan koydur.

Batı Karadeniz’in en güzel yerlerinden olan Gideros Koyu, sessiz, sakin ve doğa ile iç içe bir tatil için aklınıza ilk gelmesi gereken yerler arasında bulunur. Koy ile ilgili zamanında burada Amazon kadınlarının yaşadığından tutun bu güzel koyun korsanlara saklanma alanı olduğuna kadar çok fazla rivayet dillerde dolanmaktadır. Fakat gerçek olan bir bilgi vardır ki o da Gideros Koyu’nun örneklerine Karadeniz Bölgesi’nde çok az rastlandığıdır. Bu da coğrafi sebeplere dayanmaktadır.

Gideros Koyu, Karadeniz’in hırçın dalgaları ve hoyrat rüzgârlarından sığınılacak huzur dolu bir liman olma özelliğini taşımaktadır. Koy içerisinde konaklama imkânı da bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgede balık yiyebilir, denize girebilir ve dilerseniz tekne kiralayarak denizin keyfini çıkarabilirsiniz.Yerli ve yabancı turistlerin özellikle kamp yaparak tatilin tadını çıkardıkları Gideros Koyu, yeşil ve maviyi bir arada görme isteğiniz varsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Gideros Koyu Tarihçesi

Gideros Koyu günümüzde tatil için bir cennet olarak tercih edilse de tarihi de oldukça eski zamanlara gidiyor. Hem tarihçesi hem de manzarası ile dillere destan olan Gideros Koyu Cide ilçe merkezine yaklaşık olarak 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Tarihin ilk coğrafyacısı kabul edilen Strabon’a göre bölgede ilk yerleşimin milattan önce 3500 senesinde Amazonlar tarafından yapılmış. Ayrıca bir başka tarihçi olan Homeros’un kaynaklarında da, Truva Savaşı’nın geçtiği milattan önce 12. asır tarihinde Paphlagonia’dan bahsediliyor. Bu krallığın içinde de Parthénios (Bartın), Sesamos (Amasra), Kromna (Kurucaşile), Aigialos (Cide) ve Kytoros (Gideros)’un olduğu biliniyor.

Tarihî bölgeyi Amazonların kurmasının yanı sıra Büyük İskender’in baldızı olan Amastris yıktırdığı biliniyor.

Günümüzde de kadın egemenliği ve gücü Gideros’ta devam ediyor. Burada kadınlar denizle ilgili her türlü işi yapıyorlar. Koyda bir elin parmağını geçmeyecek sayıda aile yaşıyor. Pansiyon, balık lokantası işletenler olduğu gibi, dalgıç, yat ustası, motor tamircisi, balıkçı, boyacı, kaptan, ağ örücüsü gibi işler de neredeyse hepsinin elinden geliyor.

Gideros Koyu Hakkında Bilgi

Şimdi de bölgeyle ilgili bilmeniz gereken farklı bilgileri paylaşalım. Gideros Koyu’nun Karadeniz’e açılan ağzı yaklaşık olarak 130 metre genişliğinde, çapı ise ortalama 514 metre genişliğinde. Gideros adı bölgede bir dönem yaşamış olan Cenevizlilerin sözcüğü olan Kytoros’tan geliyor.

Koyun eski dönemlerde korsanlardan saklanmak ve korunmak için de işlev gördüğü söyleniyor. Kayaların üzerinde Cenevizlilere ait toplar görülebilirken, civarda kaleler ve anıtlara da rastlanabiliyor.

Gideros Koyu Yeme İçme

Gideros Koyu Yeme İçme

Cide’ye bağlı Gideros Koyu’na gidecek olursanız yemek alternatifleriniz oldukça fazla olacaktır. Doğa içindeki bu koyda yemek yediğiniz zaman gerek doğal ve taze yiyeceklerden gerek ortamın güzelliğinden yediklerinizin tadı damağınızda kalacaktır. 

Gideros Koyu denince akla ilk olarak balık geliyor. Buraya gittiğiniz zaman taze tutulmuş çeşit çeşit balığı yeme şansınız bulunuyor. Ayrıca ilçe merkezine de gidecek olursanız Kastamonu’nun yöresel tatlarına şans tanımalısınız. Etli ekmek, banduma, mıklama, paça, ala pilav, ekşili pilav, çekme helva, simit tiridi, kuyu kebabı, oğmaç çorbası, köle hamuru, cırık tatlısı ve üryani eriği hoşafı Kastamonu’ya ait yöresel tatlar arasında başı çekiyor. Damak çatlatan bu yemekleri yedikten sonra mutlaka tariflerini de öğrenmek isteyeceksiniz.

 Gideros Koyu’nda ve Cide merkezde gidebileceğiniz restoran seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Gideros Koyu Kazımın Yeri: Cumhuriyet Mahallesi, Makaracı Sok. No:48, Cide / Kastamonu

Rıhtım Restaurant Cide: Nasuh Mahallesi, Murat Yenigün Cad. Cide / Kastamonu Telefon: (0366) 866 17 17

Salapurya Restaurant: Memiş Mahallesi, Murat Yenigün Cad. 67/A, Cide / Kastamonu Telefon: (0366) 866 18 12

Günbatımı Balık Restaurant: Memiş Mahallesi, Murat Yenigün Cad. No:73 Cide / Kastamonu

Hacı Teyze Etli Ekmek ve Mantı Evi: Kasaba Mahallesi, İnönü Cad. Cide / Kastamonu Telefon: (0366) 866 27 37

Yörem Pide ve Kebap: Kasaba Mahallesi, Recep Azmi Gürsoy Sok. Cide / Kastamonu Telefon: (0366) 866 37 73

Gideros Koyu Nasıl Gidilir?

Kastamonu Cide’de yer alan tarihî ve doğal güzellik Gideros Koyu’na gitmek için farklı alternatifleriniz bulunuyor.

Otobüs: Kastamonu’ya seferleri bulunan otobüs firmaları ile öncelikle Kastamonu Cide’ye gitmeniz gerekiyor. Cide’ye ulaştıktan sonra taksi vasıtası ile Gideros Koyu’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Maceracı ruhunuzla kamp yapacak olursanız otostop alternatiflerini de düşünebilirsiniz.

Otomobil: Buraya şahsî aracınızla gidecek olursanız Bolu’dan Bartın’a devam ederek sahil şeridini takip edebilirsiniz.